Čtení knih má v předspánkové rutině děťátka své místo

Knihy by měly být neodmyslitelnou součástí života našich dětí již od útlého dětství. Právě čas, kdy ukládáte děťátko spinkat, je ideální k tomu, abyste vzali do rukou knihu a přečetli si ji spolu s děťátkem. Na následujících řádcích se dozvíte, proč by čtení knih nemělo chybět v předspánkové rutině vašeho děťátka.

Co je to předspánková rutina a proč je vlastně tak důležitá?

Předspánková rutina je jednou z mnoha věcí, která mají vliv na lepší spánek děťátka. Naše děti milují předvídatelnost a právě proto je dobré jim už od narození zavést před denním i nočním spánkem rituál, který se bude opakovat. Soubor pravidelně se opakujících činností, které děláte s děťátkem před spánkem, připravuje děťátko na klidný spánek. Děťátko bude totiž vnímat a chápat, že po tomto rituálu následuje spánek.

To ale není jediný důvod, pro který je předspánková rutina důležitá. Den děťátka bývá plný aktivit a nejdůležitější činností děťátka je hraní a objevování. Předspánková rutina je pro děťátko skvělá příležitost, jak se uklidnit a plynule přejít od aktivního hraní do nějaké klidnější aktivity. Mnoho dětí netoleruje dobře, pokud se hra najednou zastaví a maminka je dá hned do tmavé místnosti spinkat. Děti mnohem lépe přijímají, pokud před uložením na spánek existuje nějaký mezistupeň a přechod na spánek je postupný.


Jak může vypadat předspánková rutina?

Předspánková rutina není od narození děťátka stejná. Věkem se přirozeně mění. U malinkých dětí bývá kratší než u starších dětí. Pro denní spánky si také můžete s děťátkem udělat jinou rutinu, než pro noční spánek.

V rámci předspánkové rutiny, můžete udělat v místnosti určené ke spánku přítmí a odložit z dohledu děťátka hračky, které by pro něj mohly být velmi stimulující. Součástí předspánkové rutiny může být například krmení, přebalování, masáž, čtení knihy, společné zatažení závěsů, pusinky a vlastně cokoli, co vám vyhovuje. Volte spíše klidnější aktivity.

Předspánková rutina je moment, kdy se děťátko trošku uklidní. Máme tak jedinečnou příležitost strávit s ním čas.

Čtení má pro naše děťátko množství benefitů:

  • obohacuje slovní zásobu
  • zlepšuje vyjadřovací schopnosti
  • rozvíjí empatii a emoční inteligenci dítěte
  • čtením knih budujete pozitivní vztah děťátka ke knihám i v budoucnosti
  • rozšiřuje znalosti vašeho děťátka
  • rozvíjí fantazii
  • podporuje kognitivní rozvoj, rozvoj myšlení, paměti a logického myšlení
  • čas strávený s naším dítětem při čtení posiluje vzájemné pouto


Knížku, její grafiku a obsah, vždy vybírejte s ohledem na věk děťátka. U malinkých dětí stačí, když budete knihou jen listovat a říkat si, co vidíte na obrázcích. Postačí také knihy s jednoduchými kresbami. U starších dětí volte knihy i s textem, nejprve krátkým, později delším. Jsou děti, které preferují knihy s příběhem, jiným se líbí spíše knihy vzdělávacího charakteru. Nabídka knih je dostatečně široká, aby si vybral každý.

Moje doporučení na závěr je, abyste u malých dětí citlivě vybírali obsah knihy, protože pohádky se strašidelným příběhem nebo nevhodnými kresbami, mohou děťátko děsit a způsobovat u něj špatné sny a noční můry.