Jak podpořit imunitu u dětí

Imunita je základním pilířem zdraví dětí, zejména během chladných měsíců, kdy na nás číhají různé viry a bakterie. Jak můžeme podpořit obranyschopnost našich nejmenších přirozenou cestou? Objevte praktické tipy a doporučení, která pomohou vašim dětem zůstat zdravými po celý rok.

Děti jsou zvídavé, neustále objevují svět a přitom se setkávají s řadou výzev, které testují jejich imunitní systém. Od prvních dnů života je imunita jejich štítem, který je chrání před nemocemi. V tomto článku se podíváme na to, jak imunita funguje, co ji oslabuje a jakými jednoduchými kroky ji můžeme posílit.

Imunita

Chrání naše tělo před působením vnějších vlivů-mikroorganismů (bakterie, viry), ale i alergenů nebo i vnitřních vlivů (nádorové procesy). Imunita dítěte se vyvíjí již během těhotenství. Postupně se tvoří jednotlivé složky nespecifické i specifické imunity, které se po narození dále vyvíjí. Nezralost imunitního systému u malých dětí se projevuje zvýšenou frekvencí infekcí, zvláště pokud se dítě nachází v prostředí s vyšším výskytem mikroorganismů (dětský kolektiv, často nemocný starší sourozenec).

Imunita se u miminka vyvíjí již během nitroděložního vývoje. Kolem 20. týdne se v krvi plodu objevují buňky získané imunity. Začíná aktivní přenos protilátek přes placentu z krve matky do krve plodu. Matka, která je očkována (černý kašel, tetanus), dokáže své miminko plně ochránit během prvních týdnů po porodu. Následně je důležité začít s povinným očkováním, neboť novorozenci a kojenci jsou náchylnější ke vzniku závažných onemocnění.


Jednoznačně můžeme říci, že ochrannou funkci po porodu má kojení miminka. Mateřské mléko obsahuje mnohé důležité látky, které zabezpečují ochranu miminka a zabezpečují zrání jeho imunitního systému, má vliv na tvorbu přirozené střevní mikroflóry, chrání před vznikem infekčních onemocnění a pravděpodobně i před vznikem autoimunitních a alergických onemocnění. Dle nejnovějších doporučení je optimální délka výlučného kojení 4-6. měsíců, následně do stravy miminka je třeba začít přidávat nemléčné příkrmy. V tomto období v tzv. imunologickém okně (od 17.-26. týdne života) je ideální setkání i s potravinovými alergeny (lepek, vejce, rajče, ryba, ořechy,..). Předpokládá se urychlení vývoje imunologické tolerance. Nástup nemocnosti je charakteristický pro dvě období: 1. je kolem 5-6. měsíce života, kdy miminko spotřebovalo protilátky získané od matky. Toto období se nazývá FYZIOLOGICKÁ HYPOGAMAGLOBULINÉMIE a 2. období při nástupu do kolektivu (jesle, školka). Tento nárůst nemocnosti je třeba očekávat. Dítě si vytváří imunitní paměť. Za normální stav u dětí předškolního věku považujeme vznik 6-8 nekomplikovaných respiračních infekcí s dobrou odpovědí na léčbu a snadným průběhem. V pozdějším období se tento počet snižuje na 2-4 infekce za rok.


Jak podpořit imunitu u dítěte?

Se vším je důležité začít pár měsíců před nástupem do kolektivu a všechno to bereme jako komplexní proces. Samozřejmě nejdůležitější je správná životospráva-pestrá strava s omezením jednoduchých cukrů a tuků, dostatek vlákniny a dostatečný pitný režim.

Také nemůžeme zapomenout na dostatečný spánek - kvalitní nepřerušovaný spánek (3. roční dítě 12. hodin denně) má-li dítě problémy zaměřme se na minimalizování elektroniky TV, mobil, jiných rušivých elementů.

Pohybová aktivita na čerstvém vzduchu za každého počasí. Ano neexistuje špatné počasí, jen špatně oblečené dítě. Možná si řeknete, že je to banalita, ale dostatečná hygiena – mytí rukou a hygiena nosu – naučit dítě správně smrkat je základ, výborné jsou i konvičkování a proplachování, pravidelné inhalování. Preventivně stačí 1x denně cca 10 minut, klidně fyziologický roztok nebo Vincentku.

Chcete-li začít dítě otužovat, nemusíte ho hned koupat v ledové vodě, ale myslí se tím častější větrání, pobyt v chladnějším prostředí či správné oblékání je důležité - vyhýbat se pocení - riziko nachlazení.

Zdravá domácnost - zaměřte se hlavně na pokoj, kde spíte - přiměřená teplota a vlhkost v domácnosti, větrání, nekouřit, eliminovat prašnost a alergeny.

Zvláště je třeba vypíchnout dostatečně dlouhou REKONVALESCENCII (pořádné zotavení organismu) po výskytu onemocnění, předčasný návrat do kolektivu je nevhodný, zároveň nedoléčené dítě ohrožuje i ostatní děti v kolektivu.

Plus očkování a tam myslíme hlavně nepovinné - chřipka v rizikových obdobích nebo rotaviry.

Co se týče přípravků, určitě to berte jako doplnění tohoto všeho a nečekejte účinek za noc, je to komplexní doplněk k tomuto všemu. Také musíte přípravky brát pár měsíců před rizikovým obdobím (podzim-zima, nástup do kolektivu). Za mě jsou ideální spíše lipozomální formy, které jsou 1-2 složkové.


    Přípravky na podporu imunity

    • Betaglukany - výrazný imunomodulační účinek, protizánětlivý účinek, výhodné je spojení s vitamínem C
    • Vitamíny: vitamín C- ideální lipozomální forma, u nejmenších dětí začíná dávka na 50mg, postupně se navyšuje na 150-200mg, vitamín D - zajišťuje správný růst a vývoj kostí, ale podporuje i imunitní systém, denní dávka je 400 IU
    • Minerály: zinek - má prokázaný účinek na fungování imunitního systému, doporučená dávka je 5-7mg
    • Probiotika – zabezpečují správné složení střevní mikroflóry, důležité je vybírat správné kmeny Lactobacillus rhamnosus (LGG®)
    • Přípravky z echinacey, pelargonie či bezu (fytofarmaka) mají význam spíše při akutních infekcích dýchacího systému.