Neuvěřitelné se stalo skutečností a v roce 2020 se nám podařilo vydat Magnetickou knihu Vánoce! Obětovali jsme jí stovky hodin našeho času, a to také během nocí a víkendů, ale stálo to za to!

 

Věříme, že si knihu zamilujete stejně jako my.

 

Ať ji už máte doma, nebo teprve přemýšlíte nad její koupí, rádi bychom vám odhalili zákulisí její tvorby. Pohodlně se usaďte a čtěte dál. :)

 

 

ŠÍLENÝ NÁPAD VYDAT KNIHU

 

Myšlenka vytvořit vánoční magnetické knihy se zrodila už v roce 2018, a to v Lenčině hlavě. ♥ Pozorujeme zájem našich zákazníků, sledujeme, jaké trendy vládnou trhu, a sami máme děti, takže neustále reagujeme na jejich aktuální potřeby. Díky tomu jsme zjistili, že ná ve vánoční sezóně velmi chybí produkt, který by byl hravý a zároveň dětem představoval slovenské a české zvyky a typické dětské zimní aktivity. A tak jsme se do toho vrhli po hlavě!

 

Skončily Vánoce 2019 a my jsme se definitivně rozhodli, že rok 2020 bude ten pravý. Už v Lednu se nám začaly Vánoce nanovo. Přibližně jsem věděli, co chceme, ale vzhled knihy byl zatím v oblacích. Naše představy byly různorodé. Někde jsme ale začít museli. Nastal čas dát dohromady první nápady.

 

Prvním krokem byl náš vlastní interní návrh. Věděli jsme, že scény budou čtyři. Po praktické stránce jsme potřebovali, aby se magnetky ukládaly na jeden podklad, proto jsme se na začátku rozhodovali, zda uděláme knihu čistě vánoční s podkladem v interiéru, nebo zimní s pokladem v exteriéru. Vyhrála ta druhá možnost. :)

 

Všechny čtyři výsledné scény jsme vymysleli my v Babyknihy. Detailně jsme vypracovali zadání pro každou scénu s poznámkami, co by v ní mělo být, jaká by měla být kompozice a jaký „feeling“ by měla nést.

 

„Zadání by bylo. A co dál?“

 

JAK VZNIKALY ILUSTRACE

 

Druhým krokem bylo najít někoho, kdo naše návrhy přetaví na skutečnost. Naši představu od začátku dokonale splňovala oblíbená slovenská ilustrátorka Edita Hajdu, jejíž tvorbu určitě znáte z některých dětských knížek. Její ilustrace nám byly blízké a v podobném duchu jsme představovali ty naše. Oslovili jsme Edit s malou dušičkou, jestli by se dala na takovou neobvyklou věc a hlavně v relativně krátkém čase. Štěstěna stála na naší straně. Akorát jí vypadl jeden projekt a otevřel se čas na ten náš.

 

"Skákali jsme metr dvacet vysoko a těšili se, že to vyšlo."

 

 

Následoval měsíční kolotoč tvorby všech scén. To abyste si nemysleli, že tvorba těchto ilustraci trvá pár dní. :) Vyměnili jsme si nespočet mailů, zpráv i komentářů (v šílené noční hodiny, protože se ukázalo, že i ilustrátoři rádi tvoří hlavně v noci ;)). Scény nám Edit nakreslila nejprve černobílé a až po společných úpravách je dávala do barvy. Do ilustraci krásně zakombinovala různé typické slovensko-české reálie. Všimněte si, že na stromečku visí salónky, muchomůrka a typické koule. Na trzích se prodávají perníčky, při pejskovi je koš s moravskými koláči, v pozadí Betlém. Typické stavění sněhuláka také nemohlo chybět, ani koulovačka a iglú.

 

„Edit, velmi pěkně děkujeme, jak ochotně si přijímala naše podněty a návrhy na změny.“

 

Malá ukázka scén PŘED a PO. :)

 

 

DOPIS JEŽÍŠKOVI V KNIZE VŮBEC NEMĚLI BÝT

 

Myšlenka na dodatečný dárek v rámci magnetické knihy – Dopis Ježíškovi – vznikla spontánně, když jsme vytištěné černobílé návrhy scén ukázali svým dětem.

