Všichni je známe, máme doma, hrajeme si s nimi a krátíme si jimi dlouhé chvíle či rodinné večeři. Řeč je o puzzle! Tento druh zábavy není ve světě her žádnou novinkou a lidé se s puzzle baví už od nepaměti. Puzzle jsou jedna z mála her, které baví všechny věkové kategorie od maličkých miminek až po dospěláky. Skládání puzzle s sebou kromě zábavy přináší také řadu pozitivních účinků, které vám v následujících řádcích představíme.

 

Kromě toho se v článku dozvíte, kdy je vhodné puzzle vašim dětičkám představit, rady a tipy ke samotnému skládání puzzle, jaké typy puzzle známe a které druhy puzzle jsou vhodné pro určitý věk děťátka. Tak čtěte dál!

 

S puzzle lze začít již od jednoho roku


Ideální čas na seznámení vašeho drobečka s puzzle je mezi jeho 12 a 18 měsícem života.
Je důležité aby bylo děťátko v té době schopno věci vědomě uchopit, použít úchop mezi palcem a ukazováčkem spolu s rotací, a také rozlišit a rozeznat různé tvary. Nezapomínejte, že zájem miminka o žádnou hru, ani o puzzle, nelze vynutit a je třeba dávka času a trpělivosti.

 

V tomto věku si dětičky díky puzzle trénují jemné motorické dovednosti a zaměřují se na vnímání tvarů. Je však důležité poznamenat, že batolata se mohou soustředit na skládání puzzle teprve na krátkou dobu. Jako rodič mu tedy můžete pomoci například tím, že miminku na začátku před skládáním uspořádáte dílky.

 

Pozitiva skládání puzzle 

Puzzle jsou nestárnoucím fenoménem již staletí a kromě zábavy a radosti přinášejí svým milovníkům mnoho pozitivních účinek.
- Dětičky si při skládání puzzle trénují jemnou motoriku, zlepšují si koordinaci oko-ruka a procvičují koncentraci a trpělivost.
- Kromě toho se učí řešit problémy pomocí strategie a struktury – skrze opakované třídění puzzle dílků. Puzzle hra také pomáhá dětem lépe rozlišit tvary a barvy.
- Je to super způsob i ke zlepšení koncentrace a paměti, hlavně krátkodobé.
- Puzzle jsou také mimořádně prospěšné jako cvičení pro děti s poruchou pozornosti nebo hyperaktivitou.
- Nelze zapomenout ani pocit úspěchu a radosti nad poskládaným obrázkem.


 

Puzzle mají řadu pozitivních účinek i pro dospělé. Je to určitě udržení aktivní mysli, zpomalení stárnutí a prevenci proti duševním chorobám. Stavání puzzle je také perfektní relax, odpočinek proti stresu a budování trpělivosti.

 

Vyberte si ten správný typ 

Z typů puzzle si vybere každý! Různé materiály, obrázky, počty dílků a stupně náročnosti dělají z této hry zábavu pro všechny. Obecně, jak děti stárnou, stupeň obtížnosti puzzle, které zvládají se zvyšuje. Obtížnost je odvozena od různých faktorů – počet a velikost dílků, úroveň detailů na obrázku, jeho barevné schéma a kvalita. Důležitá je také velikost, tvar, tloušťka a pružnost dílků.

 

Naše tipy, které vám pomohou při skládání

 

1. Vyberte vhodné místo s hladkým povrchem a dostatečnou velikostí k hotovým puzzle.

2. Správné světlo je rozptýleno stínítkem nebo nepřímé denní.

3. Nejprve vytřiďte a sejměte okraje puzzle.

4. Zbytek puzzle dílků roztřiďte podle barvy a motivu.

5. Nezapomeňte stále pracovat s předlohou.


Ideální puzzle podle věku

 Děti od 1 do 2 let


Vkládací puzzle jsou ideální první puzzle každého dítěte, kvůli lehkému úchopu. U nás najdete vkládací puzzle s motivem dinosaurů, farmy, ovoce či zeleniny. Čím barevnější, tím lepší! Ideální puzzle pro děti od 1 roku jsou vyrobeny ze dřeva a bezpečných barev, jelikož miminka rady vše cucají a koušou. Puzzle by měly být dost velké ale ne příliš obtížné.

