Máte doma děťátko, které letos nastupuje do školky nebo už do ní chodí?
Tento článek patří právě jim – malým i větším dětem, které nastupují nebo už chodí do školky.
Na našem blogu najdete také článek s tipy, jak děťátku usnadnit nástup do školky. Určitě si jej přečtěte, pokud máte pochybnosti. Zjistíte v něm, jak se chovat, jaký postoj zaujmout, co dětem vysvětlit.
Dnešní článek se také týká školky, ale tentokrát přináší tipy na knihy a hračky, které se vám budou hodit při přípravě děťátka na školku. V závěru najdete dokonce pár tipů pro předškoláky.
Prohlédněte si společně s námi výběr toho nejlepšího, co trh nabízí.
Snad nejoblíbenější knížka s touto tématikou je Conni jde do školky. Svůj první den ve školce si můžete projít a dětem představit spolu s kamarádkou Conni. Příběh je reálný, z běžného života, plný ukázek, jak to může ve školce vypadat. Jen nezapomeňte dětem vysvětlit, že každá školka má své vlastní zvyky a den probíhá různě.
Knížka Ema ve školce obsahuje 2 krátké příběhy. V prvním je pěkně vykreslené, co děti ve školce dělají a jak se tam Emě líbí. Druhý příběh je napínavý, neboť Ema ve školce upadne a rozbije si čelo. Knížka má tenké strany a je vhodná pro děti od 3 let.
Na trhu existuje dostatek dětských knížek, které se věnují školkové tématice. My jsme pro vás vybrali knihy příběhové i obrázkové, ale i pracovní sešity pro aktivní zapojení malého čtenáře.
Rok ve školce patří do edice knížek s titulem „Rok v …“. Ilustrace zachycují to, co se ve školce děje během celého školního roku – od září až do letních prázdnin. Prostředí i postavy se na jednotlivých stránkách opakují. Děti s napětím hledají oblíbené postavičky a sledují, co dělají.
V knížce Timovy tipy První den ve školce se Tim nejdříve pokouší vymyslet způsob, jak být s maminkou a ne ve školce. Přemýšlí, že by jí posílal papírové letadélka nebo by si od její práce natáhl provázek až k sobě do školky. Později ale pochopil, že ve školce mu je přece dobře a nemusí být celý den jen s maminkou, ale taky s kamarády. V závěru knihy autorka sepsala několik rad pro rodiče, jak s dětmi zvládnout nástup do školky.
Kniha Poznej Školka je tenoučká a můžeme ji pasovat na takovou malou dětskou encyklopedii o školce. Hravým způsobem je v ní vykresleno, jak školka vypadá, co se v ní děje, jaké procesy tam probíhají. V knize jsou také popsané různé modelové situace, které se ve školce mohou stát, nebo to, co se tam smí dělat a co ne. Na některých stranách jsou také interaktivní úkoly, ve kterých děti něco hledají nebo doplňují.
Velmi zajímavou knihou je publikace od italského lékaře a psychoterapeuta a školní psycholožky - kniha Nechci do školky! - Mimo domov. Je rozdělena na dvě části. V první je příběh chlapce, který nechce jít do školky a popisuje své pocity a obavy. Ve druhé, obsáhlé části, jsou velmi pěkně a podrobně popsány rady pro nás, pro rodiče, abychom byli dětem tou správnou oporou.
Šikovnými malými knížkami akorát do ruky je dvojice Poznávej mateřskou školku a Conni nocuje ve školce. Poznávej mateřskou školku je takovou malou encyklopedií, která popisuje vše, co se ve školce děje. Conni nocuje ve školce je určena už pro větších předškoláky. Milá příběhová knížka o tom, jaké to může být dobrodružství, zažít noc ve školce.
Kromě knih jsou vynikající i různé samolepkové a aktivity sešity. Pro dvouleté dítko může být nejlepším pomocníkem při seznamování se se školkou i samolepkový sešit z oblíbené edice Malý zajíček - školka.
Sešit Slečna Králíčková Ve školce je zas plný aktivit. Děti asi nejvíc potěší, že obsahuje několik vylupovacích 3D modelů, se kterými se mohou hrát. V sešitě také najdou různé úkoly na hledání, spojování a nalepování. Nálepky jsou součástí sešitu. Vše se, samozřejmě, točí kolem„školky“, aby si ji děti díky zvířecím postavičkám oblíbily ještě více.
Edice Sešit aktivit je vynikající pro děti, které už chodí do školky, klidně od 3 až 4 let. Každý sešit je zaměřen na jiné téma a díky jednoduchým úkolům pomáhá děťátku procvičovat jeho znalosti. Ať už jsou to barvy, tvary, čísla, prostorová představivost, logické myšlení či sčítání.
