7 tipů, jak motivovat děti ke zkoumání vědy

Článek nabízí 7 jednoduchých tipů, jak motivovat děti ke zkoumání vědy již v útlém věku a naleznete zde i doporučení pro zábavné experimenty. Není nic lepšího, než vidět děti nadšené z objevování světa kolem sebe.

Seznámení dětí s vědou už v útlém dětství jim přináší celou řadu smysluplných dovedností, jako je zvědavost, řešení problémů, chuť objevovat a schopnost dotahovat věci do konce. Jak tedy v dítěti rozvinete probouzející se vášeň pro vědu? Nabízíme vám 7 jednoduchých tipů.

1. Nechte je rozebírat věci

Stavění bývá zábavné a kreativní. Rozebírání něčeho je však stejně poučné. Když mají děti možnost rozebrat nějaký předmět, mají možnost vidět, jak funguje a jak byl sestaven. Pravděpodobně si říkáte, že nenecháte dítě ničit své hračky, ale rozebírání hraček je ve skutečnosti znakem zvídavé vědecké mysli. A to je něco, co je třeba podporovat. Nezapomeňte však na dítě vždy dohlížet, když něco rozebírá, abyste předešli zraněním a úrazům.

2. Podporujte jejich zvědavost

Zvědavost je klíčem k objevům a děti mají přirozenou touhu objevovat nové věci a snaží se porozumět tomu, jak funguje svět. Neodrazujte je od kladení otázek, i když jsou někdy trochu otravné nebo se na ně těžko odpovídá. Nenabízejte jim odpovědi hned, ale nechte je, aby si je našly samy. Podporujte jejich kritické myšlení a kreativitu.



3. Spojujte vědu s hrou

Existuje mnoho zábavných her a aktivit, které učí děti o vědeckých konceptech. Můžete si spolu hrát na vědce s vědeckými sadami, se kterými mohou experimentovat, zkuste dělat pokusy v kuchyni, nebo chodit na procházky do přírody. Pořiďte jim dalekohled a lupu a nechte je pozorovat rostliny a živočichy.

4. Nezapomínejte na umění

Umění pomáhá rozvíjet kreativní myšlení a může pomoci dětem lépe zvládnout složité činnosti. Právě kreativní myšlení je důležité při hledání nových přístupů a řešení. Vědci musí umět myslet mimo zajeté vzorce, vidět věci z jiného úhlu pohledu a spojit zdánlivě nesouvisející, aby objevili, vyvinuli něco nového.



5. Zapište je do STEAM kroužků a táborů

STEAM je zkratka pro vědu, technologie, inženýrství, umění a matematiku (Science, Technologies, Engineering, Art and Mathematics). Porozhlédněte se po kroužcích nebo po denních letních táborech, které jsou zaměřeny na tato témata. Určitě naleznete ve svém okolí přírodovědný kroužek či IT tábor, ve kterém se děti seznámí s těmito obory prostřednictvím zábavných projektů a aktivit.

6. Hledejte vědu v každodenním životě

Pomozte dětem najít vědu v jejich každodenních činnostech, aktuálních zprávách i v jejich vlastním těle. Naučte je, že věda se dotýká téměř každého aspektu života. Například, pokud se vaše dítě zotavilo z horečky, diskutujte o tom, jak jeho tělo bojovalo s nemocí. Když přijde bouře a udeří venku blesk, vysvětlete jim, co tento jev způsobuje... Ukažte jim, že věda je všude kolem nás.



7. Buďte jim vzorem

Děti se učí zejména napodobováním dospělých. Buďte nadšeni pro vědu. Děti vnímají váš entusiasmus a jsou jím ovlivňovány. Budete-li se sami zajímat o vědu a budete jim ukazovat, že je to zábavné a vzrušující, s větší pravděpodobností se k ní přikloní i ony.

V každém dítěti dřímá malý vědec

Vědecké objevy nezačínají v laboratořích univerzit, ale v myslích malých dětí, které se ptají „proč?“ a „jak?“. Abychom podpořili jejich přirozenou zvědavost a rozvíjeli v nich vášeň pro vědu, přidali jsme do našeho portfolia novou značku Science for you. Vědecké sady této značky jsou navrženy tak, aby dětem pomohly učit se o vědě zábavným a interaktivním způsobem. Nabízejí širokou škálu experimentů, které rozvíjejí jejich zvídavost, kritické myšlení a dovednosti k řešení problémů.https://babyknihy.cz/science4you?limit=100https://babyknihy.cz/science4you?limit=100https://babyknihy.cz/science4you?limit=100