Nejlepší hry pro rozvoj logického myšlení dětí

Už aj malé deti si vďaka logickým hrám zábavnou formou rozvíjajú svoje myšlienkové schopnosti. Často si pri nich ale precvičia aj iné zručnosti. Učia sa čísla, farby, tvary, rozvíjajú si matematické myslenie, pozornosť, trpezlivosť či sústredenie. 


Najmenší si taktiež zlepšujú jemnú motoriku či koordináciu oko-ruka. Neviete, ktorá logická hra je pre vaše dieťatko tá pravá? Nasledujúce riadky vám pomôžu zorientovať sa v našej ponuke a vybrať tú správnu podľa veku a záujmov vášho dieťaťa. 

 

Logické hry pro nejmenší - nasazování a vkládání 

Logické myšlení si vaši drobečkové začínají procvičovat už v útlém věku, například prostřednictvím vkládacích puzzle či nasazování. Cvičí si tak mimo jiné také koordinaci oko-ruka.

 

S motorickou hrou tvary a barvy se můžou začít seznamovat už dětičky od 12 měsíců. Jednotlivé dílky jsou dostatečně velké pro jejich malé ručičky. Na podobném principu nasazování s překážkami funguje také Motorická hra Nasaď a otoč.

Nejjednodušším vkládacím puzzle pro nejemenší je Vkládací puzzle Zvířátka. Děti musí spojit 6 dřevěných dílků puzzle do kruhu a vložit barevná zvířátka přesně tam, kam patří. 

Vkládací puzzle i nasazování dokonale kombinuje Nasazování čísla, barvy, tvary, které děti nenuceně motivuje počítat a učit se barvy. Navíc je tato hra opravdu krásná. Děti milují skryté detaily pod vkládacími dílky a syté barvy. :)

 


 

Logické hry pro najmenší - třídění a skládání

 Pro trošku starší děti, přibližně od dvou let doporučujeme vybrat i jednodušší hračky na principu třídění a skládání. Při hraní s nimi se učí barvy, tvary, zlepšují si prostorové vnímání a začínají se učit práci podle předlohy. 

 

Nejlepší hračkou na třídění je určitě Vkládačka Třídicí box. Je to box s deseti otvory, na kterou se postaví jedna z předloh, například s oblečením, číslicemi, ovocem či zvířátky. Děti pak podle předlohy skládají do otvorů kartičky se stejnými obrázky. Hra je skvělé také na rozvoj slovní zásoby!

Nejjednodušší hrou na skládání je Moje první vzdělávací puzzle. Dítě nasadí obrázek na dřevěnou desku s kolíky a dotváří ho pomocí jednoduchých dřevěných tvarů. Starší děti můžou pracovat bez předlohy a za pomoci jednotlivých dílků skládat písmena či číslice.
 

 

Už trošku složitější, ale stále jednoduchou hrou, je Skládání Tvary. Je to vlastně taková 2D stavebnice. Děti mají k dispozici spoustu dřevěných geometrických tvarů, které skládají do obrázků podle předlohy. Ty jsou rozdělené podle obtížnosti do třech kategorií. Na své si tak přijdou i starší děti.

Skládání v prostoru si děti procvičí na věži s tvary v podobě roztomilého Medvěda. Hra není až tak jednoduchá, jak se na první pohled může zdát. Při stavbě je třeba dávat pozor na tvary, velikosti, barvy, aby medvídek doopravdy stál rovně.


 

Hlavolamy pracující s předlohou 

Dosáhnout toho, co vidíme na obrázku, může být celkem náročné. Je třeba se u toho pořádně zamyslet, počítat, správně si objekt představit, naplánovat si pár kroků dopředu. 

 

Na jednoduché skládání podle předlohy poslouží Chytré kostky. Ze 4 dřevěných kostek budou podle předlohy skládat barevné geometrické tvary a obrazce.

Stavebnice Kreativo je také zaměřena na jemné motorické zručnosti stavitele a pochopení rovnováhy. Cílem je poskládat dřevěné tvary na sebe podle předlohy tak, aby stavba zůstala stát.