DÍTĚ: „Jé, mami, můžu si to vybarvit?"

JÁ: „Hmm. :) Samozřejmě…“ (A už v hlavě začal startovat nový myšlenkový pochod :))

 

Z omalovánky nakonec vznikl Dopis Ježíškovi, který si děti vybarví a nakreslí, resp. napíšou svá přání. Je to malý bonus, které děti velmi potěší.

Pokud máte doma více dětí, tak máme pro vás malou radu. Potají ho předem vytáhněte a zkopírujte, ať se potěší každý váš potomek. :)

 

Návrhů dopisu bylo několik (malá ukázka níže). Nakonec u nás vyhrál ten třetí. Vybrali byste nějaký jiný? Podívejte se také na malou ukázku toho, v jaké formě jsme Edit kreslili naše občasné představy, náš náčrt dopisu. ;)

 

 

 

PROŠVIHLI JSME ČAS A PROTOTYP ZAČALY VYRÁBĚT SE SKLUZEM. STÍHÁME TO?

 

Obsah knihy byl hotový. Byl asi druhý červnový týden a věděli jsme, že máme mírný skluz oproti plánu. Ano, i plán jsme měli do puntíku propracovaný. Když člověk vymýšlí vánoční produkt, byl by to velký problém, kdyby se dostal na trh až týden před Vánocemi. Proto jsme museli předem počítat se vším.

 

Jakmile byly hotové konečné návrhy scén, začali jsme komunikovat s výrobcem o detailech. Zaslali jsme mu podklady, požadavky a začal se druhý kolotoč komentování. Opět se ukázalo, jací jsme důslední, detailní a vše jsme chtěli mít tip top. Nemyslete si, že jsme poslali náš finální návrh a nám pak přišel vyrobený prototyp. :) V rukou jsme drželi několik krabiček, různé verze podkladů, magnetek, povrchů... Vše jsme několikrát konzultovali, zkoušeli, hráli se s tím.

 

 

Celý proces byl o to více „vtipný”, že náš Babyknihy tým se nacházel většinu času ve dvou různých státech – v Dánsku a na Slovensku. Nebylo proto běžné, abychom se osobně setkávali a dělali brainstorming živě. Byly to hodiny videohovorů, chatování, vypisování, telefonování, nahrávání video ukázek, když nám přišly vzorky, posílání detailních fotografií... Ani velká vzdálenost pro nás nebyla překážkou.

 

15 VERZÍ TITULNÍ OBÁLKY

 

Souběžně s nastavováním výroby jsme se společně s grafikem pustili do tvorby obálky magnetické knihy. Tento krok jsme trochu podcenili a stanovili si na něj méně času, než bylo potřeba, jak se později ukázalo. Ale výzvy jsou naše, nevzdávali jsme se a navzájem se povzbuzovali. Komunikace na všechny strany opět pracovala na plné obrátky a obálka se od prvního návrhu rapidně měnila. Však posuďte sami.

 

 

Toto jsou dva konečné návrhy, přičemž ten pravý zvítězil. A nezapomínejme, že vám ukazuje pouze přední stranu obálky. Krabička má přece i zadní. :) Ta byla více informační, technická a také nesla svá úskalí. Se vším jsme se ale poprali. 

 

 

 

Představte si, venku je 30 °C, sluníčko hřeje a nám došel první prototyp magnetické knihy. V uších nám hráli rolničky a nedočkavě jsme otevírali balík s vánoční knihou. Dokonalé letní Vánoce. :)

 

Tak krásně se na tyto jarní a letní časy vzpomíná. :) I když jsme se sem tam dost natrápili. Hodně jsme se naučili, poučili do budoucna, načerpali zkušenosti, popravdě, určitě i zešedivěli. Ale hlavně jsme se při tvorbě hodně zabavili a těšili se z každého splněného milníku. :)

 

Věříme, že se vám, a tedy hlavně vašim dětem, naše Magnetická kniha Vánoce líbí a dosytosti se s ní, například během adventu, vyhrají.

