Bestsellery roku 2023: Top hračky a knihy pro děti 

Přečtěte si, jaké produkty se staly hity roku 2023 a nechte se inspirovat při výběru ideálního dárku pro vaše dítě.

Netrapte se zdlouhavým výběrem vánočních či narozeninových dárků pro vaše děti. Pokud preferujete šetřit čas a rychle sáhnout po něčem, co už prověřila řada rodičů a dětiček před vámi, vyberte si z našich bestsellerů roku 2023. Vybrali jsme pro vás ty nejoblíbenější hračky a knihy z naší nabídky za tento rok a seřadili jsme je pěkně podle věku dětí od miminek až po školáky. Některé jsou novinkami tohoto roku, jiné u nás kralují už několik let. Inspirujte se.

Nejlepší hračky a knihy pro miminka (0-12 měsíců)

Textilní knížka na bříško Koala od Taf Toys se u nás drží na výsluní už několik let a nebylo tomu jinak ani letos. Kontrastní obrázky podpoří rozvoj zraku vašeho děťátka. Díky možnosti postavit knížku na zem jako stolní kalendář motivuje miminka také ke zvedání hlavičky při hře na bříšku. Různé senzorické prvky v knížce podpoří také další dovednosti stejně jako Míčky s texturami značky Infantino. V jednom balení je 6 různě tvarovaných a barevných míčků, které poskytují dětem nejrůznější senzorické vjemy.

Novopečení rodiče si nemůžou vynachválit letošní novinku – Edukační box 0–6 měsíců, který obsahuje 6 hraček pro nejmenší miminka. Jsou v něm kontrastní kartičky, plyšový míček či montessori box se šátky. Rodiče starších miminek zas zaplesali na Montessori boxem 4v1, který je zaujal především díky své variabilitě a tomu, že dětem vydrží klidně až do 2 let věku. 

Miminka od 6 měsíců, ale i starší děti zaujaly Spinnery od Ludi, které jsou u nás naprostou topkou. V jednom balení jsou hned 3 různé fidget toys a vy je dětem můžete připevnit klidně do vany či na okno.

KNIŽNÍ BESTSELLER PRO MIMINKA: Mezi knížkami pro miminka u nás letos dominovala leporela ze série Poslouchej, kdo to může být. Obsahují krásné fotky zvířátek, hmatové plochy i realistické zvuky.Nejlepší hračky a knihy pro batolata (1–2 roky)

Děťátko od 1 roku touží objevovat svět kolem sebe, a tak jsou na Babyknihy pro batolata velmi oblíbené různé interaktivní hračky, jako je třeba Zvukostrom. Pouštění kuliček po krásném barevném dřevěném stromě se děti nemůžou nabažit a ještě k tomu každý dopad kuličky vydává libí zvuk. Díky své nápaditosti je mezi rodiči i dětmi oblíbený také Activity Board Domeček 8v1, který hravým způsobem naučí třeba zapínat zip, knoflíky nebo přezky.

Také malé děti se rády kreativně vyřídí, proto jsou u nás už celé roky velmi oblíbené Jemné voskovky Tookyland. Jsou bezpečné, dají se smýt i vyprat a pořídíte je v různě velkých baleních i kreativních sadách. Kreativitu, ale také spoustu dalších dovedností rozvíjí řada Puzzle Duo od Djeco. Tento rok byla oblíbená především novinková Puzzle Duo s pohyblivými prvky, jako jsou třeba otevírací vajíčka či pohyblivé stavební stroje.

Teprve začátkem podzimu jsme naskladnili hru Ovocný sad a veverka od Tooky Toy a hned se stala hitem. Je totiž vhodná už pro děti od 18 měsíců a máte tak jedinečnou možnost učit základy hraní společenských her už hodně malé děti.

