7 nejčastějších zdravotních potíží, které na děti číhají v létě
V tomto článku od pediatričky Moniky Michňové vám přinášíme přehled nejčastějších zdravotních potíží, kterým děti čelí během léta a tipy, jak je řešit.
Dva měsíce letních prázdnin znamená pro naše děti spoustu zábavy a dobrodružství, ale pro nás, rodiče, přichází období, kdy je třeba zapnout kontrolky na zvýšený level ostražitosti. Dnes si povíme, co dělat, když děti během léta na dovolené zastihnou nějaké zdravotní potíže. Toto jsou ty nejčastější:
Zvracení a průjmy
Zvracení a průjmy jsou asi nejčastější nepříjemnosti, které nás v létě zastihnou. Potraviny a jídla nemají rádi vysoké teploty a rychle se zkazí. Také je běžné, že si rádi dopřejeme různé i netradiční kombinace jídel, často i nad rámec našich potřeb. Pokud již dítě tyto potíže potkají, je důležité správně dítě zavodnit (rehydratovat). Postupně začít po lžičkách, následně přidávat a po tolerování začít s lehkou dietní stravou. Důležité je nasadit vhodné kmeny probiotik, které můžete dítěti před dovolenou nasadit i preventivně. Stále myslete na hygienu rukou a všude, kde se dá, dítěti ruce omyjte nebo použijte dezinfekci.
Klíšťata, komáři a jiný hmyz
Pobyt v přírodě, večerní procházky a posezení jsou super, pokud vám kolem ucha něco nebzučí. V tomto případě je nejdůležitější prevence. Určitě vsaďte na vhodně zvolené repelenty podle věku dětí i složení přípravku. Na trhu lze nalézt kvalitní přírodní produkty. Pokud už něco dítě štípne, můžete při celkové reakci (pokud má dítě výrazně svědění nebo zarudnutí) podat antihistaminika nebo jen lokálně natřít, zchladit lokálním obkladem. Pokud jsou děti alergické, je určitě na místě nosit s sebou lékárničku, která obsahuje Epipen a jiné potřebné léky.
Pokud má vaše dítě klíště, není třeba chytat paniku. Klíště jednoduše správným kývavým způsobem vyjměte pinzetou nebo vatovou tyčinkou. Následně místo vydezinfikujte a do kalendáře si zapište, kdy jste klíště vyndali. Důležité je místo sledovat příštích 6 týdnů. Pokud by byla přítomna reakce v podobě kruhovitého zarudnutí, je třeba myslet na boreliózu.
Kinetóza
Během cestování autem bývá některým (nejen dětem) těžko, až mají nauzeu a zvrací. Tyto potíže trápí mnohé děti. Právě v době dovolených, kdy si chcete udělat delší výlet autem, je to nepříjemná situace. Zkuste děti posadit ve směru jízdy, také jim pomáhají i tmavá skla přelepená speciálními fóliemi nebo to, když se nedívají do knih. Vhodné je nechat jim pootevřené okno, v pravidelných intervalech pít vodu a dělat přestávky. Můžete si pomoci i produkty z lékárny, jako jsou různá lízátka nebo volně prodejné doplňky obsahující například zázvor. Z léků můžete dětem po poradě s lékařem podat Kinedryl.
Úpal
Nepřiměřený pobyt na slunci nebo pobyt v uzavřeném horkém prostředí způsobuje přehřátí organismu. Projevuje se to zvracením, zvýšenou teplotou, bolestí hlavy, závratěmi nebo až křečemi. První pomoc je vždy postupné ochlazování organismu, podání tekutin a doplnění minerálů.
Popáleniny
Letní večery jsou spojeny i s opékačkami a posezeními u ohně. Děti jsou zvědavé, rádi skotačí a za zlomek vteřiny se umí stát neštěstí. Hlavní zásada při jakékoli popálenině je dané místo rychle a efektivně chladit. Následně můžete použít speciální gely a krémy a místo sterilně překrýt. Pokud by vznikly puchýře určitě nic nepropichujte!!! Raději vyhledejte lékařskou pomoc.
Specifický typ popálenin jsou popáleniny od slunce, které způsobuje nadměrný pobyt na slunci při nedostatečné ochraně. Nejdůležitější je prevence, a to nechodit na přímé slunce od 11 do 15 hodin. Pokud už na sluníčko jdete, zdržujte se ve stinných prostorách, používejte vhodně zvolené přípravky sluneční ochrany a také pokrývku hlavy a oblečení s UPF.
Úrazy
V létě jsou na vzestupu i různé úrazy. Ať už jsou to banální pády spojené s odřením kolene, podvrtnutý kotník či zlomenina, je vhodné umět správně zareagovat. Při jednoduchých pádech poraněné místo omyjeme a vydezinfikujeme. Následně podle rozsahu můžeme použít náplasti nebo tekutý obvaz. Pokud je zranění vážné s výraznou bolestí a otokem, je na místě jít na vyšetření do zdravotnického zařízení k vyloučení možné zlomeniny nebo jiného vážného poranění.
Intoxikace
Děti v přírodě prozkoumají opravdu všechno, proto držte oči na stopkách a dávejte pozor, aby nechytaly a nesbíraly různé bylinky, kvítka, neznámé plody a houby. Pokud má dítě bolesti břicha, zvrací, nebo má průjem a předtím jedlo jídlo z hub, preventivně podávejte černé uhlí a raději vyhledejte lékařskou pomoc.
Radovánky u vody - tonutí
Voda nás během léta a horka osvěží, ale umí být i velmi zrádná. K utopení dítěte stačí hladina vody o 5 cm. Zde platí pravidlo mít děti stále pod dozorem a nenechávat je samotné ani u mělké vody a ani v případě, že mají plavecké pomůcky (ty také nejsou 100% ochrana).
Dovolenková lékárnička by měla obsahovat:
TEPLOTA - antipyretika, ideální 2 formy (čípky, sirup)
PRŮJEM, ZVRACENÍ - antiemetika Kinedryl, Tasectan, rehydratační roztok, probiotika (Enterol)
ALERGIE - antihistaminika (Fenistil, Zodac)
PORANĚNÍ- dezinfekce (Asept), náplasti různé velikosti
OČI/UŠI- Ocuflash, Otipax
KAŠEL/ RÝMA - mořská voda, Sinupret
KŮŽE- Panthenol, Kalciové sádlo
DOPLŇKY- repelent, SPF krém, UPF plavky, pokrývka hlavy, sluneční brýle pro děti
Napiš Komentář