5 nejčastějších chyb při učení písmen

Speciální pedagožka Kateřina Herbríková nám popsala, s jakými chybami rodičů se ve své praxi setkává, když seznamují děti s písmeny abecedy. Děláte některou z nich i vy?

Děti často projeví zájem o písmenka dříve, než nastoupí do školy. Tehdy je na nás, rodičích, abychom je s nimi seznámili. Chystáte se k tomu i vy? Sepsala jsem pro vás 5 nejčastějších chyb, kterých se při tom vyvarovat a také tipy, jak to dělat správně.

1. Písmena učíme podle abecedy

Když chcete dětem představit písmena, nemusíte jít podle abecedy. Nejlepší je začít s písmenky, které má vaše dítě ve jménu. Pravděpodobně jsou to písmena, se kterými se bude i nejčastěji setkávat. Často totiž může své jméno vidět napsané na skříňce ve školce či na výkresu, který vytvořilo.2. Učíme písmenka způsobem "m jako máma"

Když se dítě učí tvary písmen, stačí mu pojmenovat, jaký zvuk písmeno vydává. Toto je "m". Toto je "a". Když se dítě učí číst, začíná rozpoznávat tvary písmen a naučí se, že tvar má přiřazený zvuk. Dítě si postupně osvojuje, že když vidí určitý tvar písmene, ví, jaký zvuk má tento tvar reprezentovat.


3. Při učení jen sedíme za stolem a ukazujeme si písmenka

Učení může probíhat kdykoli během dne. Můžete sledovat písmenka na ulici během procházky nebo cestou ze školky. Podívej, tam na tom obchodě je také písmeno L jako ve tvém jménu. Sledujte různé názvy obchodů, značky aut apod.


4. Snažíme se naučit všechna písmena najednou

Zájem dětí o písmenka může být v určitém období velmi silný a poté se může na čas zase ztratit. Pokud jde o školkové děti, které ještě písmenka znát nemusí, podporujte jejich zájem pouze tehdy, když přetrvává. Nemusí se naučit celou abecedu hned a najednou.5. Písmena učíme děti zároveň psát

Dítě může být schopno naučit se písmenka rozeznávat, ale jeho motorika ještě nemusí být na takové úrovni, aby je zvládlo i napsat. Vybírejte proto raději hračky, kde může s jednotlivými písmeny manipulovat, ohmatat si je a zapamatovat si, jak vypadají. Vyzkoušejte například Puzzle Abeceda, se kterým děti přiřazují písmena abecedy k obrázkům, které na dané písmeno začínají.


Nebojte se děti seznámit s písmenky, i když ještě nejsou školáci. Tam na ně čeká ještě spousta jiného nového učiva.https://babyknihy.cz/index.php/search?search=abecedhttps://babyknihy.cz/index.php/search?search=abeced