KNIŽNÍ BESTSELLER PRO BATOLATA: Mezi knížkami v této věkové kategorii dominovala Péťa povídá ve větách, která dětem pomáhá se slovní zásobou.Nejlepší hračky a knihy pro malé školkáčky (2–4 roky)

Karetní hru Malé dvojice od Djeco jsme tento rok naskladňovali hned několikrát, vždycky se nám totiž hned vyprodá, z čehož máme neskutečnou radost. Je to totiž jedinečná karetní hra už od 2,5 roku a dětem se líbí také díky rozkošným obrázkům zvířátek.

Děti v této věkové kategorii už milují stavebnice, a tak je u nich oblíbená také magnetická stavebnice Magna-Tiles. Kolem tří let mají děti oblibě především menší sety s hravými prvky, jako je třeba Magna Tiles Builder se stavebními stroji. Děti rády tento set i jiné hračky kombinují s Puzzle silnicí od Tooky Toy, která je dostatečně široká, aby pojala také větší dopravní prostředky.

Další speciální puzzle, které teprve na podzim 2023 uzřelo světlo světa a hned se stalo bestsellerem, je naše Puzzle Abeceda. Vymysleli jsme jej my v Babyknihy a obrázky vytvořila úžasná ilustrátorka Edita Hajdu. Děti skládají puzzle, učí se písmenka, abecedu a rozšiřují si slovní zásobu.

Ve 3 letech už jsou děti kreativně zručné a stále touží něco vytvářet. I proto jsem tento rok do naší nabídky zařadili francouzskou značku Créa Lign, která nabízí kreativní potřeby i sady už pro hodně malé děti. Snad těmi nejoblíbenějšími se staly Provlékací obrázky. Děti si díky nim a své šikovnosti vytvoří rozkošná huňatá zvířátka. Zvířátka, ale z malých plastových houbiček, si děti můžou poskládat také na Malé mozaice od Tooky Toy. Ta je u nás bestsellerem už několik let a pomáhá dětem rozvíjet také pozorovací schopnosti a jemnou motoriku.

KNIŽNÍ BESTSELLER PRO MENŠÍ ŠKOLKÁČKY: Hřejivý příběh o malém Mikulášovi, který pomáhá svým třem strýčkům v hračkářství, to je krásná kniha Štědrý kluk z hračkářství bratrů Svátků. Jednoho dne se Mikuláš rozhodne obdarovat všechny děti ve městě a založí tak krásnou tradici. Nejlepší hračky a knihy pro větší školkáčky (4–5 let)

Z úspěchu naší Magnetická knihy Vánoce s obrázky od Edit Hajdu máme neskutečnou radost a také letos se hned začátkem podzimu dostala mezi bestsellery. Dětem zpříjemní čekání na Ježíška, umožní jim vytvářet si vlastní obrázky i příběhy nebo pracovat podle předlohy. Jedinečný dárek na předvánoční období pro děti i celé rodiny.

Jakmile k nám došly novinkové sady Magna-Tiles in Motion, srdce všech si získala sada Manga-Tiles Duo Downhill. Je totiž akční a skvělá také pro děti, které zatím magnetickou stavebnici nemají nebo moc neholdují stavění. Stejné nadšení budí také Hra Hádej, kdo jsem!, a to už třetí sezonu. Máme ji v anglické i slovenské verzi a zabaví se díky ní celá rodina. Pomáhá rozvíjet slovní zásobu, schopnost dedukce či vyjadřování.

Pokud máte doma malého zvědavce, určitě ho nadchnete vědeckou sadou Vyrob si sopku. Obsahuje vše potřebné na opakování pokusu a je to zcela bezpečné. Tvořivé duše si zas díky kreativním sadám DIY Vyrob si sám od Djeco rády vyrábí překrásné korunky nebo pirátské meče. Tyto sady jsou například skvělé také jako zábava na dětské oslavy.

