Kýchání, rýma, kašel? Může to být alergie

Alergie je rostoucím problémem u dětí, který vyžaduje včasnou diagnostiku a správnou prevenci. V tomto článku se zaměříme na příčiny, projevy a způsoby, jak ochránit děti před alergiemi.


První sluneční paprsky, prodloužené dny, za oknem štěbetání ptáčků, to vše je typické pro první jarní dny, ale ne každý má rád příchod jara. Zejména rodiče alergických dětí vědí, že pro jejich domácnost přichází náročné období. Víme, že v aktuálním období je bohužel zaznamenán enormní nárůst alergických onemocnění v naší společnosti.


Co to vlastně ta alergie je?

Alergie je nejčastější chronickou nemocí u dětí a bohužel má stále rostoucí trend. Úkolem našeho imunitního systému je chránit naše tělo a jakmile se v blízkosti objeví cizí látky (alergen) začne proti němu bojovat a tvořit protilátky. Právě tato odpověď vytváří negativní projevy jako je svědění, zánět či zarudnutí dýchacího systému, kůže a dalších.



Proč vzniká?

Alergie je multifaktorální onemocnění, které vzniká v důsledku interakce genů a vnějšího prostředí. Pokud jsou oba rodiče alergici, u jejich dítěte je riziko vzniku alergie až kolem 70% a jsou-li rodiče zdraví i tak má jejich dítě stále 5-15% šanci, že dostane alergii, což je opravdu vysoké číslo.


Co všechno patří mezi alergeny?

Nejčastěji vyvolávající alergie jsou prach, roztoči, pyl, některé potraviny, srst zvířat a jiné.


Jak můžeme doma zjistit, že naše dítě má alergie?

U každého člověka mohou být projevy individuální, ale stále platí, že jsou příznaky, které když se opakují, je třeba zpozornět a začít myslet na možnou alergii. Velmi důležité aspekty jsou časový úsek – zda ​​příznaky vznikly okamžitě po střetu s alergenem nebo s odstupem času a také jak dlouho příznaky trvají a zda se opakují ve stejném časovém období např. vždy na začátku jara. Dále závisí, jaký konkrétní druh alergenu projevy vyvolává a také, který systém postihuje.


Prvním projevem alergie bývá u malých dětí atopický ekzém nebo příznaky ze strany gastrointestinálního traktu, kde se projeví alergie na nějakou potravinu, nejčastěji je to alergie na bílkovinu kravského mléka. Pokud má dítě pozitivní rodinnou anamnézu a léčí se na atopický ekzém, musíme počítat s rizikem, že v budoucnosti může mít dítě respirační alergii. Nicméně, přibližně u poloviny dětí ekzém v dětském věku vymizí a u ostatních se vyvine jiné alergické onemocnění.



U dýchacího systému jsou nejčastějšími projevy ucpaný nos při otoku nosní sliznice, vodnatý sekret, kýchání, neutuchající suchý záchvatovitý kašel, pískání na hrudi, ztížené dýchání hlavně při výdechu, bolesti hlavy. Bronchiální astma je u malých dětí obtížně odlišitelné od opakujících se obstrukčních bronchitid. Na podrobné vyšetření je dítě připraveno až kolem 5. roku, do té doby se lékař zaměřuje na podrobnou anamnézu. Opakující se obstrukční bronchitidy věkem vymizí, proto není správné tvrdit u malých dětí, že mají astma a budou ho mít během celého života. Alergická rinitida se nezřídka spojuje s alergickou konjuktivitidou. Oči bývají zarudlé, slzí a může být přítomen i otok.


Pokud je postižena kůže mohou se objevit známky zarudnutí a otoku na jistých partiích, spojené i s nepříjemným svěděním, také projevy kopřivky. Jiné alergické projevy, ať už na léky, hmyz jsou u dětí méně časté. Nejtěžším typem alergické reakce je anafylaktická reakce, kdy může dojít až k ohrožení lidského života. U dětí k ní dochází zejména při potravinové alergii – opatrnost je nutná při zavádění prvních příkrmů.


Co dělat, když mám podezření na alergii u dítěte?

Co nejdříve je třeba vyhledat lékařskou pomoc. Následně se budou realizovat potřebná vyšetření a dítě bude odesláno ke specialistovi na dořešení stavu. Na tomto vyšetření je dítě testováno na jednotlivé nejčastější alergeny a pokud se u něj potvrdí citlivost na někteří z nich, následně je v rámci léčby a prevence nutné se tomuto alergenu důsledně vyhýbat.



Jak preventivně můžu své dítě před alergií chránit?

Základem je vědět, jaký alergen dítěti způsobuje potíže a následně se striktně tomuto alergenu vyhýbat. Velmi důležité je dodržovat také čisté prostředí. Pokud jsou rodiče kuřáci ideální by měli s tímto zlozvykem skončit nebo jej nerealizovat v prostředí, kde se nachází dítě. Také je důležité snižovat koncentraci alergenů v ovzduší v domácnosti. Zaměřte se na častý úklid se speciálními prostředky - vysávání, utírání prachu. Dále na praní používejte hypoalergenní prací prostředky. Je třeba myslet i na možný vznik plísní, proto udržujte vlhkost v domácnosti kolem 40%. Co se týče častého větrání, tak během pylové sezóny se mu raději vyhněte. Ideální je do domácnosti pořídit vzduchotechniku.

Co se týká preventivního vyloučení kontaktu se zvířaty, dále vynechání určitých potravin z jídelníčku bez adekvátního důvodu nebo speciálních diet u těhotných žen - tato opatření se nedoporučují, protože nemají žádné podložené důkazy.

Jelikož alergie je multifaktoriální onemocnění jak jsem již výše zmiňovala, neumíme ovlivnit její vznik, ale umíme podstatně ovlivnit její průběh a následný rozvoj. Při včasné diagnostice a důsledné správné léčbě, ať už atopického ekzému nebo alergické rinitidy, dodržováním životosprávy alergika a staráním se o domácnost umíme zabránit zhoršenému průběhu onemocnění a vzniku jeho komplikací (přechodu do vzniku průduškového astmatu). Sledujte příznaky, konzultujte je s odborníky a neváhejte jednat včas.