
Proč bychom měli dětem dovolit ušpinit se?
Myslíte si, že špinavé ruce a nepořádek znamenají pohromu? Omyl! Právě „špinavá hra“ je jednou z nejlepších věcí, které můžete dětem dopřát.
Sliz na stole, písek na podlaze, všude barvy... Pro mnohé rodiče noční můra, pro děti dokonalá příležitost k rozvoji. Vyhrňte si rukávy a objevte, proč jsou sliz, kinetický písek či barevná pěna pokladem pro dětský rozvoj.
Špinavé hře „messy play“ se mnozí rodiče vyhýbají jako čert kříži. Všude nepořádek, ruce od barev, špinavé ruce a oblečení a vy máte potřebu všechno zamést a vykoupat děti. Možná vám při této představě běhá mráz po zádech, ale pravda je taková, že špinavé hry jsou jedny z nejlepších. Namísto obávání se nepořádku byste se měli podívat na to, co všechno se děti při těchto aktivitách učí.
Stimulace smyslů: barvy, vůně a doteky
Když se dítě ponoří do hry se slizem nebo pískem, aktivuje si téměř všechny smysly najednou. Tyto aktivity patří mezi senzorické hry, které jsou klíčové pro rozvoj dětského mozku. Díky nim se nervová soustava učí zpracovávat různé podněty a propojovat je do komplexních vjemů.
Stačí si všimnout, kolik vjemů je zapojeno. Hmat – když dítě mačká, míchá, roztírá nebo formuje materiál. Zrak – barevné kombinace, třpytky a měnící se tvary. Vůně – ovocné aroma, které přidávají hře nový rozměr. Přestože chuť testovat nedoporučujeme :) i zde se děti učí pravidla, co je a co není k jídlu.
Rozvoj jemné motoriky: prstíky, které se připravují na psaní
Když dítě natáhne sliz, zmáčkne písek mezi prsty nebo tvaruje pěnovou hmotu, ani netuší, že si právě procvičuje důležité svaly. Každý takový pohyb posiluje drobné svaly v prstech a rukou, které budou později zapotřebí při držení tužky a psaní. Mnozí rodiče si neuvědomují, že jemná motorika se nerozvíjí jen kreslením, ale také právě takovými hravými aktivitami, kde se děti učí regulovat tlak a preciznost pohybů. A čím více je trénujeme, tím snáze budou později zvládat detaily při psaní či vázání tkaniček.
Experimentování: děti se učí přemýšlet logicky
Když si představíte výzkumníka v laboratoři, možná vidíte někoho, kdo míchá chemikálie, sleduje reakce a dělá závěry. Přesně to samé dělají i děti, když si hrají se slizem nebo pískem. Co se stane, když smíchám dvě barvy? Jak různé materiály reagují na tlak, míchání, trhání? Takové experimentování rozvíjí u dětí logické myšlení a prostorovou představivost. Děti zároveň rozvíjejí i kreativitu – když si dítě vymyslí vlastní tvary, vymodeluje něco originálního nebo si samo vytváří „vědecký“ experiment, rozvíjí si nejen myšlení, ale také schopnost samostatně řešit problémy.
Rodiče, nebojte se nepořádku
Naše rada? Nebojte se špinavé zábavy. Nedovolte, aby vás nepořádek vystrašil. Dovolte dětem experimentovat s různými látkami a materiály. Nejenže si při tom užijí spoustu legrace, ale poskytnete jim i prostor pro další rozvoj. Nepořádek se dá uklidit, ale zážitky a schopnosti, které při těchto aktivitách děti získají, jim zůstanou navždy. Hraním si s různými materiály děti nejen relaxují, ale hlavně se učí, objevují a připravují se na důležitější úkoly v budoucnosti.
Nechte děti objevovat svět všemi smysly – i když to znamená trochu nepořádku. Důležité nejsou skvrny na tričku, ale jiskřičky zvědavosti v jejich očích. Trocha nepořádku za hodiny zábavy a učení stojí. A kdo ví? Možná si takovou špinavou zábavu nakonec oblíbíte i vy.
* Tento článek jsme připravili ve spolupráci s Patrycjou Nowak - předškolní učitelkou, mámou předškoláka, tvůrkyní blogu pro rodiče a autorkou návodů a knih pro rodiče a audio pohádek pro děti.
Zanechat komentář