13 TOP logických her pro děti

Logické hry jsou pro děti důležité, neboť je učí řešit problémy, analyzovat situace a vyvíjet strategie. Kromě toho logické hry podporují jejich schopnost koncentrace, vytrvalosti a samostatného myšlení, což jsou klíčové dovednosti potřebné nejen ve škole, ale také v každodenním životě. Poradíme vám, které hry jim pomohou rozvíjet tyto dovednosti nejvíce.

Logické hry pro děti mají řadu výhod a přínosů, které jim pomáhají nejen zábavně trávit volný čas, ale také se efektivně učit a rozvíjet svůj potenciál. Proto byste měli zařadit logické hry do jejich domácího prostředí a podporovat své děti v hraní a objevování. Nevíte-li, jaké logické hry dítěti vybrat, připravili jsme tento výběr 13 nejlepších.


Skládání podle předlohy

Pokud hledáte způsob, jak rozvíjet dětskou koncentraci a jemnou motoriku, skládání podle předlohy je tou správnou volbou. Můžete jej nabídnout dětem již od 1 roku, tyto hry je učí rozpoznávat tvary, barvy a vzory.

Díky různým stupňům obtížnosti je i stavebnice Logická hra vhodná pro děti již od 12 měsíců. Obsahuje 13 různě barevných a tvarovaných dřevěných kostek, ze kterých děti musí postavit stavbu. V balení je 20 oboustranných předlohových kartiček seřazených do 3 úrovní obtížnosti, takže zaujme i větší děti.

Dřevěná mozaika je hra, při které už tříleté děti vydrží celé hodiny. Na základě 30 předloh skládají mozaiky z geometrických tvarů, kreativnější děti mohou stavět své vlastní výtvory bez předlohy. Kromě kreativity si s touto hrou trénují jemnou motoriku, koordinaci oko-ruka.

Skládání geometrických tvarů dle předlohy dětem od cca 3 let nabízí také Logická hra Tvary. V ní děti ukládají jednotlivé dílky na předtištěné mřížky tak, aby ani jedno políčko nezůstalo volné, nebo aby nic nepřečnívalo.


Hru, při které se vkládají malé barevné hříbky do dírek na prkně a tím se vytárá obrázek, si pamatujeme ještě i my, rodiče. Děti si při ní natrénují pozornost na detaily, jemnou motoriku a vytříbí si úchop. Ve hře Mozaika malá mohou vyskládat různá zvířátka podle předlohy nebo popustit uzdu vlastní fantazii. Nabídnout ji můžete dítěti kolem třetího roku.

Ve hře Crococroc bude úkolem dětí nakrmit dřevěného krokodýla barevnými žetony podle pořadí na kartičkách, přičemž musí dávat pozor, aby byly žetony v krokodýlovém bříšku podle pořadí jako na předloze.

Fantazii, koordinaci oko-ruka a jemnou motoriku budou rozvíjet také s Magnetickým Tangramem, kde mohou vytvářet obrazce podle 20 obrázkových předloh. Tato hra je určena pro děti od cca 6 let.

Desková hra Cubissimo spočívá ve skládání kostek na hrací podklad. Cílem je poskládat je tak, aby ve výsledku vždy vznikla kostka. Kartičky se zadáním jsou podle náročnosti označeny jednou až třemi hvězdičkami. Hru je vhodné začít hrát od cca 7 let as těmi nejnáročnějšími předlohami si potrápí mozkové závity i dospělí.


Rozvíjení prostorové orientace

Prostorová orientace je pro děti jako klíč, který otevírá dveře ke chápání světa kolem nich. Proto je důležité, abychom v nich schopnost vnímat prostor a orientovat se v něm rozvíjeli co nejvíce.

Hrou, učící prostorovou orientaci, je také Primotops z kolekce zábavných edukačních her Eduludo. Děťátko v ní určuje polohu 5 zvířátek a vyznačuje ji v mřížce příslušnými destičkami. Řešení si umí poté ověřit na rubové straně zadání. Díky tomu, že jsou kartičky autokorekční, dokáže pracovat i samostatně. S touto hrou se nejvíc zabaví děti ve věku 3-6 let.

O rok později, tedy od 4 do 6 let se děti mohou naučit orientovat se v prostoru díky logické hře Programmino. Budou zde vytvářet pěšinku pro zvířátka, aby se dostala do cíle. Jejich cílem může být domeček, kterém bydlí nebo potrava, kterou jedí.

Zvířátkovskému tématu je věnována i hra Topologix, ve které děti určují polohu pěti zvířátek vzhledem k předmětům na obrázku. Tato hra bude bavit děti také od cca 4 let.


Učení Matematiky

Matematika je slovo, které vyvolává různé pocity, ale s vhodnými hrami se může stát pro děti oblíbeným tématem. Vyberte dětem takové logické hry, se kterými bude matematika zábavou a zároveň i učebním nástrojem, aniž by si to děti uvědomovaly.

Dřevěná edukativní hra Contigloo učí děti sčítat a odečítat od 1 do 5, a představí jim pojmy více a méně. S takovými jednoduchými počty můžete prostřednictvím hry začít již u 3 letých dětí.

Geoboard se běžně využívá v matematice pro lepší pochopení rovinné geometrie. Díky této hře se již 3 leté děti učí základní geometrické tvary a jak je lze spojovat a vytvářet z nich obrázky. Ve druhém stupni obtížnosti pro starší, už musí děti i trochu počítat. S těmi nejtěžšími obrázky se na Geoboardu zabaví i dospělí.


V Zábavném počítání děti zjišťují, jak dlouhá magnetka padne na určité místo. Učí se základní počty, cvičí si jemnou motoriku, koordinaci oko-ruka a v neposlední řadě logické myšlení a trpělivost. I s touto hrou mohou děti začít již v cca třech letech.

Tak co řeknete, proč by se nedala využít síla her k podpoře rozvoje dětí? Logické hry dokážou stimulovat jejich myšlení a rozvíjet důležité dovednosti. Pojďte na to spolu s námi!