09 Jun

Letní nástrahy u dětí: Jak je zvládnout bez paniky?
Léto přináší radost, slunce a dobrodružství, ale také nečekané situace, které mohou rodiče překvapit. Od nepříjemného štípnutí, přes úpal až po nežádoucí klíště – jak být připraven a zasáhnout správně, dokud je čas?
S teplým počasím přichází více pohybu venku a s ním také větší riziko zranění či nepříjemných zdravotních situací. Jako pediatrička a máma vím, že i při největší opatrnosti se nehodám zcela vyhnout nedá. Připravila jsem pro vás praktického průvodce nejčastějšími letními nástrahami u dětí – a hlavně, jak na ně rychle a účinně reagovat.
1. Štípnutí hmyzem
Před hmyzem má respekt i mnoho dospělých. I jedno rychlé štípnutí dokáže potrápit na několik dní – a v případě alergie může způsobit vážné komplikace.
Jak to vypadá?
Lokálně na místě štípnutí vzniká svědění, otok, zarudnutí. Pokud by dítě mělo alergii, můžete pozorovat pocit svědění, zhoršené dýchání, tachykardii až přítomný šok z alergické reakce.
Co dělat?
Nejdůležitější krok je vytáhnout žihadlo co nejdříve, aby se jed v těle neuvolňoval a reakce byla co nejmenší. Nejlépe jen seškrábnout nehtem, kapesníkem, kartou. Jednoduše tím, co máte v daném momentu u sebe.
Následně místo chladíme a v posledním bodě ho lokálně natřeme gelem s obsahem antihistaminika. Pokud začínají být přítomny silnější projevy, podáváme antihistaminika systémově.
V případě, že má dítě stále zhoršující reakci (masivní kožní reakce, otok, problémy s dýcháním) a stav se nelepší ani po podání léků, ihned vyhledejte lékařskou pomoc nebo volejte záchrannou zdravotní službu.
2. Úpal
Sluníčko umí být rychle zrádné a při hře děti zapomenou třeba i na pitný režim nebo pokrývku hlavy.
Jak to vypadá?
Dítě je malátné, stěžuje si na bolest hlavy, hlava se může točit, dítě zvrací a má zvýšenou teplotu. Dokonce může být dítě podrážděné, mít zvýšený tep a zrychlený dech. Při těžkých stavech je možné, že vznikne až porucha vědomí či křečová aktivita.
Co dělat?
Dítě přemístíme do stínu nebo chladné místnosti. Pokud má dítě nadbytečné oblečení opatrně ho svlékneme. Podávejte tekutiny po malých dávkách. Ochlazujte tělo studenými obklady na zátylek, čelo, slabiny. Pokud má dítě vysokou horečku, je spavé a zmatené ihned vyhledejte lékařskou pomoc.
Nejdůležitější je prevence. Děti je třeba chránit před pobytem na slunci během intenzivního slunění od 11:00-15:00 hodin. Nezapomínáme děti chránit pokrývkou hlavy a natíráme SPF krémem s vysokým faktorem ochrany.
3. Klíště
Vůbec nemusíte chodit do lesa, abyste se s tímto malým rošťákem setkali. Jak se zachovat, pokud jej naleznete někde u vás nebo vašich dětí?
Co dělat?
Nejdůležitější krok je klíště co nejdříve vyndat. Nečekáme! Čím déle je klíště v hostiteli, tím je větší riziko přenosu infekce. Místo vydezinfikujeme a klíště vyjmeme. Ideálně pinzetou pomocí kývavého pohybu. Nepoužíváme olej ani krémy. Po vyjmutí klíštěte místo opět vydezinfikujeme.
Klíště zneškodníme a do kalendáře si poznačíme den zaklíštění a místo sledujeme. Obzvláště, pokud by se vyskytly i jiné klinické příznaky (zvětšené zarudnutí s bledým středem, teplota, bolesti kloubů, svalů, nervů či poruchy vědomí). Nemůžeme zapomenout tento fakt hlásit i při nejbližší návštěvě obvodního lékaře.
Opět, ale dbáme na ochranu během pobytu v přírodě - děti přiměřeně oblékáme, v lese dáme oblečení s dlouhým rukávem a dlouhé kalhoty. Po příchodu domů věci svlékneme a děti následně zkontrolujeme. Také je vhodné používat repelenty. V rámci opatření je možné děti i očkovat nepovinným očkováním proti klíšťové encefalitidě.
Doufám, že jsem vás tímto článkem nevyplašila. Všem vám přeji, abyste léto s dětmi prožili ve zdraví a klidu. Avšak rychlá a správná reakce dokáže zabránit zbytečnému utrpení a komplikacím. Nezapomínejme, že nejlepší první pomocí je prevence – vhodné oblečení a dostatek tekutin – proto na to během letních měsíců dbejme o to víc.

Zanechat komentář