3 hračky, které zabaví 8měsíční dítě

Má vaše miminko kopec hraček a s každou si hraje jen pár minut? Hraček nemusí mít moc, ale je třeba vybrat takové, které jej zabaví na delší dobu a zároveň jej učí a podporují jeho rozvoj. Vybrali jsme pro vás 3 typy hraček, se kterými si vaše 8měsíční miminko bude chtít hrát pořád.

Osm měsíců života je pro dítě plných nových zážitků a výzev. Miminko se rychle učí a rozvíjí své schopnosti a dovednosti. Tomuto období byste proto měli přizpůsobit také výběr hraček. Potřebuje takové, které mu budou dávat stále nové podněty a učit jej každý den nové věci.


Čas na trénink jemné motoriky

V 8. měsíci se vaše děťátko zlepšuje v úchopu a manipulaci s malými předměty, jako jsou například kuličky, kostky, míčky a podobně. Také se začíná zajímat o to, jak fungují různé věci. Snaží se otevírat, zavírat, vkládat, vybírat, točit, tlačit a tahat různé části hraček.


  1. Montessori aktivity na jemnou motoriku

Nabídněte miminku hračky, které jej zabaví opakovaným vkládáním předmětů do otvorů. Dřevěný Montessori box v naší nabídce je vhodný přibližně od 7 měsíců a bude děti bavit až do 2 let. Může být použit na 4 různé způsoby, protože vrch boxu lze měnit. Děťátko tak postupně vystřídá 4 rozdílné vkládačky.

Nejdříve můžete hračku používat jako „permanence box“. Děťátko bude vkládat do boxu, ze kterého nejdříve odstraníte šuplík, velkou červenou kuličku. Bude si tak trénovat správný úchop, jemnou motoriku a koordinaci ruky a oka. Tím, že kulička zmizí z dohledu a zase se vykutálí ven, se dítě učí, že když něco nevidí, neznamená, že to neexistuje. Takové učení o stálosti objektu pomůže také lépe zvládnou separační úzkost.

Jak bude růst, můžete už do boxu zasunout šuplík a vyměnit vrch. Vhazováním dřevěných mincí do pokladničky bude dítě muset ruku s předmětem správně natočit. Tato aktivita bude o něco náročnější. Pracuje při ní se zápěstím a prsty, trénuje si jemnou motoriku a zrakové vnímání. Až to zvládne, můžete přistoupit k vkládání mrkviček do otvorů.Poznání, že akce vyvolává reakci

Další z důležitých schopností, které se dítě v 8. měsíci života učí, je princip příčiny a následku. Děťátko začíná chápat, že jeho jednání má určitý vliv na okolí a že může ovlivňovat dění kolem sebe. A právě hračky jsou pro něj ideálním prostředkem ke zkoumání tohoto principu. Pomáhají mu rozvíjet jeho zvědavost, logické myšlení, paměť a koordinaci. Proto je dobré nabídnout dítěti hračky, které reagují na jeho akce, například hračky s pohybem, takové, které lze házet, tahat, otáčet a podobně.


  1. Hračky učící princip akce a reakce

Výbornou hračkou, která reaguje na akci dítěte, je spinner. Děťátko jej může roztáčet, jak chce. Bude jej bavit, že samo způsobuje nějakou změnu. Baby spinnery miminka lákají také výraznými barvami a různorodými texturami, kterých se bude rádo dotýkat. Tím bude rozvíjet zrakové a hmatové smysly současně. Tento druh spinnerů je určen pro nejmenší dětičky, proto má měkké, pružné a bezpečné okraje. Díky přísavkám můžete spinner upevnit na jakýkoli hladký povrch, například na okno auta během cesty, v restauraci na stůl nebo pultík dětské židličky. Klidně jej připevněte také na vanu a váš drobeček se krásně zabaví během koupele.


Období výrazného rozvoje smyslů

V 8. měsíci se dítě začíná více zajímat o svět kolem sebe a objevovat jej svými smysly. Rádo chytá předměty různých tvarů, textur, teplot a hmotností, baví jej dívat se do zrcadla. Fascinují jej rozličné zvuky a začíná se více projevovat řečí. Rádo žvatlá a většinou už umí vyslovovat první dvouhláskové slabiky, jako například ma-ma, ba-ba, pa-pa. To je důležitý krok ve vývoji řeči, který mu pomáhá rozvíjet komunikační a sociální dovednost.


  1. Interaktivní knihy

Číst dětem od narození je velmi důležité pro rozvoj jazykových dovedností, myšlení, fantazie a vztahů. Pomáhá jim budovat slovní zásobu, stimulovat představivost a zlepšovat komunikační schopnosti. V tomto období budou miminko bavit knihy, které vydávají rozličné zvuky a melodie nebo jsou příjemné na dotek.

Mezi zvukovými knížkami u nás najdete například: Mláďátka nebo V noci – Moje blikající zvuková knížka, která díky blikajícím světélkům upoutá také zrak děťátka.

Dotýkat se a poznávat hmatem může děťátko knížky Kde je pan Pejsek nebo Touch and Feel Tails.

Zvukovo-hmatové knížky v sobě ukrývají detaily na podporu hned dvou vjemů – sluchu i hmatu. Na každé straně se kromě zvuků nacházejí také různé textilní materiály, které jsou velmi příjemné na dotek. Miminko bude bavit zkoumat a poznávat je.

Vyzkoušejte tyto hračky a uvidíte, že si s nimi vaše miminko vyhraje. Dokonce se k nim bude rádo vracet také v batolecím věku.