18 Jul
Jak pomoci dětem s výslovností: hry a aktivity, které podporují řečový vývoj
Už Platón řekl: „Nechte děti učit se pomocí hry, ne donucováním.“ Při hře se děti učí rychleji a snadněji a to platí i při rozvoji řeči. Jak pomoci dětem s výslovností? Existuje mnoho způsobů, jak se dají trénovat řečové schopnosti u dětí.
Pokud dítě navštěvuje logopedickou ambulanci, určitě dostává úkoly na domácí trénink, které má s rodičem zkoušet (například: trénink trojslovných vět, akuzativ, hláska S na začátku slova nebo hláska L ve větách). Častokrát však děti nebaví sedět za stolem a opakovat či tvořit stále tytéž věty z papíru a tehdy je na rodiči, jak trénink dítěti zpříjemní. Zde je několik tipů, jak se to dá jinak.
1. Pracovní sešity
Logopedické vymalovánky pro děti, které rádi vybarvují, obsahují sykavky a hlásky L, R, Ď, Ť, Ň přičemž cvičení jsou logicky rozdělena. Nejprve se fixují slova, potom věty, situační obrázek a báseň. Ve slovenštině je v nabídce skvělá kniha Hry s rečou, kde je kromě úkolů pro děti, také rodičům vysvětleno, co a jak s dítětem trénovat. Kniha obsahuje trénink sykavek, L a R.
2. Nalepování, razítkování, stříhání
Výborné aktivity pro trénink jemné motoriky a výslovnosti hlásek. Například s dětmi lepíme nálepky do pracovního sešitu a trénujeme L na začátku slova, kdy dítě pokaždé řekne: lepím slona, lepím kočku..... nebo pokud fixujeme jinou hlásku vybereme nálepky, razítka, která danou hlásku obsahují a tvoříme. Dítě při tréninku může cvičit hlásku na pár slovech, která vymyslíme pro danou aktivitu a ta opakovat - například "stŘíháme! (při tréninku "Ř" uprostřed slova).
3. Albi čtení
Výborné knihy s kouzelným perem pro rozvíjení aktivní slovní zásoby, porozumění a také tvorby vět. Dítě buď může opakovat co řekne pero, nebo může samo zkusit pojmenovat zvíře, věc, činnost v knížce a perem si zkontrolovat správnost. Existuje již mnoho knih od ALBI, dokonce i kniha s názvem Hravá písmenka, která děti seznámí s abecedou.
4. Knihy
Všechny obrázkové knihy bez textu rozvíjejí tvorbu vět na takové úrovni, jakou dítě potřebuje. Jednoduše pojmenujeme věc v knížce jedním slovem nebo ji popíšeme celou větou, podle toho, na jaké úrovni řeči se naše děťátko momentálně nachází. Velmi dobré jsou knihy ve slovenštině ze série Potulky jarou, letom, jeseňou či zimou (v češtině vychází pod názvy Jaro, Léto, Podzim, Zima), protože pokud knihu otevřete i každý den, vždy v ní objevíte novou věc, kterou se dítě může naučit pojmenovat nebo ukázat. V knize se na každé straně rozvíjí příběh mnoha osob, takže můžete spolu s dítětem sledovat děj jednoho příběhu na všech stránkách knihy nebo naopak prohlédnout jednu stranu s mnoha příběhy. Poutavě ilustrované knihy zaujmou děti při učení vět, nových slov i jejich správném výběru a výslovnosti.
Když si najdete s vaším dítětem způsob trénování, který ho baví, doporučuji ještě jedno pravidlo - trénujeme, dokud to dítě baví a snažíme se o pravidelnost.
Přejeme hodně štěstí.
Napiš Komentář