12 společenských her pro rozvoj nejmenších 

V tomto článku přinášíme tipy na nejlepší společenské hry pro nejmenší, které nejen posílí jejich sociální dovednosti, ale přispívají k jejich celkovému růstu a učení.

Vůbec se nemusíte bát toho, že je vaše dítě na hraní společenských her ještě moc malé. První společenské hry zvládnou už přibližně 2letá batolata. Základem úspěchu je hlavně správný výběr. V dnešní době je na trhu už tolik úžasných společenských her, že můžete snadno vybírat podle věku, podle typu hry nebo podle toho, co vaše dítě zrovna baví.


První společenské hry

Děti jsou schopné hrát jednoduché společenské hry přibližně od 2 let. Nemá ale cenu takto malým dětem nutit například člověče, nezlob se. To by je mohlo od hraní nadobro odradit. Vybírejte takové hry, které jsou jednoduché a díky kterým si děti postupně zvyknou na základní pravidla, jako je střídání pořádní, hod kostkou, braní karet, týmovou spolupráci a nakonec prohru či výhru.


Absolutní stálicí mezi prvními společenskými hrami je Hra Ovocný sad a veverka. Její velkou výhodou je, že jde o kooperativní společenskou hru. Všichni hráči hrají spolu proti veverce. Buď vyhrávají všichni, nebo veverka. Děti si postupně zvykají na prohru, ale v rámci týmu, což je pro ně ze začátku mnohem jednodušší.

Princip hodu kostkou si děti osvojí také během hry Cestička pro nejmenší. Jaká barva na kostce padne, na takové políčko musí dítě posunout své zvířátko. Významnou roli sehrává barevná kostka také během hraní Moje první hra Pojďme vařit.


Dlouhodobě oblíbenou společenskou hrou pro nejmenší je Moje první hra Mňam, mňam, Brumík. Během hry děti krmí hladového medvídka různě barevnými dobrotami, učí se házet kostkou a skvěle se u hry zabaví také samy. Hra má až 3 variace a je vhodná pro jednoho až 3 hráče.

Pokud potřebujete trénovat trpělivost svých dětí, ale také jejich motorickou koordinaci a jemnou motoriku, pomůže vám stolní hra Chytání rybiček Moře. Tato hra zabaví děti už od 18 měsíců. Můžou ji hrát samostatně, nebo s celou rodinou podle přiložených pravidel.


Vybírejte podle zájmu

Pokud chcete děti přitáhnout k hraní společenských her, ale zatím se vám to moc nedaří, možná vám pomůže hra, která odráží aktuální zájmy dítěte.

Pro milovníky zvířátek je tu vizuálně dokonalá hra Ledové kry. Čtyři arktická zvířátka se snaží dostat do svého iglú, než se zřítí ledový most vedoucí k jejich domovu. O dalším kroku vždy rozhoduje hod kostkou, který ukáže, kam právě jít. Hra je vhodná od 2,5 roku a je kooperativní.

Pro děti starší 3 let je učená hra Malý ptáček s velkým hladem. Hod kostkou rozhoduje, čí ptáček poroste rychleji. Spoustu zvířátek děti najdou také ve hře Moje první hra Krtek. Čekají na ně oblíbení pohádkoví kamarádi a skvělá zábava.


Pro malé hasiče je tu společenská hra Hoří, Hoří, ve které musíte společnými silami uvolnit zacpanou silnici hasičskému autu. Děti trénují hod kostkou a dodržování pravidel. Hra Nákupní seznam potěší všechny děti, které rády nakupují. Dítě otáčí kartičky se zbožím, a pokud obrázek odpovídá položce na nákupním seznamu, kartička se vloží do vozíku. Kdo první naplní nákupní vozík, vyhrává.

A nakonec tu máme jednu vysoce ceněnou společenskou hru, která je skvělá před spaním – Příšerky ze skříně. Pomáhá totiž dětem zahnat všechny příšerky, které by je mohly v noci otravovat, do skříně. Je to kooperativní hra, takže děti nebudou zklamané, když prohrají, a ještě ke všemu se jim bude lépe zaspávat.


Karetní hry pro nejmenší

Karetní hry jsou skvělá věc, protože jsou skladné a snadno je sbalíte, kamkoliv se vydáte. Menší děti však může hraní karetních her odradit, protože neudrží karty ve svých malých rukou. I na tento problém máme řešení v podobě Držáku na karty do ruky. Díky němu si děti nacvičují klasický úchop karet při karetních hrách.

Kolekce karetních her Little značky Djeco je vhodná už pro děti od 2,5 roku. Vždy obsahuje pevné karty a hru s jednoduchými pravidly, které děti učí základní principy karetních her. Zcela jednoduchou karetní hrou jsou Malé rodiny či oblíbené Malé dvojce. Tyto hry děti krásně připravují třeba na hraní kvarteta.

Pokud s dětmi začnete hrát společenské hry dostatečně brzy a budete trpěliví, brzy se z nich stanou nadšení malí hráči, se kterými budete moct začít hrát také složitější hry.