Jak podpořit soustředění u dětí
Podpora soustředění dětí je klíčová pro jejich úspěch a rozvoj. V článku naleznete praktické tipy, jak zlepšit jejich schopnost koncentrace prostřednictvím smysluplných aktivit, pohybu, odpočinku a vhodného prostředí. Pomozte dětem plně využít jejich potenciálu a dosáhnout lepších výsledků.
Lidstvo jako takové má problém se schopností soustředit se a koncertovat se. Toto téma je tak výrazné, že je stále častěji obsahem různých knih. Být pohlcen aktivitou, věnovat jí pnou pozornost s pocitem, že zastal čas, je dnes už luxus. V současnosti podle autora knihy Dobehni svůj mozek vyprodukujeme za dva dny tolik digitální stopy, jako za celou historii lidstva do roku 2003. Záplavě informací nestačíme a naše schopnost soustředit se selhává.
V dnešním světě plném různých podnětů a stimulace může být pro děti náročné, udržet si pozornost a soustředit se na úkoly, které mají před sebou. Schopnost soustředit se je však klíčová pro jejich úspěch v každodenním životě. Má významný vliv na jejich vzdělávání, rozvoj kognitivních schopností. Pomáhá dětem lépe zvládat stres a zlepšuje jejich emocionální stabilitu.
Úspěch v úkolech, které vyžadují soustředění se, posiluje sebevědomí dětí. Když děti vidí, že dokážou dokončit úkoly a dosáhnout cílů, cítí se kompetentní, sebevědomé a motivované do další činnosti. Soustředění přispívá také ke zlepšení sociálních dovedností.
Soustředění se spojuje i se vzděláváním a také s akademickými výsledky. Umožňuje dětem věnovat plnou pozornost učení, pochopit a zapamatovat si nové informace a efektivně řešit problémy.
Soustředění se tedy zlepšuje celkovou kvalitu života a také v montessoru je důležitým tématem. Marie Montessori v knize Absorbující mysl řekla, že pro rozvoj dítěte je zásadní a nejdůležitější soustředění se: „To dává všechny základy jeho charakteru a společenskému chování“.
Dítě však potřebuje zjistit, jak se má soustředit. Je to něco, co se dítě učí, co se vyvíjí, čeho musí dosáhnout. K tomu potřebuje aktivity a prostředí, ve kterém se může udát. Jak tedy můžeme podpořit soustředění se dětí?
Zde je několik zásad, které vám v tom mohou pomoci:
1. Smysluplné a motivující aktivity
Pozorujte dítě a nabízejte mu vhodné aktivity. Platí jednoduché, že má-li dítě vlastní vnitřní motivaci a pravý zájem o aktivitu, bude se jí i věnovat. Tak, že zapomene na vnější svět kolem.
- Nabízejte materiál na základě pozorování dítěte
- Aktivity mají odrážet jeho zájmy
- Aktivity jsou různorodé a bohaté
- Dítě je vnitřní motivované aktivitu dokončit
- Aktivity musí být na hraně objevu: ani ne těžké ani příliš lehké
- Důležité je, že odrážejí vývojové období dítěte, jsou pro dítě v jeho věku vhodné
Děti se lépe soustředí na úkoly, které jsou pro ně zajímavé a smysluplné. Snažte se najít způsoby, jak propojit učení s jejich zájmy a denními aktivitami. Používání různých metod, jako jsou hry, praktické zkušenosti, pokusy, běžné činnosti nebo projekty, může zvýšit angažovanost a motivaci dětí.
2. Práce rukama
Jednoduchým tipem, kterým se řídí i montessori pedagogika, je poskytnout dětem dostatek práce s rukama. Prostřednictvím nich se totiž dítě podle Marie Montessori vyvíjí. Pomocí různých jemno-motorických aktivit ale i tolik opomíjených a podceňovaných aktivit praktického života! Kromě koordinace pohybů, budování nezávislosti a dalších věcí pomáhají dětem se soustředěním se. Marie Montessori to popsala takto: „I ta nejjednodušší cvičení praktického života přivedou zbloudila duše spát na pevnou půdu práce“. Děti přijdou do styku s realitou a jejich činnost má najednou jasný cíl. Práce rukama jim pomáhá soustředit se na konkrétní činnost a její dokončení, dává jim význam a smysl, vidí výsledek své práce. Jednoduchá rada tedy zní: „Zapojte děti více do běžných každodenních činností v domácnosti“.
3. Pohyb
Fyzická aktivita je důležitá pro celkový rozvoj dítěte a také pro zlepšení soustředění se. Pohyb pomáhá snížit stres, zlepšuje náladu a podporuje kognitivní funkce. V knize Dobehni svůj mozek autor popisuje výzkumy, které dokazují, že už i krátká pravidelná aktivita výrazně zlepšuje schopnost soustředění se a další kognitivní funkce dětí. Zahrňte tedy do denního programu čas na sport, procházky nebo aktivní hry na dvoře. Nejlepších výsledků v testech dosáhly děti, které byly aktivní alespoň 40 min denně. Účinek je samozřejmě nejvýraznější při pravidelné aktivitě.
4. Oddech
Unavené dítě se bude soustředit jen stěží. Při delším učení nebo po náročném dni je důležitý odpočinek a přestávky. Krátké, ale časté přestávky pomáhají dětem udržet si pozornost a snižují únavu. Ideální by bylo, kdyby po 20-30 minutách učení se následovala 5-10 minutová přestávka na odpočinek nebo krátkou fyzickou aktivitu. Důležité je také zajistit dostatek spánku, neboť únava a špatný spánek mohou výrazně ovlivnit celkovou schopnost soustředit se.
5. Tiché a podnětné prostředí
Prostředí, ve kterém se děti nacházejí, by mělo být klidné a bez rušivých vlivů. To platí u školy ale také doma. Zajistěte, aby děti měly k dispozici tiché místo pro učení, kde je nebudou rušit hlučné zvuky nebo obrazovky. Pomůže také jasné, přehledné a zorganizované uspořádání místnosti, ve které fungují, aby děti zbytečně nic nerozptylovalo. Pořádek v prostředí, ve kterém žijí, ovlivňuje i klid v duši a schopnost věnovat se jisté činnosti. Pokusme se nezahlcovat děti nadměrnými podněty, křiklavým prostředím, hlukem, blikajícími hračkami, spoustou věcí v jejich bezprostředním okolí.
6. Nevyrušujme je
Důležitým bodem je, že je-li dítě již soustředěno, stáhneme se a nevyrušujeme ho. Někdy jsme překážkou ve vývoji dítěte právě my dospělí. Dospělý má sloužit i jako strážce soustředění se, nikoli jeho rušitel. Přemýšlejte nad tím, zda vyrušení dítěte ze soustředěné aktivity je opravdu nutné. Zda je otázka, kterou mu chcete položit opravdu potřebná, zda je změna činnosti, kterou činí nezbytná. Zastavte se na pár vteřin před tím, než ho oslovíte či od něj budete něco žádat. Možná to opravdu není podstatné zrovna v tuto chvíli, možná to může chvíli ještě počkat.
Podpora soustředění se dětí je důležitou součástí jejich rozvoje a úspěchu. Věříme, že se vám v tomto období začínajícího školního roku tyto tipy sešly. S pravidelným režimem, fyzickou aktivitou, vhodným prostředím a smysluplnými úkoly opravdu můžeme dětem pomoci zlepšit jejich schopnost soustředit se a dosáhnout lepších výsledků ve všech oblastech jejich života, plně využít jejich potenciál a dosáhnout jejich cílů.
Napiš Komentář