Školní batoh pro prvňáčka, poradíme jak vybrat tu správnou

Výběr školní tašky do první třídy může být celkem náročný. Rodiče chtějí, aby byla praktická, splňovala všechny bezpečnostní požadavky a malému školákovi nezničila záda. Děti zase touží po tašce, která se jim bude líbit.

Pokud tedy zrovna stojíte před otázkou, jak vybrat školní tašku pro prvňáčka, která se bude líbit vám i dětem, přinášíme vám cenné rady a tipy. Pomůžou vám při rozhodování. 

 

Vybrat aktovku, nebo batoh pro prvňáčka?

Tašky pro školáky se dělí na dvě kategorie – aktovky a batohy. Oba typy mají své výhody i nevýhody, oba by ale měly splňovat normu ČSN 79 6506, jinak není možné mluvit o školní tašce.

Školní aktovky jsou díky své pevné konstrukci přehlednější a drží tvar. Školáček má tak dobrý přehled o obsahu a hned v ní všechno najde. Hlavní komora na učebnice někdy dokonce bývá posuvná. Je tak možné upravit ji tak, aby byly věci co nejblíže zádům. To je pro páteř lepší. Zpevněná spodní část aktovky mívá malé nožičky nebo je celoplastová. Díky tomu se hned tak neušpiní.

 

 

Školní batohy mají oproti aktovkám většinou více komor na učebnice a sešity. Nechybí menší kapsičky na různé drobnosti. Děti často láká jejich modernější vzhled. Batohy sice nemají pevnou konstrukci jako aktovky, ale ty kvalitní mají zpevněné dno a záda. Při zatížení tak drží stabilitu podobně jako aktovka.


Při výběru školní aktovky dbejte na tyto věci

Jedním z nejdůležitějších ukazatelů při výběru aktovky je její hmotnost. Ta by neměla přesahovat 1 200 gramů. Ideální školní taška pro prvňáčka by dokonce mělá vážit do 1 kg. Bez ohledu na velikost a výšku vašeho dítěte, čím je taška lehčí, tím lépe. 

Speciální pozornost věnujte anatomicky tvarované zádové části, která se postará o zdravou páteř dítěte. Postavení tašky na zádech ještě upravíte pomocí popruhů, které by neměly do ramen tlačit a padat z nich a měly by být nastavitelné. Pokud má taška ještě k tomu bedrový a hrudní pás, je to skvělá známka kvality.

 

 

Rozhodující je také materiál, z kterého je taška vyrobena. Materiál musí být pevný, odolný, aby se hned tak nezničil. V současné době řada výrobců dokonce sahá po kvalitních recyklovaných materiálech, díky kterým budete mít také dobrý pocit. Práci i peníze vám ušetří také možnost prát tašku v pračce.

Co se vzhledu týče, všimejte si především umístění a množství reflexních prvků, které zvyšují bezpečnost dítěte jakožto účastníka silničního provozu.

Spodek tašky by měl být zpevněný, ideálně s nožičkami, aby si ji děti mohly bez výčitek položit na zem na školním dvoře. Ať už koupíte aktovku, nebo batoh, taška musí držet svůj tvar, jak prázdná, tak plná. Pokud tomu tak není, věci se budou prvňáčkovi na zádech pohybovat sem tam, a to opět může vést k problémům s páteří.

Výhodou také je, pokud je součástí tašky pláštěnka na batoh, která ochrání věci vašeho prvňáčka před silným deštěm.

 

Podívejte se, co je uvnitř

Ideální školní taška pro prvňáčka má uvnitř několik úložných komor a kapsiček, případně vnější kapsu na láhev či svačinu. Díky efektivně rozdělenému prostoru se dítě naučí pořádku a příprava na jednotlivé hodiny ho bude trápit o něco méně. Jedna velká vnitřní komora může vést k chaosu.

 

 

Na vzhledu záleží

Trh je přeplněn různými módními vzory školních tašek s oblíbenými postavičkami z dětských seriálů či počítačových her. Při výběru takovéto trendy aktovky si vždy dávejte pozor, zda splňuje výše popsané atributy kvalitní školní tašky pro prvňáčka.

Další nevýhodou křiklavých módních vzorů je to, že už během pár měsíců můžou děti omrzet. Doporučujeme tedy vybírat spíše nadčasové barvy a motivy, aby aktovka vydržela co nejdéle. Vzhled je, samozřejmě, pro děti důležitý, proto při výběru motivů a barev přihlédněte k zájmům i oblíbené barevnosti vašeho školáčka.

 

 

Řada dětí dostane aktovku jako malé překvapení k šestým narozeninám, ale pokud chcete, aby si ji vybraly samy, dejte jim na výběr jen ze dvou, tří předem vytipovaných modelů. Budete tak mít jistotu, že si vyberou kvalitní tašku, která bude ta pravá pro jejich záda.

 

Náš tip na školní batohy pro prvňáčky

Pokud máte problém najít kvalitní značku s pěknými vzory, máme pro vás jeden skvělý tip. V naší nabídce najdete totiž jedinečné školní tašky značky Frii of Norway. A co víc, máme k nim i spoustu doplňků.

Školní batohy pro prvňáčky Frii Retro mají objem 22 litrů a jsou vhodné přibližně od 1. do 3. třídy. Vyrobené jsou z vysoce kvalitních materiálů, které splňují nejvyšší ekologické normy REACH pro dětské produkty. Skvělou zprávou pro rodiče je, že jsou omyvatelné a pratelné v pračce. 

Díky ergonomickému nosnému systému, který tvoří lehounká hliníková lišta, nastavitelné popruhy a ideální rozložení váhy, jsou batohy Frii Retro ideální pro záda každého prvňáčka. Velké plus je, že váží pouhých 840 gramů. Jsou tak nejlehčí ergonomickou taškou na trhu.

 

 

Tašky vás také překvapí spoustou vychytávek, jako je síťka na svačinový box, kapsa na láhev, karabinka na klíče, klíčenka s kapsičkou či školní čip, pláštěnka na batoh ve vlastní kapse ve spodní části tašky či speciální kapsa na tablet. Nechybí ani reflexní prvky na všech stranách batohu i na pláštěnce. Novinkou jsou třpytivá odznaky, které tašku krásně ozdobí, pokud budou děti chtít. Samozřejmostí je jmenovka.

Krásný skandinávský design je hravý, ale zároveň stylový. S úžasnými nadčasovými motivy a barvami si na své přijdou všechny děti. Můžete třeba vybrat motiv Ninja, Dinosaurus, Ballerina či Jednorožec. Skvělé také je, že ke školním batohům Frii Retro můžete dokoupit další produkty od Frii of Norway ve stejných i různorodých designech. Pro děti tak máme školní penály, sportovní vaky na tělocvik či speciální zdravé flašky na vodu. Poskládejte celou školní výbavu podle preferencí vašeho prvňáčka.

Věříme, že jsme vám našimi radami a tipy, jak vybrat školní aktovku pro prvňáčka, pomohli. Neváhejte a prohlédněte si celou naši nabídku věcí do školy.