Bude to pravák, nebo levák?

Jak zjistit, jestli bude dítě pravák, nebo levák? V tomto článku vám speciální pedagožka Katka Herbríková poradí, jak sledovat preferenci ruky u vašeho dítěte při různých aktivitách.


Dominance ruky je preferování jedné ruky pro vykonávání motorických aktivit, jako je kreslení, psaní, stříhání a podobně. Čím více činnosti vykonává dominantní ruka, tím je šikovnější oproti té druhé. Nedominantní ruka však při provádění činností plní také důležitou úlohu. Když si například chceme nakrájet ovoce, vždy potřebujeme obě ruce.


Kdy si můžeme být jisti, že máme doma praváka, nebo leváka?

Děti většinou objeví svou dominantní ruku ve věku 2 až 4 let. Ale je to velmi individuální. Některé děti projevují preferenci jedné z rukou už v roce a půl, jiné střídají ruce až do 5, 6 let.


Dítě však potřebuje vědět, jakou rukou bude ve škole psát.


Čeho si všímat?

Zkuste si zapisovat, jakou ruku dítě používá při různých činnostech. Můžete například sledovat, jakou ruku upřednostňuje při jídle, mytí zubů a česání vlasů.

Sledujte, zda míchá ve směru, nebo proti směru hodinových ručiček.


Pozorujte a zapište si, jakou rukou dítě navléká korálky, vhazuje kostky do otvorů, skládá mozaiky, hází míč, šroubuje uzávěr na láhvi, stříhákreslí, gumuje, zvoní na zvonek nebo v jaké ruce si nese kyblíček do pískoviště.Budete-li potřebovat s výběrem dominantní ruky pomoci, nechte dítěti udělat test laterality.


Kromě sledování dominance jedné z rukou můžeme zjistit také dominanci oka. Třeba tak, že dáme dítěti kaleidoskop a budeme si všímat, k jakého oku si jej přiloží. Stejně tak můžeme sledovat, jak kouká do fotoaparátu či kukátka na dveřích.


A ještě jeden tip na závěr: Pokud dítě ještě nemá vyhraněnou lateralitu, tedy nevíme, jaká ruka je dominantní, měli bychom příbor i tužky pokládat před něj do středu, abychom mu tak nenaznačovali, do jaké tuky je má chytit.


Podívejte se na naši nabídku produktů značky Stabilo, která vyrábí psací potřeby pro praváky i leváky.