Zjistěte, jak senzorická hra rozvíjí děti

Senzorická hra je klíčem k rozvoji dětí. Nabídněte dětem zábavný způsob objevování světa, v tomto článku se dozvíte, prostřednictvím jakých aktivit to udělat.

Co je senzorická hra

Senzorická nebo smyslová hra je soubor aktivit, který se zaměřuje na stimulaci smyslů a podporu rozvoje dětí. Pomáhá při rozvoji jemné a hrubé motoriky, jazykových schopností, sociální interakce a podporuje kognitivní růst. Do senzorické hry se zapojují všechny smysly – hmat, chuť, zrak, čich a zvuk. Každý z těchto smyslů hraje důležitou roli při správném rozvoji děťátka a jeho schopností porozumět světu kolem něj.

Jak senzorická hra rozvíjí děti

Senzorická hra není jen o zábavě. Když dítě manipuluje s různými texturami nebo barvami, má to i tyto benefity:
1. Senzorická hra má významný relaxační a uklidňující účinek.
2. Aktivita v senzorické hrací oblasti snižuje úzkost, frustraci a nervozitu u dětí, poskytující jim prostor pro relaxaci a odpočinek.
3. Zahrnutí senzorické hry do každodenních aktivit dětí zdokonaluje jejich motorické schopnosti.
4. Senzorická hra podporuje zlepšení kognitivních schopností a paměti u dětí.
5. Když se děti dotýkají různých textur, poslouchají zvuky, vnímají vůni, mají příležitost pojmenovat tyto zážitky. Proto senzorická hra pozitivně ovlivňuje rozvoj jejich řeči a slovní zásoby.
6. Aktivity zaměřené na senzorickou hru podporují rozvoj představivosti u dětí, jelikož je povzbuzují k experimentování a objevování nových zážitků.
7. Senzorická hra podporuje kreativitu a zvědavost dětí, neboť jim umožňuje objevovat svět kolem sebe prostřednictvím různých senzorických zážitků a manipulace s materiály.Produkty pro senzorickou hru

Na trhu existuje řada produktů, které podporují smyslovou hru dětí. Mezi ně patří různé hračky, manipulativní materiály, kreativní pomůcky a více. Některé produkty byly speciálně navrženy pro stimulaci dětských smyslů, mezi něž patří i produkty značky Tuban. Tato nová značka v našem portoliu navrhuje své produkty s ohledem na bezpečnost a zábavu v interiéru i exteriéru. Děťátko může svobodně zkoumat a objevovat svět kolem sebe, zatímco rozvíjí své schopnosti a dovednosti.

Tipy pro senzorické aktivity

Výroba senzorického slizu

Hra se slizem je ideální pro rozvoj jemné motoriky, smyslového vnímání a podporuje u dětí kreativitu. Děti jej mohou natahovat, tvarovat, mačkat. Sliz nabízí nekonečné možnosti kreativity a hry. Každé dítě miluje objevování nových textur a materiálů a sliz bude jistě jedním z nejoblíbenějších.

Hra s hydrofobním pískem

Díky svým jedinečným vlastnostem neabsorbuje vodu, i když v ní zůstává delší dobu. Po vytažení je stále suchý. Písek je ideální pro rozvoj jemné motoriky a podporu dětské kreativity.

Nanášení multisenzorické pěny

Hydratační pěna s unikátními multisenzorickými vlastnostmi dokáže stimulovat všechny smysly najednou. Po nanesení na ruce dítě pocítí krásnou vůni a chladivé osvěžení. Přiložením dlaní k sobě a jemným pomícháním vyvolá efekt praskání.

Foukání bublin

Jednoduchá, ale účinná senzorická aktivita, která má pozitivní vliv na rozvoj dětí ve více oblastech, například na jemnou motoriku, smyslovou stimulaci, dechovou techniku, sociální interakci. Klasické bublifuky můžete vyměnit za sadu na skákající bubliny, kterých se mohou děti dotýkat a odrážet je jako pružné míčky.

Tvoření 3D gelových figurek

Děti si mohou vytvořit trojrozměrné obrázky pomocí šablon tak, že je vyplní gely, ponoří je do rozpuštěného aktivátoru a v něm se obrázek přemění na trojrozměrnou verzi.


Smyslová hra je základním pilířem ve vývoji dětí. Je to způsob, jak je podpořit při objevování světa a rozvoji jejich schopností. Nezáleží na tom, zda jsou děti doma, ve škole nebo na hřišti, přítomnost smyslové hry je klíčová pro jejich celkový rozvoj. Podporujte své děti při jejich zájmu o smyslovou hru a sledujte, jak se stávají kreativními, vnímavými a zvědavými osobkami.