Magnetické stavebnice jsou v současnosti velkým trendem a stále nabírají na popularitě. My se popravdě ani nedivíme. Jsou to hračky, které děti jednoduše baví a přitom rozvíjejí řadu oblastí jejich vývoje.
 
Kromě představivosti, jemné motoriky, pozornosti, soustředění, koordinace oko-ruka a prostorového vnímání ovlivňují také oblast emoční inteligence a sociálních dovedností. Ono to na první pohled nemusí být zjevné, ale děti si při hře s magnetickou stavebnicí Magna Tiles trénují zvládání emocí, schopnost dosáhnout cíle, řešení konfliktů a problémů, či komunikaci a interakci s jinými dětmi. A to je celkem dost na tak jednoduchý koncept, jakým magnetické stavebnice jsou. 

magna tiles stavebnice

Pokud i vy přemýšlíte nad tím, jestli do této hračky investovat a pořídit ji dětem pod stromeček k Vánocům nebo k narozeninám, máme pro vás další argumenty v její prospěch. Kromě výše uvedených dopadů na rozvoj dítěte má Magna-Tiles ještě jednu velkou výhodu, která by vás mohla nakonec přesvědčit. A tím je její variabilita, mnohostranné využití a nadčasovost.

Ke klasické stavbě menších či větších objektů, tvorbě vitráží na oknech nebo ke třídění podle barev můžete přidat řadu dalších zajímavých způsobů, jak si s ní hrát. Je jen na vaší představivosti, jak tuto unikátní stavebnici uchopíte. Nabízí totiž mnoho dalších způsobů, jak ji kreativně a originálně využít. A to nejen na hraní. Pojďme se na 5 z nich podívat.
magna tiles

Učení se

Možná byste to neřekli, ale magnetická stavebnice Magna Tiles je dobrým doplňkem také během procesu učení se čísel, písmen, počítání. Napište na její jednotlivé části písmenka, nakreslete tečky, spojujte je, přiřazujte, tvořte slova. Podobně jako jsme to udělali my na fotkách. Další inspirace na vzdělávání pomocí Magna-Tiles najdete na internetu. Na psaní doporučujeme bílou voskovku Jar Melo, která je výrazná, ale dá se následně dobře umýt.

 

Experimenty se zrcadlem

Tyto jednoduché aktivity jsou zejména o zábavě a překvapení a také o prostorovém vnímání a fyzice. Zkoušejte, co dokáže z nedokonalého obrazce vytvořit obyčejné zrcadlo. Připravte dětem několik předloh, které si samy pomocí zrcadla dotvoří. Tyto experimenty je zaručeně budou bavit.

 

Součást senzorických boxů

Magnetická stavebnice a zejména její tematické sady jsou ideálním doplňkem k senzorické hře. Ta je definována tím, že současně stimuluje řadu smyslových systémů a pomáhá tak rozvíjet zrak, sluch, hmat, čich, chuť dítěte. Doplňte například 32dílnou sadu Magna-Tiles® Builder obyčejným kinetickým pískem. Jednou tak vykouzlíte neskutečné staveniště, které se ve stejném momentě stane také senzorickým boxem rozvíjejícím mnohé oblasti vývoje dítěte.

magna tiles 32  

Stavění kuličkových drah

Z magnetické stavebnice Magna-Tiles můžete při troše představivosti a kreativity postavit téměř cokoli, a to zejména díky minimalistickému designu a základním tvarům jejích dílků: hrady, garáže, mrakodrapy, domečky pro panenky a také kuličkové dráhy. Ano, přesně tak. Magna vám umožní postavit si ty nejrůznější typy drah. Od těch jednoduchých až po ta nejsložitější konstrukční díla. Pokud nevíte jak, s inspiracemi vám opět pomůže internet.

magna tiles 100 

Skládaní obrázků podle předlohy

Jednoduchou a velmi efektní aktivitou s použitím Magna-Tiles je skládání podle předlohy. Zaujme zejména dětičky ve věku v rozmezí 2–5 let. Na karton nebo magnetickou tabuli nakreslete obrázek, který bude složen ze základních částí stavebnice. Motiv vyberte podle zájmů děťátka, náročnost přizpůsobte jeho věku. Tímto způsobem procvičuje jemnou motoriku, rozpoznávání základních tvarů či prostorové vnímání.

magna tiles 100

Bonus:

Kreativní rodiče vždy vymyslí řadu způsobů, jak zapojit magnetickou stavebnici do procesu vzdělávání. Dobře totiž vědí, že nic neudrží informace v malých hlavách víc než podvědomé, automatické, nesílené a zajímavé učení se prostřednictvím hry. Spojujte stavebnici s jinými hračkami a hrami, které už doma máte. Podobně, jako jsme to udělali my.

Spojením magnetické stavebnice Magna Tiles a Puzzle abecedy jsme například vymysleli různé aktivity pro rozpoznávání písmen. Podobný způsob spojování hraček zvyšuje atraktivitu úkolu, udržuje pozornost dětí a poskytuje vám další prostor, jak Magna Tiles doma naplno využít.

Autorkou článku je Gabriela Palai z inspirativního profilu @tochceklud.