Dovádění dětí jako prevence před pláčem a výbuchem vzteku

Dovádění může být klíčem k prevenci pláče a hněvu u dětí. Zjistěte, proč je fyzická aktivita tak důležitá pro jejich emoční zdraví a jak můžete s její pomocí podpořit vnitřní rovnováhu vašich malých rošťáků.

Proč po školce to dítě neposlouchá a často pláče? Proč je u druhých jako andílek a když přijde domů změní se na draka chrlícího oheň?! Odpovědí je energie, která se mu vytváří v těle během denních situací. Pravidla ve školce, pevný režim, jiné podmínky, přizpůsobení, samota, odloučení... situace, které vytvářejí na dítě tlak. Tyto emočně nabité situace se mění v obrovský příval energie, který potřebuje jít ven, jinak by dítě pohltilo. A tak přijde doma pláč nebo hněv. Dá se to změnit? Dá se dítěti pomoci tuto nahromaděnou energii dostat ven, aby získalo zpět vnitřní rovnováhu? Ano. Jak? Čtěte dál.




Důležitost hry v životě dítěte

Hra je pro dítě nesmírně důležitá. Za pomoci hry totiž děti objevují, učí se a to nejdůležitější: zpracovávají své emoce.

Hra představuje pro dítě práci, kterou musí vykonávat, aby se správně vyvinul jeho mozek a aby z něj vyrostla zdravá osobnost.

Děti mnohem více než dospělí prožívají dění kolem sebe tělesně. Když dítě prožije něco citově náročného, ​​jeho tělo musí celou tuto energii vybít. To je jeden z důvodů, proč mají děti o tolik více energie než my dospělí a další z důvodů, proč rády běhají, honí se... zjednodušeně jsou stále v pohybu. Právě tyto aktivity jim pomáhají vybít přebytečnou energii, kterou v sobě mají.

Děti nás často volají, abychom si s nimi hráli nebo dováděli. Mnohokrát jsme tak unaveni či zaneprázdněni, že tyto aktivity vnímáme jako další nepříjemnou povinnost. Ale chci vám říct, že fyzické hraní a zejména dovádění a jašení je nejlepší způsob, jak s dětmi prohloubíte vztah a pomůžete jim zpracovat emoce.


Význam dovádění

Proto moje doporučení je: dovádějte s dětmi. Snažte se při tom vaše dítě co nejvíce rozesmát, protože smích odbourává nahromaděné stresové hormony stejně jako pláč. Dovádění zároveň aktivuje endorfiny a oxytocin (hormony štěstí), protože při fyzických hrách děti prožívají radost a pocit sounáležitosti.

Dovádění je zároveň jednou z nejlepších forem, jak posílit vztah mezi vámi a vaším dítětem. Chcete-li, aby dítě s vámi spolupracovalo, aby dodržovalo hranice a pravidla, která jste si jako rodina vytvořili, musíte mít s dítětem pevný vztah. Vztah je základna, na které budujete všechno ostatní. Proto dovádějte tak často, jak je to možné, abyste si udrželi základnu stále pevnou. Dobrou zprávou je, že tyto hry nemusí trvat dlouho. Někdy stačí pár minut.




Jste unavení? Nemáte chuť po celém dni dovádět s dítětem?

Je to proto, že napětí a podrážděnost nás unavuje. Když si ovšem hrajeme, odbouráváme stresové hormony tak, jako naše děti, což nám dodává energii. Takže tak, jak to funguje u dětí, tak to funguje i u nás dospělých, fyzické hry uvolňují do těla endorfiny a oxytocin, proto se po hře cítíme šťastnější a více napojení na své dítě. A věřte nebo ne, většina rodičů zjistí, že po hře mají více energie než před ní.


Náměty na dovádění:

1. Polštářová válka, přetlačování, soupeření, souboj

Tyto hry bezpečným způsobem uvolňují u dětí nahromaděný hněv vůči rodiči. Ten pramení ze situací, kdy dítěti něco zakážeme, když slyší časté příkazy (Vyčisti si zuby! Odlož ten talíř! Obleč se! Pohni si!) apod. Základem hry je, abyste dítě nechali vyhrát, pokud vám samo neřekne, abyste se více snažili.

2. Nahánějte se s ním

Zejména batolata potřebují před námi utíkat, aby věděli, že za nimi poběžíme a vždy je znovu a znovu chytíme do náruče. Hrajte si, nahánějte se s ním, chyťte ho a zase ho nechte utéct. Nebo se snažte chytit ho, ale zakopněte a ono vám o chloupek unikne. Tyto hry se dotýkají zejména témat moci a témat odloučení, podobně jako hra na schovávanou.

3. Buďte neohrabaná příšera

Tato hra má podobné prvky jako klasická honička (viz bod 2.), ale obsahuje navíc prvky strachu a dominance a funguje v každém věku dítěte. Je to oblíbená hra mých dvou dcer (2r, 5r). Vy jako příšera zavolejte, že děti chytíte, naparujte se, zlobte se (zde chci dodat, vzbuzujte u dětí jen tolik strachu, aby to vedlo k smíchu, pozorujte jak dítě reaguje, jaký má výraz v obličeji a podle toho uberte nebo přidejte). Potom zakopněte, spadněte a nechte, aby vás dítě přemohlo, uteklo nebo přelstilo. „Už mi neutečeš! Co? Kam utíkáš! Ou jsi na mě moc rychlá. Prosím počkeeeeeej...“




U stydlivých dětí proměňte konec hry na váš strach z dítěte. „Jsem strašná příšera, která si přišla pro tebe... Pojď seeem.... auuu zakopla jsem. Kde jsi? Vuaaa. Bojím se těěě.“ A utíkejte před dítětem nebo se skryjte a třeste se strachem.

Proč dovádět takovým stylem? Protože děti se většinu času cítí malé a bezmocné. Potřebují příležitosti k tomu, aby se cítily silné, rychlé a moudré jako my, dospěláci.


Shrnutí

Děti rády skotačí, protože mají mnohem více energie než dospělí. Energie se jim tvoří z toho, že situace prožívají na tělesné úrovni. Dovádění a hra představují způsob, jak tuto přebytečnou energii dostávají z těla ven. Je to způsob, kterým si odžijí citlivá témata a obnoví vnitřní rovnováhu. Dovádění je zároveň jeden z nejlepších způsobů, jak posílíme vztah mezi dítětem a námi, což vede k lepší spolupráci. A když se k dovádění přemůžeme, dobije nás to energií, odbouráme z těla stresové hormony, uvolní se nám do těla endorfiny a oxytocin a nakonec se budeme cítit šťastnější a více napojení na své dítě. Tak, co vy na to? Za pokus to stojí, že? A jak dovádíte s vašimi dětmi vy?