30 Jul
0 Komentáře
4986 Shlédnutí
Jak seznámit dětičky s nůžkami chytře a bezpečně
Stříhání je jedna ze základních dovedností, kterou se učí dítě po 2 roce života. Kromě klasického využití v běžném životě, rozvoje jemné motoriky a pochopení složitějšího postupu, je důležité také proto, že posouvá kreativní výtvarnou tvorbu na nové levely. Stříhání umožňuje dítěti používat a rozvíjet zcela jiné techniky. Z našeho pohledu milovníky dětské tvorby se jedná o zásadní krok.
Učit děti, jak správně používat nůžky, může být pro rodiče i děti zábavný, ale zároveň i výzvou. Je důležité začít pomalu a postupně, aby si děti vytvořily pozitivní vztah k tomuto nástroji. V tomto článku se dozvíte, jak na to bezpečně a efektivně, aby se dětičky cítily sebevědomě a bezpečně při jejich prvních zkušenostech s tímto nástrojem.
Začátky bez nůžek
Existuje několik způsobů, jak tuto dovednost u dětí rozvíjet. Nácvik stříhání má svoji posloupnost. Její poznání vám může usnadnit proces získávání, této jinak velmi složité motorické dovednosti. Nám dospělým se to tak nezdá, ale jde o komplexní a pro děti náročnou činnost, která vyžaduje pochopení postupu, dobrou koordinaci oko - ruka, jemnost a přesnost pohybů.
Samotnému stříhání předchází rozvoj jemné motoriky. Tyto činnosti zařazujeme mnohem dříve, než chytí dítě nůžky poprvé do ruky. Jedná se hlavně o aktivity na podporu úchopu, který dítě později využije ke konkrétnímu ovládání nůžek. Jakékoliv zlepšování jemné motoriky pomáhá, ale existují aktivity, které jsou přímo propojeny s pozdějším ovládáním nůžek.
Důležitou roli v tomto procesu má hra s maňásky. Kromě mnoha jiných pozitiv, jako je rozvoj řeči, komunikace, sociálních schopností, ovlivňují maňásci i motorický vývoj dítěte. Ovládání loutky vyžaduje podobný pohyb jako při stříhání. Dítě si trénuje zavírání prstů naproti palci. Dalšími v pořadí jsou aktivity se kolíčky a pinzetami. I zde vám nabízíme několik konkrétních aktivit, jak vložit tyto předměty do hry dítěte. Zvládnutí ovládání pinzety výrazně pomáhá na cestě ke stříhání.
Posledním stupínkem před samotným používáním nůžek jsou hračkářské naběračky. Způsob, jakým s nimi dítě pracuje, simuluje pohyb, který se využívá při samotném stříhání. Nevyžadují však takovou přesnost a cílené vedení jako nůžky. Nejideálnější je jejich využití v senzorických boxech, které mají pro dítě spoustu dalších výhod.
Začínáme stříhat naostro!
A dostáváme se postupně k nůžkám. Jaké nůžky jsou vhodné a podle čeho je vybírat, je samostatné téma. Na trhu je mnoho typů a druhů dětských nůžek. Někteří doporučují začínat se stlačovacími nůžkami jiní ne. Každopádně by měly dětské nůžky splňovat základní aspekty, a to bezpečnost a vhodná velikost. S dobře padnoucími nůžkami jde proces učení o něco jednodušší.
Prvním z bodů v práci s reálnými nůžkami je nácvik na měkčích materiálech, kde není nutná přílišná přesnost a velký tlak. Před samotným stříháním resp. vystřihováním z tvrdého papíru to zkuste nejprve s předměty, které se dětem dobře drží ve druhé ruce. Ideálním materiálem je plastelína.
Dalším krokem je stříhání papíru, který dítě nemusí držet v ruce. V tomto období je ještě veškerá energie soustředěna na práci s nůžkami, a proto je dobré papír přilepit na okraj stojí. Visací papír odbřemení dítě a umožní mu plně se soustředit na nůžky a jejich ovládání. Dítě už sice stříhá, ale v tomto stadiu ještě většinou nezvládne souvisle přestřihnout celý papír. Ideální je pro nácvik zvolit rovné, dlouhé pásy papíru o šířce cca 1-2cm. Dítě tak papír přestřihne jedním pohybem a je motivováno do další činnosti.
Po zvládnutí práce s nůžkami je logickým krokem stříhání jednou rukou, přičemž druhá ruka drží konkrétní materiál ke stříhání. V začátcích je nejlepší použít tenký, ale pevný papír. Takový, který se dětem nebude v ruce přehýnat nebo padat. V tomto stadiu je cílem zlepšit techniku a manipulaci s nůžkami. Vyňtvořte proto dětem jednoduché aktivity, na kterých si mohou trénovat stříhání rovných čar, následně vlnovek, cik-cak či jiných komplikovanějších vzorů.
Posledním stupínkem před dokonalostí je vystřihování. Děti jsou již ve stříhání jisté, nůžky drží pevně v rukou, cíleně a přesně s nimi manipulují. K tomuto stadiu naleznete množství pracovních sešitů. Výborným tipem od nás je spojení vystřihování s lepením.
Existuje spousta kreativních aktivit na podporu stříhání. Hledáte-li inspiraci, máme pro vás seznam 7 úkolů, které zvládnete pro vaše dítě vyrobit za pár minut sami doma.
Napiš Komentář