 

Děkujeme za přečtení,

 

Knihu pro vás s láskou vysnil a vytvořil tým Babyknihy, ♥

 

Barbora, Lenka, Nina

 

(Holky možná znáte z Fluff blog a Ninnulina blog / Ninnulina číta  :))

 

 

A nebyl by to ten správný článek ze zákulisí, kdybychom v něm nedali prostor také naší ilustrátorce Edit Hajdu. :) Trochu jsme ji pro vás vyzpovídali a něco vám o knize prozradí také ona.

 

BABYKNIHY: „V čem byla práce při tvorbě magnetické knihy odlišná od tvorby ilustrací do dětských knížek? Byla vůbec v něčem jiná?“

 

EDIT HAJDU: „Bylo to jiné hlavně po technické stránce. Měli jsme limity, které udávaly samotné magnetky. Museli mít čisté hrany, méně detailů, bylo nutné vytvořit jednotlivé dílky tak, aby navzájem pasovaly a ladily spolu. Potřebovali jsme vymyslet postavičky tak, aby je děti mohly různě kombinovat, aby to byla zábava. Snažila jsem se i přes potřebu zachovat jednoduchost tvarů, vymyslet nějaké milé a zábavné detaily.“

 

BABYKNIHY: „Při tvorbě jaké scény ses nejvíce potrápila a proč?“

EDIT HAJDU: „Technicky nejsložitější byla scéna vánočních trhů. Zahrnovala spoustu tradici, Mikuláše, betlém, samotné stánky. Až na několikátý pokus se povedla vyskládat tak, aby tam bylo vše, na čem nám záleželo. Zároveň mě ale velmi bavila. Jelikož jsme se například snažili, aby ozdoby, které se na trzích prodávají, oslovily co nejširší publikum. Zahrnuli jsme tam foukané ozdoby ze skla, tradiční perníčky, louskáčky i skandinávského koníka Dala, či gingerbread mana. Doplnila jsem je o klasické ozdoby v podobě šišky či houbičky, přesně takové, jaké si pamatuju z mého dětství.“

 

BABYKNIHY: „Jaké magnetky z knihy jsou tvé nejoblíbenější?“

 

EDIT HAJDU: „Mám jich oblíbených spoustu! Těžko se mi vybírá, ale určitě to budou například některé postavičky dětí nebo liška a sovička, a ještě dědeček s babičkou, se kterými jsme se sice taky trošku potrápili, dokud jsme pro ně nenašli tu správnou podobu, ale myslím, že se povedly. :)“

 

 

BABYKNIHY: „Podařilo se Ti do některé ze scén zapracovat nějaký, pro Tebe nostalgický, detail z Vánoc?“

 

EDIT HAJDU: „Je jich tam víc, ať už zmíněné vánoční ozdoby, nebo například také čepice ve tvaru medvídka. Náš první syn Adamko se narodil v listopadu a jedna z prvních věcí, které jsme mu koupili, byla kombinéza, která měla kapuci s oušky. Některé děti zas mají oblečené zimní věci, jaké jsem měla já, můj bratranec i sestřenice a vlastně v té době asi všichni. :) Na hlavách jsme měli kukly a na rukou takové obrovské kožené palčáky.“

 

BABYKNIHY: „Dost jsme Ti do práce zasahovali a každý detail komentovali. Jsme velmi vděční za naši vzájemnou kreativní spolupráci. :) Je ale něco, co si v knize chtěla mít podle sebe a my jsme Ti to změnili? Ať už nějakou magnetek, nějaký detail, barevnost.”

 

EDIT HAJDU: „Myslím, že všechny změny, které se udělaly, knihu posunuly a vylepšily. :) Jelikož bylo vše dopředu výborně promyšlené a znala jsem vaši představu do detailů, pracovalo se mi snadno a s radostí. Věděli jste přesně, co chcete. Na mně bylo vymyslet, jak to bude vypadat. Doufám, že na konečném výsledku je vidět to nadšení a energie, které jsme do toho všichni dali.“

 

♥♥♥