NEJ společenské hry pro školkáčky 

V tomto článku prozkoumáme nejlepší společenské hry pro děti, které nejenže zaručují hodiny zábavy, ale také podporují jejich celkový rozvoj. 

Společenské hry vytvářejí prostředí plné radosti a učení. U dětí, které chodí do školky, těch menších i předškoláků, rozvíjejí kognitivní dovednosti, ale také podporují sociální a emocionální rozvoj. Děti v tomto věku mají šikovnější ruce než batolata, déle udrží pozornost a zvládnou dodržovat více pravidel najednou. Společenské hry určené pro tuto věkovou skupinu jsou tak už o něco náročnější.

Jaké společenské hry dětem vybrat

Hra Hádej, kdo jsem! je absolutní špičkou v naší nabídce společenských her pro děti od 3 let. Jeden z hráčů si nasadí čelenku s kartičkou s obrázkem předmětu nebo zvířete a musí uhodnout, co na ní je. Ostatní hráči mu při hádání napovídají opisem, pantomimou, nebo odpověďmi na otázky. Při hře se skvěle pobaví celá rodina a děti si procvičí nejrůznější dovednosti, jako je slovní zásoba, dedukce, kladení otázek, představivost a další.

Starší předškoláci, tedy děti od 5 do 6 let, si zamilují Diamantový les. Je to originální česká hra a je velmi dobrodružná. Při hraní se vžijete do role trpaslíka a budete odkrývat tmu a hledat barevné diamanty. Děti si při hře procvičí strategické myšlení. Stejně jako v další dobrodružné hře Karuba Junior, která je jednodušší verzí známé hry Karuba. Skvělou strategickou hrou pro děti od 4 let je také hra Piknik se zvířátky, ve které hráči pomáhají zvířátkům nasbírat co nejvíce jídla na svačinu.

Pro milovníky pohádek je tu Jeníček a Mařenka s krásným modelem perníkové chaloupky.

Děti od 4 let si procvičí první počty pomocí hry Chrápajicí dinosaurus. V ní se snaží ukrást vajíčka Tyranosaurovi, který na nich usnul. Při této hře si děti procvičí počítání a posílí pozorovací schopnosti, komunikaci a sociální dovednosti. Oblíbí si ji zejména děti, kteří mají rádi dinosaury.

Romantické duše si zas zamilují hru Jednorožec v oblacích, jejíž cílem je naskládat mraky a jednorožce na hrad tak, aby se všichni jednorožci vešli do svého nového domečku. Podpoříte tak jejich jemnou motoriku i zdravou soutěživost.

Ve hře Ubongo Junior se všichni hráči snaží sestavit hlavolam z barevných dílků s roztomilými zvířátky. Hráči si vyberou jednodušší dvoudílné puzzle, nebo obtížnější třídílné puzzle. Kdo úkol splní jako první, bude odměněn drahokamy z pytlíku. 

Dětem do 5 let pomožte rozvíjet jemnou motoriku s hrou Rhino Hero, ve které budou stavět mrakodrap z kartiček pro nosorožce.


Tradiční hry v novém hávu

Pokud si chcete s dětmi zahrát klasické hry, jako je pexeso, domino nebo člověče nezlob se, vyberte si speciální verzi, která je opravdu zaujme. Díky tomu si s vámi budou hrát velmi rády.

Na principu pexesa funguje Zvukové pexeso vhodné pro děti od 3 let. Děti během hry nehledají dvě stejné kartičky, ale snaží se přiřadit správnou kartičku ke zvuku, který se ozývá z hrací plochy. Skvělá hra na rozvoj sluchu. Oblíbené je také pexeso Zvířátka nebo pexeso Dopravní značky. Obě hry mají velké, pevné kartičky vhodné pro malé prstíky. Děti se při nich učí, rozvíjejí slovní zásobu a procvičují paměť.

Pokud vás zaujalo pexeso Dopravní značky, určitě si nenechte ujít speciální domino pro nejmenší Doprava. Děti si s ním dokonce vyhrají také samy.

Kdo by neznal Člověče, nezlob se! U nás jich najdete spoustu, ale menší děti určitě zaujme zjednodušená verze s oblíbeným krtečkem a jeho kamarády Pojď si hrát. Máme pro vás také nádherné dřevěné Člověče, nezlob se! Safari s rozkošnými figurkami zvířátek, které si může zahrát až 6 hráčů, nebo Člověče, nezlob se! Vesmír s figurkami kosmonautů.

Karetní hry pro předškoláky

Pokud vaše děti už zvládly základní pravidla karetních her, můžete pomalu přejít ke klasickým karetním hrám. 

Černý Petr Mistigri je určen pro děti od 4 let. Má klasická pravidla, ale obsahuje krásné obrázky, které děti potěší. Zábavný je také Černý Petr v plechovce. Ten dokonce obsahuje tužku na označení obličeje Černého Petra, což je pro děti velmi zábavné.


Zjednodušenou formou kvarteta pro takto staré děti je Kvarteto Familou s pohádkovými obrázky. Karetní hra Červená Karkulka zas učí děti strategickému myšlení. Během hry se každý hráč snaží co nejrychleji poskládat z kartiček známou pohádku. Všichni si však musí dát pozor na vlka!

Velmi oblíbenou karetní hrou pro děti od 5 let je Batasaurus. V ní hráči svádějí souboje mezi dinosaury, takže je skvělá také pro milovníky prehistorických obrů. Pro předškoláky je určena také hra Gorila, ve které se hráči musí zbavit všech svých karet a zároveň se vyhnout gorile.

A nakonec je tu lahůdka pro malé rockery v podobě karetní hry Rock Band. Děti se dozví, kdo tvoří rockovou kapelu, a můžou si ji sestavit z karet vyložených na stole. Nejprve však musí ulovit oblíbenou rybu každého člena, aby ho nalákaly do kapely. Děti musí při hře strategicky přemýšlet, aby sestavily kapelu dříve než jejich soupeři.

Hraní deskových her je nejen prostředkem zábavy, ale také nástrojem pro rozvoj klíčových dovedností, které děti využijí při nástupu do školy.