Vánoční knihy vašim dětem každoročně zpříjemňují advent a čekání na ježíška. Proto máme velkou radost, že i tento rok se v českých vydavatelstvích urodila spousta knižních vánočních novinek pro děti. Najdete mezi nimi především kouzelné příběhy pro malé i větší děti, nápady na kreativní aktivity a nechybí ani milované knižní adventní kalendáře. Na konec článku jsme si pro vás připravili jeden speciální tip, který potěší celou rodinu.


Vánoční knihy pro menší děti

Už malé děti přibližně kolem 3 let začínají vnímat, o čem jsou Vánoce. Nasávají vánoční atmosféru, zajímají se o tradice a zvyky, těší se na dárečky. Díky knížkám jim období adventu i Vánoc přiblížíte a při čtení vznikne také prostor na to, abyste si popovídali o tom, jak se budou Vánoce slavit u vás doma a na co se můžou děti těšit.


Máme velkou radost, že tento rok vyšel v češtině loňský slovenský vánoční bestseller Chlapec a vánoční šiška. Jednoduchý příběh, který učí děti být štědrý ke svému okolí, obsahuje rozkošné velkoformátové ilustrace a jen malinko textu. Díky tomu je kniha vhodná i pro 3leté, případně i trošku mladší děti, pokud už udrží pozornost. Je to přesně ta knížečka, kterou si společně budete číst nebo prohlížet pořád dokola.

Další kouzelný vánoční příběh přináší knížka Nejkrásnější dárek, která je vhodná přibližně pro děti od 3 do 5 let. Hlavním hrdinou je medvěd, který se prvně v životě rozhodne neuložit se k zimními spánku, aby mohl strávit Vánoce s ostatními zvířátky a předat si dárky s kamarádem myšákem. Jak ale zabalí dáreček, když má tak velké tlapy? Naštěstí mu ostatní zvířátka poradí. 


Vánoce bez Louskáčku? To snad ani nejde. U nás najdete hned několik, dokonce i zvukových knih s tímto nesmrtelným vánočním příběhem. Novinkou roku 2022 je malé leporelo Louskáček s mimořádně krásnými ilustracemi od Valerie Docampo a jednoduše převyprávěným příběhem, aby byl atraktivní také pro menší děti. Třešničkou na dortu je hrací strojek, který hraje úryvek ze stejnojmenného Čajkovského baletu.


Do divadla se na Louskáček v nové knížce vypraví také oblíbený myšák Mickey a jeho kamarádi. Mickeyho kouzelné Vánoce je velkoformátová kniha, která zaujme děti přibližně od 4 let. Děti se v příběhu dozví, jak si sváteční den užívají jejich milovaní hrdinové a jaké tradice mají nejraději. Příběh je plný klasických disneyovských velkoformátových ilustrací, které u vás doma navodí vánoční náladu.

24 příběhů, tedy na každý den adventu jeden, najdete v novinkové knížce Kdy už budou Vánoce. Medvědí maminka v nich vymýšlí vánoční příběhy pro své medvídě. V příbězích se spolu vydají do Betléma a po cestě zažijí spoustu zajímavých věcí. Děti se tak díky knížce blíže seznámí s příběhem o narození Ježíška.


Vánoční knihy pro předškoláky a školáky

Zkušenější čtenáři už udrží déle pozornost, nebo si dokonce některé knížečky přečtou také sami, a proto je potěší i delší příběhy.

Zimu a advent jim určitě zpříjemní například Příběhy vánočních skřítků. Knížka prostřednictvím 24 příběhů sleduje malé vánoční skřítky, kteří se snaží dětem připravit ty nejkrásnější Vánoce. Musí vyrobit všechny dárky, takže je čeká pečení, vaření, pilování, šití i pletení. V knížce pro zpestření najdete také různé básničky.O tom, jaké je pravé poselství Vánoce, se děti dozví z knížky Zachráněné Vánoce. S malým Františkem se vypraví pro betlémské světlo. Ten se ale cestou rozhodne pomoci panu Dobrejškovi, kterého někdo okradl. Podaří se Františkovi celou situaci vyřešit?

