
Ještě jednou, mami! Proč děti milují opakovanou četbu stejné knihy?
V knihovně máme spoustu knih a to naše dítě nám stále nosí tu samou knížku. Ráno nám donese knihu, během dne znovu tutéž knihu, dokonce i večer... A po přečtení, zazní věta: ,,Ještě jednou mami!“ Znáte to?
Čtení téže pohádky nebo knihy. Znovu a znovu. Většinou nás to už nebaví nebo se obáváme, jestli je toto chování v pořádku. Ano, toto chování je v pořádku a je ve skutečnosti velmi užitečné. Jaké benefity přináší dítěti opakované čtení téže pohádky?
Opakované čtení
1. Vede k lepšímu porozumění
Čím vícekrát dítěti přečteme daný příběh, tím lépe a hlouběji porozumí dějové linii. Opakování příběhu pomáhá dítěti zpracovat složitější informace, na které potřebuje více času. Zároveň zná dítě díky opakování konec pohádky, umí předvídat co se stane i jak bude děj běžet dál a to mu navozuje pocit jistoty a bezpečí, které si spojuje se čtením.
2. Vede k rozvoji paměti
Opakovaným čtením si dítě rozvíjí paměť. Podle výzkumů si dítě zapamatuje více slov při opakovaném čtení téhož příběhu, než když se daná slova vyskytují v různých pohádkách. Zároveň už víme, že malé děti rychleji zapomínají a trvá jim déle, než pochopí a zapamatují si nové informace. Opakovaným čtením týchž příběhů se dítě naučí více slov než dítě, které daná slova slyší ve více příbězích s menším opakováním. Aby se tato pasivní slovní zásoba, kterou si dítě vytvořilo opakovaným čtením stala aktivní (začalo ji používat v běžné konverzaci), potřebuje dítě daná slova slyšet několik desítek krát. Opakované příběhy jsou výborným zdrojem pro rozšíření slovní zásoby.
3. Vede k rozvoji emocionální inteligence
Příběhy a pohádky jsou skvělým zdrojem, díky nimž mohou děti pochopit své emoce, pojmenovat je a vyjádřit. Díky pohádce se může dítě ztotožnit s vybranou postavou a pomocí ní může přicházet na to, jak řešit problémy ve svém emocionálním světě. Je proto třeba, abychom se jako rodiče zaměřili na správný výběr knih do dětské knihovny.
Knihy podle věku děťátka
Pro děti kolem 2-3 let jsou vhodné knihy s jednoduchým příběhem, které odrážejí jeho každodenní život a prostředí kolem něj. V tomto věku je lepší počkat, až bude dítě dobře rozlišovat mezi realitou a fikcí a teprve potom mu nabídněme knihy s fantastickým obsahem.
Děti v období kolem 3-4 let stále mají v oblibě příběhy odrážející jejich vlastní život, ale zároveň touží po nových znalostech (objevování nových emocí, neznámé situace - nástup do školky, návštěva zubaře, lékaře, odjezd na dovolenou, prázdniny u babičky). V tomto věku můžeme dítěti nabídnout i knihy s humorem.
Děti ve věku 4-5 let touží pochopit vnější svět. Nebojí se ponořit do delších popisů s menším množstvím ilustrací. V tomto věku mají děti chuť číst spíše to, co je zajímá, než něco jednoduchého. Upřednostňují encyklopedie, také mají rádi v knihách humor.
Dětem od 5 let nabídněte silnější knihy dělené na kapitoly. Nebojte se menšího množství ilustrací, dětská fantazie si je vřele doplní. Nezapomínejte na básničky, encyklopedie, slovní hříčky a knihy s humorem.
Malé dítě touží po kontrole nad tím, co se kolem něj děje. Touží po tom, aby byl svět předvídatelný. Touží mít kontrolu nad sebou samým. Během dne zažívá spoustu nepředvídatelných situací, což u něho zvyšuje napětí a stres. Právě opakovaným čtením, kde dítě zná dějovou linii, kde ví, jak postavy zareagují i jak příběh skončí, cítí vnitřní klid, bezpečí a jistotu. Je to kvůli tomu, že děj je předvídatelný (má ho pod „kontrolou“). Mozek mu vysílá signál, že svět je bezpečné místo. Ono si daný příběh spojuje s příjemnými pocity, což vede k tomu, že se neustále sahá po téže knize.
Jak může rodič využít opakované čtení v rozvoji dítěte?
Když sáhnete po téže knize, zaměřte dětskou pozornost vždy na něco nového. Můžete mu přečíst jméno spisovatele a jednoduchými slovy popsat, kdo to je. Rovněž mu můžete přečíst jméno ilustrátora a vysvětlit, co jsou ilustrace. Seznamte jej s pojmem obsah, kapitoly, čísla stran a jak se v knize orientovat. Další den se můžete zaměřit více na obrázky, jiný den na cizí slova, fráze či metafory. Kdykoli příběh zastavte a zeptejte se dítěte, jestli ví co dané slovo znamená nebo co autor danou větou myslel. Nechte dítě ať za vás dokončuje slova nebo celé věty. Ptejte se dítěte, co bude dále následovat, jak se postavy cítí, jak by zareagovalo dítě, kdyby bylo danou postavou. Mnohé situace v příbězích jsou výborným námětem pro diskusi o morálních hodnotách, vhodném či nevhodném chování.
A to nejdůležitější na závěr:
Užívejte si daný moment s dítětem. Žijte pro daný okamžik a nenechte se ničím rušit. Přitulte si vaše děťátko, protože toto je moment, kdy posilujete vazbu mezi vámi! Čím je vazba silnější, tím je vaše snaha o výchovné vodítko úspěšnější.
Opakované čtení pohádek rozvíjí u dítěte porozumění, paměť, zvyšuje slovní zásobu, empatii i emocionální inteligenci. Dítě při opakovaném čtení zažívá pocit jistoty a bezpečí a to díky předvídání a poznání dějové linie. Dítěti se takové čtení pojí s příjemnými pocity, relaxem a zklidněním. Pamatujme, že nezáleží na tom kolik knih dítěti přečteme, ale na tom, jak kvalitně příběhy dítěti podáme. Čtení téhož příběhu znovu a znovu má pro emocionální a kognitivní vývoj dítěte mnohem větší dosah než množství přečtených knih.
Zanechat komentář