Léto je tady! Pro ty z vás, kteří plánujete aspoň jeho malou část strávit u moře, tu máme malou inspiraci, jak se společně s dětmi zabavit na pláži. Zpestřete si dovolenou netradičními a zajímavými aktivitami, obohaťte si repertoár klasických, osvědčených a dobře známých plážových činností.
Vybrali jsme 7 odlišných aktivit, k jejichž realizaci nebudete potřebovat žádné speciální pomůcky. Jsou zaměřené na různé oblasti tak, aby si mezi nimi každý našel tu svou. Některé vyžadují fyzickou aktivitu, jiné zase použití důvtipu a logiky. Najdete mezi nimi také kreativní a tvůrčí úkoly.
Všechny aktivity s sebou přinášejí spoustu zábavy a je jen na vás, jakou z nich se necháte inspirovat. Je to jen zlomek z toho, jak s dětmi smysluplně trávit čas na pláži, zabavit se a něco se při tom naučit.
HLEDAČKA
Oblíbená aktivita, která děti zabaví v jakémkoli prostředí. U moře však hledačka získá na atraktivitě, protože živočichové a rostliny v této oblasti pro nás nejsou všední záležitostí – děti je nevidí každý den a jsou pro ně vzácné. Udělejte si seznam věcí, které musí děti najít. Můžete si jej připravit už doma a rovnou si ho také vytisknout, ale určitě jej zvládnete vytvořit i na místě. My jsme zvolili druhý způsob a hledačku jsme snadno vytvořili pomocí papíru a fixek. Získáte tak lepší představu o tom, co je možné v dané oblasti reálně najít. Seznam by měl obsahovat také věci, které pravděpodobně děti nenajdou, například mořského koníka nebo hvězdici. Udrží je to v napětí a motivované najít všechny položky. Menším dětem stačí obrázky, školákům můžete připsat název a krátké informace k hledaným věcem. Potrénují si tak čtení a něco nového se naučí.
LAND ART
Přírodní umění, jinak land art, je disciplína inspirovaná Brity R. Longem a A. Goldsworthym. Jedná se o tvorbu uměleckého díla z toho, co nám poskytuje příroda kolem nás. Nic se však nesmí trhat nebo ničit. V případě pláže jsou pro tento typ aktivity nejvhodnější mušle. Děti mají zálibu v jejich sbírání a vy vymyslíte, jak je kreativně využít. Vytvořit můžete opravdu leccos. 2D obrazy se rázem pomocí písku promění na plastická umělecká díla. Aktivitu snadno přizpůsobíte věku dítěte. Mladší děti (do 3 let) zvládnou pomocí mušlí vyzdobit jednoduché linie ryb či hvězdic. Starší děti si základní obrysy i celý obraz už vytvoří samé a využijí tak své kreativní cítění a nadání.
PŘÍLIV/ODLIV
Je to jednoduchá aktivita ze skupiny těch vědomostních. Ano, i na dovolené můžeme přirozenou cestou a vnímáním přírody kolem nás naučit děti něco o přírodních zákonitostech a fyzikálních jevech. Zapíchněte hůlku do písku a sledujte, jak voda stoupá. Samozřejmě můžete příliv sledovat také pomocí pískového hradu, který voda nakonec pohltí, ale hůlka je jednodušší a rychlejší alternativou. Během čekání můžete dětem říci něco o Isaacovi Newtonovi, o vlivu gravitační síly Měsíce a Slunce, o slapových jevech nebo jen tak sedět na pláži a užívat si příjemného šumění přibližujícího se moře.
PARAŠUTISTA
Z úplně jiné kategorie, i když by se také v tomto případě dalo mluvit o fyzikálních zákonech, je aktivita, kterou jsme nazvali Parašutista. Je vhodná pro všechny, kdo se chtějí po dlouhém ležení rozhýbat a trochu se pobavit. Potřebujete jen ručník a míč – věci, které tvoří základní plážovou výbavu každé rodiny. Hráči vezmou do rukou konce ručníku, na kterém je položen míč. Jejich cílem je společným snažením vyhodit míč do vzduchu a následně jej chytit. Menší děti budou rády, pokud se jim podaří pomocí synchronizovaného pohybu míč vyhodit do vzduchu, starší zas můžou zkoušet dostat jej co nejvýše. Z aktivity můžete také udělat soutěž družstev nebo si míč přehazovat z jednoho ručníku na druhý.
POČÍTÁNÍ
Je to rychlá aktivita, ve které opět využijete tu spoustu nasbíraných mušlí. Počty a čísla si děti budou trénovat také na pláži. Stačí, když jim do písku nakreslíte několik různě velkých kruhů, do kterých napíšete čísla. Velikost přizpůsobte množství mušlí, které se mají do kruhu vejít. Vizuální rozlišení pomáhá malým dětem získat představu o hodnotě jednotlivých čísel. Starším dětem následně můžete do kruhů mušle přidávat i odebírat a trénovat tak sčítání a odčítání. Tato aktivita se bude hodit zejména před začátkem školního roku..
ŠIPKY
I když jsme další aktivitu pracovně nazvali šipky, na dovolenou si s sebou žádné nosit nemusíte. Opět je skvěle zastoupí mušle – úžasný přírodní materiál, kterého je na pláži téměř vždy dostatek. Pomocí větvičky nebo lopatky si vytvořte v písku terč, zvolte hodnotu jednotlivých kruhů, nakreslete startovací čáru a trefování do středu terče může začít.
PIŠKVORKY
Klasickou strategickou hru zná téměř každý. Její pravidla proto není třeba blíže popisovat. Běžně k ní potřebujeme papír a tužku, které na pláži zastoupí písek a lopatka. Cílem hry je vytvořit souvislou řadu 5 křížků či kroužků. My k tomuto účelu použijeme mušle, které si předtím roztřídíme podle barev. Určitě najdete ve své sbírce dostatek tmavých i světlých exemplářů. A hra může začít!
Bonus pro náročné: Sopka
Bonusová aktivita slouží k tomu, abychom vám ukázali, že na pláži se dá vymyslet opravdu leccos, třeba si dokonce vytvořit vlastní sopku. Z písku vybudujeme základní tvar sopky – vysoký kopec s dírou uvnitř, do kterého vložíme plastovou láhev s odříznutým vrchem. Láhev naplníme vodou smíchanou se sodou bikarbonou. Efekt tryskující a valící se lávy zajistíme přilitím octa. Sledujte, co se bude dít a jak vaše sopka ožije.
Autorka článku: Gabriela Palai
Napiš Komentář