KNIŽNÍ BESTSELLER PRO VĚTŠÍ ŠKOLKÁČKY:  Lucy Fleming tvoří nádherné dětské knížky a její novinka Lily, víla z tůňky je vizuální skvost. Krásný je také obsah, který vypráví o přátelské pomoci, ale také o potřebě chránit životní prostředí.Nejlepší hračky a knihy pro předškoláky (5–6 let)

Je to stavebnice, labyrint i kuličková dráha. Magnetická stavebnice Bludiště je oblíbená díky své nápaditosti. Děti staví bludiště z měkkých dílků podle sebe i podle předlohy a baví se posouváním kuličky. Pokud byste chtěli něco magnetického, ale většího, je tu Magna Tiles Metropolis se 110 dílky. Tato obří sada se drží oblibě díky hravým prvkům, jako jsou okénka, dvířka, schody podvozky a další. Skvěle si s ní vyhrají nejen malí stavitelé, ale také děti, které si rády vytvářejí kulisy pro své hry. Užasnou stavebnicí, především pro tvořivé děti, je také kreativní stavebnice Spaghetteez. Různě barevné a dlouhé špagetky děti snadno spojí a ohnou do požadovaného tvaru. Vytvoří tak postavičky, domy, kytičky i dekorační předměty.

Hlavičku i ručičky si děti procvičí při práci s Geoboardem a vytváření obrázků z gumiček. Tato logická hra je bestsellerem také díky tomu, že ji v dalších letech děti využijí při učení se matematiky či geometrie. Na zrakové vjemy zas zapůsobí kreativní sada Třpytivá mozaika Svět víl od Créa Lign. Nalepování třpytivých kamínků a nálepek umožní dětem vytvořit si tak krásné obrázky, že si je s radostí vystaví v pokojíčku.

KNIŽNÍ BESTSELLER PRO PŘEDŠKOLÁKY: Pokračování Písmenek z abecedy a Hádanek z abecedy si okamžitě získalo srdce malých čtenářů. Básničky o zvířátkách od Ivony Ďuričové jsou vtipné a hravé a ilustrace od Adriána Macho zkrátka jedinečné.Nejlepší hračky a knihy pro školáky (6+ let)

Školáci touží po samostatnosti a začínají se více věnovat svým zájmům, i proto se u nás v roce 2023 stal pro tuto věkovou kategorii bestsellerem dětský instantní fotoaparát Hoppstar Artist s tiskárnou. Děti mají možnost zachytit si své vlastní vzpomínky, tvořit vtipné obrázky a rovnou si je také vytisknout a nalepit. Prostor pro kreativitu a vlastní tvoření jim dává také oblíbená sada od Buki France Výroba Svíček. Obsahuje vše potřebné na výrobu designových svíček, které můžou někomu dát jako dáreček na Vánoce. A koupíte u nás také náhradní vosk.

Buki France ale nabízí dětem také úžasné vědecké sady a mezi ty nejoblíbenější u nás tento rok patřil Mikroskop 30 experimentů. Sada obsahuje funkční mikroskop, preparáty, vše potřebné na tvorbu vlastních preparátů a podrobnou knížečku se 30 pokusy.

Tento rok jsme představili na českém trhu módní novinku ve formě personalizovaným náramků od švédské značky Nojomojo. Jde o jedinečný koncept, který děti neskutečně baví. Pořídíte jim jeden podkladový náramek a až 8 různorodých přívěsků, některé s písmenky, jiné s rozkošnými obrázky. Děti si pak poskládají originální náramek nejen se jménem. Náramky Nojomojo jsou skvělé také jako malý dárek pro kamarádky, k svátku i do adventního kalendáře.

Každý školák potřebuje včas a bez problémů vstávat. S tím jim pomůžou designové Budíky Zajíc v růžové či modré barvě. Budík si svou oblibu získal díky svému nadčasovému designu, který zaujme malé i velké, ale také díky inteligentním funkčním, jako je třeba detektor pohybu, který ukáže čas i zapne noční světlo také za tmy.

KNIŽNÍ BESTSELLER PRO ŠKOLÁKY: Vtipná kniha To je ale den! Jak se má bobek, pavouk nebo blesk nadchne každého, kdo ji vezme do ruky. Tato komixová encyklopedie děti provede životem nejrůznějších věcí, živočichů a dalších bytostí.


A jaké produkty na Babyknihy zaujaly v roce 2023 vás?