7 překvapivých faktů o čtení knih dětem

Objevte fascinující fakta o čtení knih dětem. V tomto článku se podíváme na to, co říkají o čtení knih dětem vědci a odborníci.

Čtení knih dětem od nejútlejšího věku přináší řadu výhod a pozitivních zkušeností, o kterých jsme už psali.

Kromě toho, že:

  • rozvíjí kritické myšlení,
  • pomáhá zvládat emoce,
  • posiluje empatii,

pomáhá také:

  • vytvářet pouto mezi rodičem a dítětem,
  • podporuje zdravý vývoj mozku,
  • zlepšuje koncentraci a paměť.


Co jste ale pravděpodobně o čtení knih dětem nevěděli, jsou tato překvapivá fakta.


1.
6 minut čtení denně snižuje stres o 68 %

Čtení knih je oddechová aktivita, která umožňuje dětem na chvíli relaxovat. Když se děti ponoří do poslechu příběhu, odvedeme jejich mysl od situací nebo myšlenek, které je stresují.


2.
Dítě by mělo mít alespoň 20 vlastních knih

Děti, které měly doma jednu poličku svých vlastních knih (kolem 20 ks), se věnovaly studiu na škole o 3 roky déle, než děti, které doma žádné vlastní knihy neměly.


3.
20 minut čtení denně = 1 800 000 přečtených slov za rok

Tato jednoduchá praxe 20 minut bude mít obrovský vliv nejen na rozvoj slovní zásoby dítěte, ale také na poznatky a informace, které získá. Začněte již dnes a investujte pár minut denně do rozvoje dítěte.4.
Děti s knihovnami ve třídě čtou o 50 % více

Knihovny ve třídě mají velký vliv. Děti navštěvující třídu, ve které je knihovna s knihami, čtou o 50 % více než děti, které chodí do třídy bez knihovny. Podívejte se na naše tipy na knihy, které by mohla obsahovat knihovna ve třídě.


5.
Pokud dítěti přečtete 1 knihu denně, do svých 5. narozenin si vyslechne 1 825 knih

Již od nejútlejšího věku můžete formovat jeho mysl, rozvíjet jeho představivost a posilovat jeho vztah ke čtení. Každá stránka, každý příběh a každá sdílená chvíle otevírá dveře do světa poznání a nekonečného dobrodružství. Inspirujte se, jaké knihy můžete dítěti do 5 let číst.


6.
Děti se při čtení naučí 4 000 až 12 000 slov ročně

Čtení je bezpochyby nejrychlejším způsobem, jak dítěti vybudovat širokou slovní zásobu. Ať už mu čtete jakoukoli knížku, poslechem si posiluje své jazykové dovednosti.


7.
Čtení je pro mozek jako kardio

Mozek je jako sval a čtení je pro mysl to co cvičení pro tělo. Čtení oživuje stávající nervové dráhy a udržuje mozek elastický a aktivní. Proto, čím dříve s posilováním tohoto „svalu“ začnete, tím bude výkonnější. Prohlédněte si naši nabídku knih pro nejmenší dětičky.


Jak vidíte, čtení knih dětem je nejen zábavné, ale také klíčové pro jejich růst a rozvoj. Nechte se inspirovat těmito překvapivými fakty a společně s dítětem objevujte fascinující svět knih a příběhů.


Zdroj: https://www.weareteachers.com/reading-facts/, https://basmo.app/facts-about-reading/