Puzzle, dokonalá hra pro rozvoj vašeho dítěte

V tomto článku se ponoříme do fascinujícího světa puzzle a prozkoumáme, jak může tato hra přispět k rozvoji vašeho dítěte. Řekneme vám, kdy může vaše děťátko začít skládat puzzle, jaká jsou pozitiva skládaček a jak vybrat ty správné.

Všichni je známe, máme doma, hrajeme si s nimi a krátíme si jimi dlouhé chvíle nebo rodinné večeře. Řeč je o puzzle! Tento druh zábavy není ve světě her žádnou novinkou a lidé se s puzzle baví už od nepaměti. Puzzle jsou jedna z mála her, které baví všechny věkové kategorie od maličkých batolat až po dospěláky. Skládání puzzle s sebou kromě zábavy přináší také řadu pozitivních účinků, které vám v následujících řádcích představíme.

 

Kromě toho se v článku dozvíte, kdy je vhodné puzzle vašim dětičkám představit, rady a tipy k samotnému skládání puzzle, jaké typy puzzle známe a které druhy puzzle jsou vhodné pro určitý věk děťátka. Tak čtěte dál!

 

S puzzle lze začít již od jednoho roku

Ideální čas na seznámení vašeho drobečka s puzzle je mezi jeho 12 a 18 měsícem života. Je důležité aby bylo děťátko v té době schopno věci vědomě uchopit, použít úchop mezi palcem a ukazováčkem spolu s rotací, a také rozlišit a rozeznat různé tvary. Nezapomínejte, že zájem miminka o žádnou hru, ani o puzzle, nelze vynutit a je třeba dávka času a trpělivosti.

 

V tomto věku si dětičky díky puzzle trénují jemné motorické dovednosti a zaměřují se na vnímání tvarů. Je však důležité poznamenat, že batolata se mohou soustředit na skládání puzzle teprve na krátkou dobu. Jako rodič mu tedy můžete pomoci například tím, že miminku na začátku před skládáním uspořádáte dílky.

 

Pozitiva skládání puzzle 

Puzzle jsou nestárnoucím fenoménem již staletí a kromě zábavy a radosti přinášejí svým milovníkům mnoho pozitivních účinek.
- Dětičky si při skládání puzzle trénují jemnou motoriku, zlepšují si koordinaci oko-ruka a procvičují koncentraci a trpělivost.
- Kromě toho se učí řešit problémy pomocí strategie a struktury – skrze opakované třídění puzzle dílků. Puzzle hra také pomáhá dětem lépe rozlišit tvary a barvy.
- Je to super způsob i ke zlepšení koncentrace a paměti, hlavně krátkodobé.
- Puzzle jsou také mimořádně prospěšné jako cvičení pro děti s poruchou pozornosti nebo hyperaktivitou.
- Nelze zapomenout ani pocit úspěchu a radosti nad poskládaným obrázkem.

 

Puzzle mají řadu pozitivních účinek i pro dospělé. Je to určitě udržení aktivní mysli, zpomalení stárnutí a prevenci proti duševním chorobám. Stavání puzzle je také perfektní relax, odpočinek proti stresu a budování trpělivosti.

 

Vyberte si ten správný typ 

Z typů puzzle si vybere každý! Různé materiály, obrázky, počty dílků a stupně náročnosti dělají z této hry zábavu pro všechny. Obecně, jak děti stárnou, stupeň obtížnosti puzzle, které zvládají se zvyšuje. Obtížnost je odvozena od různých faktorů – počet a velikost dílků, úroveň detailů na obrázku, jeho barevné schéma a kvalita. Důležitá je také velikost, tvar, tloušťka a pružnost dílků.

 

Naše tipy, které vám pomohou při skládání

1. Vyberte vhodné místo s hladkým povrchem a dostatečnou velikostí k hotovým puzzle.

2. Správné světlo je rozptýleno stínítkem nebo nepřímé denní.

3. Nejprve vytřiďte a sejměte okraje puzzle.

4. Zbytek puzzle dílků roztřiďte podle barvy a motivu.

5. Nezapomeňte stále pracovat s předlohou.

No a co? Motivovali jsme vás k tomu, abyste se svým dítětem začali skládat puzzle? Vyberte si z naší nabídky a užijte si společné chvíle zábavy a radosti.