Vyskládat různé velké čtyřúhelníky na poklad v Logické hře Tvary je již opravdovým hlavolamem. Hra obsahuje předlohy ve třech úrovních obtížnosti. Ty, které jsou určeny pro malé děti mají pro uložení dílků více nápověd. Na podobném principu funguje Logická hra Tetris, která se vzdáleně podobá stejnojmenné počítačové hře. Děti musí poskládat různě barevné a tvarované kostičky do podkladových karet tak, aby nic nepřesahoval, ani nechybělo. Opět tu najdete různé úrovně obtížnosti.

 

 

3D stavění podle předlohy si děti procvičí ve hře Stavebnice Logická hra. Je to vynikající hra na prostorovou představivost. Na předlohách vždy děti najdou také nárys, půdorys a bokorys dané stavby.

Hra Logico vás úplně dostane a děti se od ní hned tak neodtrhnou. Podle předlohy musí v drážkách správně popřemisťovat 12 barevných válečků tak, aby byl výsledný obraz stejný jako na kartičce. Součástí hry jsou také přesýpací hodinky. Čas je neúprosný. :) Zkuste si to i vy!

 


 

Skládání obrázků podle předlohy 

Umělecky zaměřené děti si mohou logické myšlení a matematické schopnosti trénovat při skládání obrázků. 

 

Dřevěná mozaika obsahuje velkou podložky s okénky a spoustu barevných geometrických tvarů. Z nich podle předlohových obrázků skládají různá zvířátka a předměty. Nádherné provedení motivuje děti také k vlastní tvorbě.

S barevnými tvary (ale většími) děti pracují také v tradiční hře tangram. V naší nabídce najdete skvělou cestovní verzi Magnetický tangram. Krabička je z vnitřní strany magnetická a děti si tak tangram staví rovnou v ní. Některé obrázky je možné složit raz dva, jiné zamotají hlavu i vám. :)

 

 

Děti, které už mají vytříbenou jemnou motoriku, se hravě vrhnou na Geoboard. Ten se v zahraničí často využívá při výuce geometrie. Na dětském geoboardu se však tvoří pomocí barevných gumiček nejen základní geometrické tvary, ale také neobyčejné obrázky podle předloh i podle vlastní fantazie.

Každá ze zmíněných hraček má předlohy rozdělené do tří stupňů obtížnosti.

 


 

Hry na procvičení počtů a orientace v prostoru 

Do této skupiny her jsme zařadili jednoduché hry pro orientaci v prostoru a základní počty. 

 

Počítání s pinzetou je skvělá hra na procvičení jemné motoriky i počtů. Podle předlohových kartiček děti zjistí, kolik a jakých dřevěných koleček mají přenést pinzetou na podkladovou desku. Na druhé straně kartičky si pak zkontrolují, zda vše udělaly správně.

Jednoduchou hrou je také Hravé počítání. Děti mají k dispozici velkou základovou desku s 5 pohyblivými zvířátky. Ty posouvají podle toho, kolik jich napočítají na předlohových obrázcích. Díky hře pochopí také základní princip mřížky.

 

 

S tabulkou a principem mřížky budou děti muset pracovat také při vyplňování dětského sudoku. Toto je zjednodušená verze pro děti, která je navíc také magnetická, a tak ji využijete i jako zábavu na cestách. Magnetické Sudoku Lesní zvířátka pracuje s tabulkou 3 x 3. V Magnetickém Sudoku Zvířátka z Farmy už děti pracují s tabulkou 4 x 4.

Při hře Edoludo Topologix  si děti procvičí orientaci v prostoru. Do dřevěné tabulky zaznamenávají správnou polohu zvířátek podle předlohy, kterou si vyberou. Učí se pojmy jako uvnitř, před, pod, nad, vedle.

 


 

Hry na rozvoj matematického myšlení 

Potřebujete s dětmi procvičit základní matematické dovednosti před nástupem do školy? Máme hry přesně pro ně. 

 

Zábavné počítání je dokonalou magnetickou hrou pro jednoho na pochopení souvislosti mezi různými délkami a čísly.

 

  

Vynikající hrou na procvičení čísel a základů geometrie jsou Kreativní zápalky. Opět se jedná o magnetickou hru, kde si děti podle předlohy, nebo podle sebe skládají různé obrazce.

Starší děti si užijí Hlavolamy se zápalkami. V balení také najdou magnetické sirky, ale těžší obrázky a obrazce, matematické příklady a další zapeklité úkoly.

