Jak motorika ovlivňuje vývoj řeči u dětí


Tento článek objasňuje, jak trénink hrubé a jemné motoriky může pozitivně ovlivňovat vývoj řeči u dětí a nabízí tipy na různé motorické aktivity.

Hrubá motorika, jemná motorika a řeč. Na první pohled to může vypadat tak, že tyto tři pojmy spolu nijak nesouvisejí. Avšak opak je pravdou. Řeč se s hrubou a jemnou motorikou vzájemně ovlivňují již od narození. Motorika jako taková se rozvíjí od hrubých méně koordinovaných pohybů až po ty nejjemnější pohyby artikulačních orgánů, takzvanou oromotoriku. Mezi těmito oblastmi je přímá souvislost a propojení v mozkových oblastech, a proto při trénování jedné oblasti zároveň pozitivně ovlivňujeme i tu druhou.



Po narození děťátka se pozornost soustředí na rozvoj zejména hrubé motoriky. Sledujeme, zda dítě zvedá hlavičku, jestli se umí přetočit na bříško, zda leze a kdy začne sedět a chodit. Později se rodič zaměřuje na jemnou motoriku a chce, aby děťátko samo pilo ze sklenice, jedlo lžící, svlékalo a oblékalo se samostatně. A v neposlední řadě se pozornost soustředí i na motorické pohyby artikulačních orgánů, oromotoriku a následně výslovnost.

Takže, chceme-li pozitivně ovlivnit oromotoriku a tím řeč dítěte, kromě oromotorických cvičení od logopeda, můžeme s dítětem trénovat cviky na jemnou a hrubou motoriku.

Typy her na hrubou motoriku


Skákání: na jedné noze, dozadu, přeskakování překážek a skákání "žabák" rozvíjí koordinaci, rovnováhu a posiluje svaly nohou a trupu. Skákání na jedné noze klade důraz na balanc a propriocepci.
Doporučujeme gumu na skákání nebo švihadlo.

Prolézačky na dětských hřištích: nabízejí různé výzvy pro různé úrovně motorických dovedností. Děti se při lezení učí koordinovat pohyby rukou a nohou, posilují svaly a zlepšují prostorovou orientaci. Zároveň stimulují vestibulární systém, který je důležitý pro rovnováhu a koordinaci pohybu.

Odrážedlo, kolo, koloběžka: Jízda na odrážedle, kole či koloběžce učí děti udržovat rovnováhu a koordinaci při pohybu vpřed. Posiluje svaly nohou a trupu, zlepšuje kondici a podporuje vnímání prostoru a rychlosti.
Doporučujeme odrážedlo 2v1, které dokážete jednoduše přestavit z tříkolky na balanční kolo.



Míčové hry: kopání, házení a driblování, rozvíjejí koordinaci oko-ruka, motoriku a reakční čas. Zároveň podporují spolupráci a týmového ducha. Různé typy her s míčem procvičují různé svalové skupiny a koordinují pohyby rukou a nohou.
Prohlédněte si naši širokou nabídku míčů.

Plavání: posiluje různé svalové skupiny, svalstvo trupu, zlepšuje koordinaci pohybů, přispívá ke zvýšení flexibility a pohyblivosti kloubů.
Ke koupání s nejmenšími doporučujeme plenkové plavky s ochranným faktorem.

Chození po čáře: Chození po čáře zlepšuje rovnováhu a koordinaci. Varianty chůze (dozadu, myší kroky, dlouhé kroky) procvičují různé svalové skupiny a posilují propriocepci. Zároveň stimuluje vestibulární systém a zlepšuje vnímání prostoru.

Typy her na jemnou motoriku


Kreslení, malování, vybarvování: rozvíjejí jemnou motoriku, koordinaci oko-ruka a podporují kreativitu a představivost. Různé umělecké techniky procvičují různé svalové skupiny rukou a koordinují pohyby prstů.
Vyzkoušejte první voskovky na kreslení pro nejmenší.

Plastelína: posiluje jemnou motoriku, koordinaci oko-ruka a podporuje kreativitu a představivost. Tvarování plastelíny procvičuje svaly rukou a prstů a zlepšuje jejich koordinaci.

Navlékání korálků: rozvíjí jemnou motoriku, koordinaci oko-ruka a podporuje soustředění a trpělivost. Navlékání korálků různých velikostí a tvarů procvičuje svaly rukou a prstů a zlepšuje jejich koordinaci.
Nabídněte dětem zábavnou aktivitu navlékání korálků.



Razítkování, nálepky: posiluje jemnou motoriku, koordinaci oko-ruka a podporuje kreativitu a představivost. Tyto aktivity procvičují svaly rukou a prstů a zlepšuje jejich koordinaci.
Prohlédněte si naši nabídku razítek a nálepkových sešitů.

Puzzle: rozvíjí jemnou motoriku, koordinaci oko-ruka a logické myšlení. Zároveň podporuje trpělivost a vytrvalost. Skládání puzzle různých velikostí a obtížností procvičuje svaly rukou a prstů a zlepšuje jejich koordinaci.
S puzzle můžete začít s dětičkami už od jednoho roka.

Stříhání: posiluje jemnou motoriku, koordinaci oko-ruka a podporuje přesnost a soustředění.
Ideálním pomocníkem pro procvičování stříhání jsou například pracovní sešity.