Další edice sešitů pro menší děti školkou povinné je Kumon Příprava do školky. Obsahuje 3 sešity. Nejjednodušší je Stříhání, v kterém děti stříhají jednotlivé stránky vždy po vyznačených čarách. Cvičí si jemnou motoriku a trpělivost. Sešit Kreslení obsahuje na každé straně bludiště – od jednodušších až po složitější. V sešitě Matematika si procvičí psaní čísel a zopakují si jejich správné pořadí, například díky jejich spojování.
Inspirace pro předškoláky
Menší set tipů jsme si připravili i pro budoucí prvňáčky – předškoláky, pro které bude tento rok ve školce jejich posledním.
Krásná obrázková kniha Směle do školy se bude líbit už dětem od 3 let. V klidu ji můžete využít jako příklad toho, co všechno se bude dít nejen ve škole, ale i ve školce. Společně s hlavní postavičkou navštívíte několik zvířecích škol a uvidíte, jak to v každé z nich vypadá a probíhá. Knížku s vtipnými ilustracemi si zamilujete i vy.
To, jaká může být ve škole zábava, nám ukáží Mach a Šebestová z 3.B třídy. Kultovní knížka Mach a Šebestová ve škole děti jistě potěší a na školu navnadí.
Pokud zjistíte, že má děťátko senzitivní období na psaní čísel a písmen, vřele doporučujeme set karet vyrobených z omyvatelného materiálu. Krabička, kterou hravě vezmete s sebou na cesty obsahuje 40 oboustranných karet a fixku. Úkoly jsou různé obtížnosti od jednoduchého psaní písmen a čísel až po zapeklité aktivity, kde je třeba něco hledat, doplňovat nebo dokreslovat. Najdete je u nás jako Písmena pro (před)školáky a Čísla pro (před)školáky. Kartičky po použití snadno setřete a děti mohou začít odznova. Na tyto karty skvěle fungují i fixky – tekuté křídy.
Pokud hledáte něco obsáhlejšího, díky čemu by si váš předškoláček procvičil nejrůznější znalosti a dovednosti, sáhněte po sešitu z edice Hádanky pro předškoláky. V nabídce máme hned tři – pěkně rozdělené podle věku. Sešity obsahují úkoly zaměřené na matematiku, rozvoj řeči, pozornost, paměť, myšlení, jemnou motoriku, základy čtení a na všeobecné znalosti o světě kolem nás.
INSPIRACE NA HRAČKY
Na závěr máme pro vás pár tipů na edukativní hračky. Nejmenším se bude hodit například dřevěné Vkládací puzzle geometrické tvary, dřevěná hra Nasazování čísla 0–9 a barvy zas procvičí jednoduchou formou čísla, barvy i počítání.
Na základní učení a procvičování čísel od 1 do 10 doporučujeme také puzzle Přiřaď čísla. Děťátko musí přiřadit správné číslo k příslušenému podkladovému dílku. Pomoci mu může počítání zvířátek nebo výřez, do kterého číslice zapadne. Ze všech dílků je možné vytvořit dlouhou číselnou řadu.
V podobném duchu máme puzzle na procvičování písmenek a abecedy – Puzzle Přiřaď písmena. S hrou se dá hrát různými způsoby. Využívat čistě jen 3D písmenka, skládat jednoduchá slova, přiřazovat písmenka k podkladu, prstem procházet po obrysech, učit se je psát, seznamovat se s anglickým jazykem.
Druhou edukativní pomůckou pro učení a procvičování písmenek jsou karty Abeceda Trocha Inak. Je jedinečná v tom, že pracuje na základě vizuální shody tvaru písmene s ilustrací. Ze zadní strany je krátká, dobře zapamatovatelná básnička. Karty jsou také popisovatelné fixkami a děti si mohou rovnou na kartě procvičovat psaní. Vhodné jsou fixy na tabuli – tzv. tekuté křídy, které u nás také najdete.
Pro starší děti ze školky máme také pěkný tip na dárek. Dřevěnou hračku Můj kalendář, kde si s dětmi můžete zaznamenat, jaké je datum, den v týdnu, měsíc a také to, jaké je počasí. Nechybí ani možnost nastavit si roční období. Navíc jsou součástí kalendáře také hodiny s dřevěnými ručičkami.
Věříme, že jste v našem pestrém výběru našli něco zajímavého pro svého potomka, který se chystá nebo už chodí do školky. Přejeme všem, abyste první zářijové dny zvládli s co největší lehkostí.
PS: nezapomeňte svým dětičkám pořídit pohodlné papučky, které jim budou každý den ve školce dělat radost. Měly by být kvalitní a pohodlné a v neposlední řadě také hravé a pěkné. My vám doporučujeme obchůdek naBOSo, ve kterém najdete ten nejlepší výběr botiček.
Napiš Komentář