Jak zvládnout horečku u dětí
Horečka je jedním z nejčastějších příznaků onemocnění u dětí a může vyvolávat u rodičů velký strach. Je důležité si uvědomit, že zvýšení tělesné teploty je přirozenou obrannou reakcí organismu, která pomáhá aktivovat imunitní systém. V tomto článku se dozvíte, jak správně posoudit stav svého dítěte, kdy a jaké léky podávat, jak monitorovat teplotu a jaké jsou nejefektivnější metody pro její snižování. Poskytneme vám také užitečné rady, které vám pomohou zajistit komfort vašeho dítěte během onemocnění.
Největší strach rodiče je, když je jeho dítě nemocné a právě nejčastějším příznakem onemocnění je horečka. Toto je nejčastější problém, který řešíme právě i v pediatrické ambulanci.
Pro začátek je důležité říci, že samotné zvýšení teploty je pro tělo dobré. Ano i když se vám to nezdá, ale je to důležitý fyziologický a obranný mechanismus organismu, pomáhá v aktivaci imunitního systému a zpomaluje růst a dělení mikroorganismů. Samozřejmě při delším trvání má i nepříznivý vliv, tím že zatěžuje srdíčko a může způsobit závažné křeče z teploty a tomu musíme zabránit, proto určitě není správný způsob, když rodiče vůbec nechtějí podávat medikamentózní léčbu při hodnotách, kdy je to již zapotřebí.
Řekněme si základní rozdělení tělesné teploty a kdy už je třeba zasáhnout.
- NORMÁLNÍ tělesná teplota je DO 37°C
- ZVÝŠENÁ tělesná teplota je 37°C - 38°C - zde není nutné ještě podávání léků na snížení teploty. V tomto momentě je, ale důležité dítě pravidelně monitorovat a při zvýšené teplotě zakročit, zajistit klidový režim, dostatečný pitný režim.
- HOREČKA - teplota je nad 38,5 ° C, zde je třeba zahájit snižování teploty a to fyzikálně, kde máme více možností - zábaly, vlažná sprcha vlažná nebo podání medikametózní léčby. Někdy je třeba obě metody kombinovat.
Co já jako rodič potřebuji vědět?
Nejdůležitější je správné zhodnocení stavu a změření teploty. Máme různá měření teploty. Měření v konečníku se doporučuje u nejmenších dětí. Toto měření je velmi přesné. Důležité je vždy NEZAPOMENOUT odečíst 0,5°C. Nejideálnější teploměr je klasická rychloběžka s ohebnou špičkou, kterou pořídíte v každé lékárně v hodnotě cca do 200 Kč.
Starším dětem měříme teplotu pod paží. Zde je důležité správně umístit špičku teploměru, neodečítáme nic.
Co se týče BEZKONTAKTNÍCH TEPLOMĚRŮ, za mě jsou fajn na orientační měření například v noci, abychom si uměli sledovat vývoj teploty. Dítě nemusíme pokaždé vzbudit, což je při onemocnění žádoucí, aby si odpočinulo. Vždy však doporučujeme průměrně alespoň 3 měření. Měříme uprostřed čela, nikdy však ne, je-li čelo zpoceno, pokud se například právě dítě dokoupalo. Opravdu mnoho faktorů dokáže ovlivnit toto měření. Pokud se Vám teplota nezdá určitě přeměřte i jiným teploměrem.
Podat správné léky
Léky podáváme při horečce nad 38,5 °C. Vždy podáváme léky podle hmotnosti dítěte! I když už se o tom mluví, ne na všech lécích je uváděno správné dávkování léků, ideální je, poradit se s pediatrem a dávku přepočítat s ohledem na aktuální váhu dítěte. Formu léku (sirup, čípky) volíme podle věku a tolerance Vašeho dítěte. Doporučuje se však mít doma vždy více forem antipyretik, v závislosti na tom, jaké příznaky dítě má. (Pokud dítě zvrací preferujeme čípek, má-li průjem, volíme sirupovou formu).
Co dělat, když dítě nemá 38,5°C, ale má klinické příznaky (bolest, pláč, neklid)?
Pokud má dítě diskomfort, tak podáváme léčbu i dříve. Nezávisí to jen na hodnotě teploty těla, ale celkových klinických příznaků. Nezapomínáme, že cílem léčby horečky je zbavení se bolesti a ZLEPŠENÍ KOMFORTU dítěte.
Kdy můžu fyzikálně chladit?
Dítě nemůžeme fyzikálně chladit, pokud má studené končetiny a mramorovou kůži (centralizace oběhu), dále rozsáhlé exantémové onemocnění a při negativismu dítěte.
Stále je však třeba myslet na to, že fyzikální chlazení realizujeme jako doplňkovou léčbu po podání medikamentózní léčby nebo při jejím slabém efektu či neúspěchu. Vždy však zkontrolujme správné dávkování léku a vstřebání (vyloučení čípku za krátký čas se stolicí, nízká dávka léku vzhledem k váze).
Jak správně fyzikálně chladit?
- Sprchování vlažnou vodou (20-25°C). Vždy realizujeme ve směru od nohou směrem nahoru. Dítě ochlazujeme postupně, následně vodu necháme odpařit a dítě zabalíme do osušky.
- Omývání těla vlažnou houbou ve vaničce s vodou po dobu cca 10-30 minut. Voda by měla mít 29 ° C - 34 ° C, pravidelně ji dopouštíme.
- Vlažné zábaly - ručníky jsou namočené ve vodě 22°C-25°C po dobu cca 10 minut. Opakujeme 2-3x po sobě. Přikládáme na velké plochy - hrudník, břicho. Nikdy ne na koncové části - ruce a nohy.
Na co při léčbě nezapomenout?
Při léčbě horečky nezapomínáme ještě na další důležité pilíře jako je:
- Dostatečný příjem tekutin
- Příjem energie (lehká strava, rychlé sacharidy - čaj, džus)
- Klid na lůžku (pokud má dítě zvýšenou teplotu, nechodíme na procházky)
- Tenká přikrývka
- Svléknout přebytečné šatstvo (žádné oblékání, babušení)
- Pokud je dítě zpocené, ihned výměna prádla za suché
- Netopíme
- Větrání místnosti
A co zlaté dobré „babské rady“?
Já vždy hledám zlatou střední cestu a říkám rodičům, že si mohou pomoci i přírodou, ale vždy jako doplněk při adekvátní léčbě ordinované lékařem.
Při horečce to platí ještě o to více, protože hrozí riziko vzniku febrilních křečí.
Podle medicíny založené na důkazech (EBM-evidence based medicine) není prokázán žádný účinek nejznámějších babských rad - krájení cibule do ponožek nebo dávání brambory do ruky.
Prosím tyto věci můžete zkoušet a realizovat, když dítěti podáte adekvátní dávku farmakologické léčby jako léčbu doplňkovou.
Napiš Komentář