Letní zažívací potíže u dětí: Jak předcházet dehydrataci?

Letní zažívací potíže u dětí mohou přinést nepříjemné komplikace, jako je zvracení a dehydratace. Zjistěte, jak jim předcházet a správně reagovat, aby vaše dítě zůstalo zdravé a hydratované během letních měsíců.

Léto je už tady as ním jsou spojeny i různé zdravotní neduhy, které se vlivem zvýšených teplot objevují mnohem častěji. Děti během letních měsíců nejčastěji trápí trávicí potíže a z nich jednoznačně nejčastější projev je právě zvracení. Přichází nečekaně a kdykoliv a nejedného rodiče dokáže velmi potrápit. Je to velmi nepříjemný příznak a zároveň i nebezpečný, neboť u dětí může velmi rychle způsobit dehydrataci organismu.


Co je vlastně zvracení?

Zvracení je obranný reflex, kterým se organismus zbavuje nevhodného obsahu horní části trávicího traktu (žaludku a dvanáctníku). Není to onemocnění, ale příznak onemocnění.


Proč je u dětí nebezpečné?

Opakované zvracení při netolerování perorálního příjmu tekutin je nebezpečné z důvodu velmi rychlého vzniku dehydratace. Čím menší dítě má takové potíže o to dříve musíme zpozornět a být obezřetní a situaci hned řešit


Nejčastější příčiny vzniku zvracení?

Zvracení může vzniknout po dietní chybě nebo může mít infekční etiologii, nejčastěji ho způsobují viry-rotaviry/adenoviry, ale i bakterie jako je například Salmonelóza. Také mohou vznikat i při specifických případech jako je úžeh nebo kinetóza při cestování.


Co je dietní chyba a kdy může vzniknout?

Nejčastěji vzniká při konzumaci zdravotní závadných potravin nebo po špatné tepelné úpravě. Také je třeba se vyvarovat nevhodným kombinacím jídel nebo nadměrným požíváním mastných a těžkých jídel, mnoho sladkostí...


Co dělat, když dítě zvrací?

Základ všeho je dítě co nejdříve hydratovat, avšak je třeba to dělat s rozumem a ne silou. Po posledním zvracení je třeba nechat dítěti přestávku, nepodáváme stravu ani tekutiny ideálně alespoň 30-60 minut. Samozřejmě u těch nejmenších se snažíme mít před kojením alespoň půl hodinku. Dítěti při pocitu žízně můžeme ovlažovat ústa nebo si může ústa vypláchnout. Je dobré v úvozovkách nechat „žaludek odpočinout“. Následně je důležité začít s postupnou rehydratací dítěte (zavodňováním).


Jak správně zavodňovat?

Bohužel toto je kámen úrazu mnoha rodičů a opravdu právě tímto nesprávným postupem dětem navozují opakované zvracení a děti zůstávají v bludném kolotoči až je dehydratace tak velká, že je nutná hospitalizace dítěte.

Jak na to? Dítě po pomyslné přestávce začínáme hydratovat po lžičkách ideálně v 5-10 minutových intervalech. Pokud dítě toleruje dané tekutiny následně po hodině můžeme zvýšit frekvenci podávání tekutin a také množství, pokud dítě netoleruje a zvrací opět necháváme přestávku a začínáme od začátku. Pokud se nám dítě nedaří hydratovat a už jeví známky dehydratace, je třeba vyhledat lékařskou pomoc.


Jaké tekutiny podávat?

Nejideálnější je mít vždy doma rehydratační roztok. Tento přípravek má doplňuje právě to potřebné, co dítě při zvracení nejvíc ztrácí. Pokud nemáte po ruce tento roztok, umíte si doma připravit i jeho domácí verzi, ale jen na nejnutnější čas, než se dostanete k originálu. Často se setkáváme s tím, že děti mohou odmítat roztok pro jeho chuť, ale v lékárně jsou mnohé ověřené příchutě. Pokud dítě stejně roztok nechce, zkuste do něj přidat banán.

Pokud ho dítě stále odmítá, můžete přechodně zkusit podávat silný černý čaj „klasický PIGI“, který osladíte, aby dítě přijalo i chybějící cukr a nemělo hypoglykemický stav (snížený cukr v těle).


Co dělat, pokud kojím?

Zde určitě nepřestávejte kojit, právě naopak, pokračujte v kojení. Na začátku můžete dát kratší přestávku a následně kojte v menších dávkách ve vyšší frekvenci.


Co dělat po zavodnění?

Určitě si dejte pozor i na stravu, avšak už dávno neplatí, že necháte 3 dny děti jen na suchém chlebu a vodě. Pokud dítě toleruje tekutiny můžete začít s postupnou obnovou příjmu potravy cca po 6 hodinách. Samozřejmě nabízíme dietní nedráždivou stravu – vařené brambory, mrkev, rýže, toasty, tyčinky, postupně banán, jablko.


Kdy vyhledat lékaře při zvracení?

  • Pokud jde o děti mladší 3 měsíců, je lepší, aby je viděl lékař.
  • Pokud má dítě známky dehydratace - suché pleny, nečůrá více než 6 hodin, dítě nepláče, minimum slz, má hustá zapáchající moč, vrací krev, zelený obsah
  • Opakované pokusy o rehydrataci jsou neúspěšné
  • Dítě mělo úraz a začalo zvracet/pád kolo, z nábytku
  • Přidružují se jiné klinické projevy a stav se horší - horečka, spavost, únava, letargie, bolest břicha a hlavy
  • Dítě má výraznou bolest břicha a břicho je citlivé na pohmat nebo je výrazně nafouklé


Přejeme vám všem příjemné přežití léta bez těchto obtíží. A pokud už nastane situace, že budete tyto naše rady potřebovat, doufáme, že vám pomohou.