Pokud hledáte něco komplexnějšího, kde bude více her najednou, určitě vás osloví Sada matematických her 6v1. Uvnitř boxu děti najdou zábavné počítání, sudoku, hadíky, ale také pexeso a další hry. Všechny hry jsou také magnetické a zaměřené na trénování matematických dovedností.

 


 

Logické hry pro dva 

Logické myšlení zaručeně využijete také během her určených pro dva hráče. 

 

Piškvorky určitě poznáte a dětem od 4 let tuto zjednodušenou verzi snadno vysvětlíte. Stejně staré děti už pochopí také základní princip Mikáda. Při něm si kromě logického myšlení procvičí také jemnou motoriku.

 

 

Poznáte hru Lodě neboli Námořní bitvu? Tuto geniální hru u nás najdete v krásné krabičce v podobě velkého parníku. Princip je úplně stejný jako u klasických Lodí, jen místo čísel a písmenek jsou políčka označená barvami a mořskými živočichy. Hru tak zvládnou i menší dětičky. Balení je praktické a dobře přenosné.

Pokud byste chtěli něco pro starší děti, přibližně od 5 let, tak vyberte Hru stimulující logické myšlení. Děti se zahrají na dekodéry a procvičí hlavičky.

 


 

Mozaiky pro děti 

Mozaiky rozvíjí kreativitu, prostorové vnímání, jemnou motoriku, ale také práci podle předlohy a logické myšlení. Při hraní s mozaikami se děti také učí barvy a tvary. 

 

Pro nejmenší dětičky máme v nabídce Maxi mozaiku, která je vhodná už pro děti od 2 let. Pomocí velkých barevných „knoflíků“ děti dotvářejí různé roztomilé obrázky zvířátek. Pro trošku starší děti zvolte Mozaiku pro nejmenší, která obsahuje dva podklady – želvu a šneka. Do nich děti vkládají mozaikové dílky ve tvaru hexagonů, buď podle vlastní fantazie, nebo podle přiložených kartiček.

 

 

Malá mozaika už obsahuje malé houbičky. Klasika, kterou určitě znáte ze svých dětských dob. Mozaika obsahuje papírové předlohy, které si děti položí na podkladovou desku na prkno s dírkami a pomocí houbiček dotvoří obrázek podle předlohy, nebo své fantazie. Pro starší děti máme v nabídce Velkou mozaiku, díky které mohou popustit uzdu své fantazii a kromě hříbků využívat na obrazku také dřevěná kolečka. Set obsahuje také brožurku s nápady na tvoření obrázků.

 


 

Balanční hry 

Stohovací a balanční hry potrápí malou hlavičku vašich děti, ale také procvičí jemnou motoriku, soustředění a trpělivost. Jejich velkou výhodou je také to, že si pravidla můžete ohýbat podle věku a schopností vašeho dítěte. Všechny jsou také skvělé na samostatné hraní. 

 

Pro nejmenší dětičky kolem 2 let jsou tu balanční hry Archa, Zvířátka a Tučňáci. Při těchto hrách se hází kostkou a následně ukládá ta správná barva/zvířátko na balanční podstavec tak, aby nic nespadlo.

Větší děti přibližně od 3 let můžou stohovat silové akrobaty ze hry Pyramida Herkules. Opět se hází kostkou a staví se pyramida za siláků. Případně si je děti můžou stavět na sebe do tvarů podle předlohy, která je součástí hry.

 

 

Děti také zaujmou balanční hry fungující na principu Jenga. První Jenga Zvířátka se skládá z dílků, které dohromady vytvářejí hlavičky různých zvířátek. Děti tak mohou zvířátka skládat jako první puzzle podle předlohových kartiček. Na podobném principu funguje také Balanční věž Safari v neobvyklém designu nebo Balanční hra Sloníci zaměřená na poznávání barev.

Doufáme, že jsme vás našimi tipy na různorodé logické hry inspirovali. Celou naší nabídku logických her najdete v kategorii Hry na rozvoj logiky. 

Pokud se vám článek líbil, spoustu dalších zajímavých tipů a informací pro vás připravujeme také na našich profilech na sociálních sítích – Instagramu a Facebooku.