Letos jsme se také dočkali nového vydání méně známého příběhu od Astrid Lindgrenové Vánoční večírek Pipi Dlouhé punčochy. Všichni milovníci neobyčejné zrzavé holčičky se mají na co těšit. Knížku máme dokonce také jako audioknihu na CD. Textu je psán relativně velkými písmeny, takže je vhodný i pro méně zkušené čtenáře.Knižní adventní kalendáře

Posledních pár let je trendem připravovat dětem vlastní domácí adventní kalendáře, případně jim místo toho se sladkostmi věnovat adventní kalendář s knížkami. Tato myšlenka se nám velmi líbí, a proto také u nás tento rok najdete nádherné knižní adventní kalendáře.

Milovníci Disney pohádek ocení každoroční bestseller Adventní kalendář Disney, ve kterém děti každý den najdou jednu knížečku s vánočním příběhem se známými hrdiny. Je tu Ariel, Úžasňákovi, Lady a Tramp, Mickey, Bella a další a další proslulé postavičky. Po Vánocích můžete knížečky opět uložit do velkých desek a kalendář schovat až do dalšího adventuMenší děti osloví Velký adventní kalendář Peppa Pig. V mega deskách se ukrývá 24 malých knížeček s příběhy o malé prasečí slečně, její rodině i dalších zvířecích kamarádech. Knížečky si pak děti můžou prohlížet celý rok. Díky jejich mini velikosti je snadno sbalíte také na cesty.

A máme tu také něco pro nadšence do klasických pohádek. Pohádkový adventní kalendář je opět obrovský a obsahuje 24 knížeček se známými pohádkami. Děti si je můžou číst samy, pokud už to umí, nebo poslouchat, jak jim čtete, a prohlížet si krásné ilustrace. Po Vánocích si pak ze všech vyloupnutých knížeček vyrobí podle návodu krásnou pohádkovou knihuVíce tipů nejen na knižní adventní kalendáře najdete v našem článku 14 tipů na originální adventní kalendář pro děti.


Vánoční pracovní sešity a knihy

Připravte děti na Vánoce a advent také díky různých úkolům a kreativním aktivitám. Například 24 dnů do Vánoc je úžasný pracovní sešit, ve kterém větší děti najdou řadu vánočních aktivit a tipů na tvoření, které je zabaví během celého adventu. 24 aktivit je schematicky popsaných pomocí obrázků i textů. Děti tak zvládnou hravě vyrobit vánoční razítka nebo zjistí, jaké krásně věci můžou vytvořit pomocí svých prstíků. Sešit může sloužit jako netradiční adventní kalendář.

Podobně na tom jsou také Vánoční omalovánky, které děti okamžitě zaujmou. Vyberte Vánoční omalovánky podle toho, jaké téma zrovna u vašich dětí frčí – Disney princezny, Annu a Elsu, Tlapkovou patrolu, Minnie či Peppu Pig –  a pak už si děti každý den adventu můžou vybarvit jednu omalovánku či vyplnit nějaký úkol.A co se tvořivosti týče nemůžeme opomenout ani naši Magnetickou knihu Vánoce, se kterou si děti užijí zábavu celou zimu. Spoustu zimně a vánočně laděných magnetek s obrázky od slovenské ilustrátorky Edit Hajdu si poskládají do nejrůznějších scenérií a obléknou si rozkošné postavičky. Magnetky ale můžete také dětem rozdělit do vašeho domácí adventního kalendáře. Více tipů na náplň do adventního. kalendáře najdete v článku Čím naplnit adventní kalendář.Speciální tip na závěr!

Vojtěch Kubašta byl úžasný český ilustrátor světového formátu. Možná si ze svého dětství pamatujete některá jeho prostorová leporela či knihy Už vím proč. Celou rodinu i v současné době určitě potěší jeho nesmrtelný Malý vánoční betlém. Jednoduše jej rozložíte a vznikne vám krásná sváteční kulisa plná postaviček a zvířátek. Po vánocích jej zase složíte a schováte na příští rok.


Jaký knižní vánoční tip se vám libí nejvíc? Pokud si chcete prohlédnout celou nabídku vánočních knih, všechny je najdete v naší speciální kategorii Vánoce v knize.


Přejeme vám i vašim dětem pohodový advent a Vánoce ve společnosti knih z Babyknihy.