 

 

Děti od 2 let

 

Dřevěné puzzle s 8 jednotlivými dílky jsou zajímavé a vhodné pro děti od 2 let. V této věkové skupině zkušení fanoušci puzzle přestávají skládat dřevěné puzzle a přecházejí na puzzle vyrobené z kartonu. Děti ve věku od 2 let si užijí také zvukové puzzle se zvukovými efekty. Zde děti musí vložit odpovídající díl do správné mezery podle zvuku. Nesmíme zapomenout ani na senzorická puzzle s dotykovými prvky z různých materiálů nebo přiřazovací puzzle pro naše nejmenší.

Doporučujeme také krásná vkládací vícevrstvá puzzle, puzzle 6 v 1, pexeso puzzle či například puzzle duo.Děti od 3 let

 

Pro děti v tomto věku už můžeme vybírat tradiční puzzle na zem, složené z velkých kusů skládaček, ze kterých lze poskládat obrázek. Zvířátka, princezny, rytíři, autíčka nebo oblíbené pohádky – nechte vybrat drobečka jeho oblíbený motiv. Na trhu naleznete puzzle pro dívky i pro kluky, v různých tvarech a krásných provedeních a v praktickém balení. V tomto věku děti ztrácejí zájem poznávat svět ústy a také si dále rozvíjejí své manuální a zrakové dovednosti. Puzzle s až 24 dílky jsou již zvládnutelnými. 

Puzzle v kufříku – Můj den, Město a Farma či vzdělávací puzzle Level Up! 3 jsou pro tento věk jako stvořené a vaše dětičky je budou zbožňovat.


 

Děti od 4 do 5 let

 

V tomto věku je stále ideální volbou 24 dílkové puzzle. Některé dětičky stále pracují metodou pokus-omyl, zatímco jině už fungují o něco systematičtěji. Pokud jde o obrázky, puzzle pro tuto věkovou skupinu mohou zobrazovat i obrázky s poněkud většími detaily. Mnohé puzzle pro děti od 5 let obsahují kolem 49 dílků, ale lze zvládnout i puzzle do 60 dílků. 

V nabídce pro dětičky v tomto věku máme vzdělávací puzzle Level Up! 4 - Pohádkové stavby či Dinosauři, puzzle v kufříku s medvídky, detektivní puzzle pro malé zvědavce či svítící kočičí puzzle.


 

Předškoláci

Děti v předškolním věku staví už více systematičtěji a vnímají detaily. Odvažte se s ním vytáhnout i vícedílné puzzle. 100 dílků je naprosto ideálních.

Na našem eshopu naleznete vzdělávací puzzle Level Up! 5 Dobrodružství, puzzle v kufříku Dinosaurus, Balet nebo V muzeu, vertikální Wizzy puzzle.Školáci


Prváci už zvládnou i puzzle z menších dílků a většího množství - 100 a více dílků. Osmileté děti mohou, v závislosti na jejich dřívějších zkušenostech s puzzle, zvládnout puzzle s 260 nebo dokonce 500 dílky.

Kromě toho jsou pro školáky ideální naučné puzzle, u kterých si zopakují zeměpis nebo biologii. Potěšte děti například naučnou skládačkou mapy světa, robota či vesmírné lodi. Zabaví se is uměleckými puzzle při skládání hradu, velkými dinosauřími puzzle či námořní plavbou.


Věříme, že jste se díky našemu článku o puzzle něco nového a zajímavého dozvěděli, a že tyto znalosti zužitkujete při nejbližším výběru dárku pro vaše nejmenší. Nebo klidně i při samotném skládání dalších puzzle!