Cestování s batoletem: Jak zabavit nejmenší a užít si cestu i dovolenou

V tomto článku jsme pro vás shrnuli odzkoušené rady a tipy, jak zabavit nejmenší děti na cestách v autě nebo v letadle, ale také přímo na dovolené.

Cestování s malými dětmi může být zkouška ohněm pro rodičovské dovednosti. Těšíte se na odpočinek a objevování nových míst, ale zároveň máte v hlavě i obavy z dlouhé cesty a možné nudy vašeho dítěte. Pláč a frustrace dokáží proměnit očekávaný relax ve stresující zážitek.

Máme pro vás dobrou zprávu. S trochou plánování a správnými hračkami proměníte cestu na dobrodružství a všichni si dovolenou užijete. Dali jsme dohromady odzkoušené rady a tipy na hračky a aktivity, které dokáží zabavit batole na mnohem déle než jen pár minut a udržet úroveň frustrace na minimu.

Hračky na cestu

Ideální hračkou do auta ale i letadla je activity board, který si děťátko jen položí na kolena ao zábavu na dlouhou chvíli je postaráno.

Activity board Pastel nejprve osloví menší děti motorickými prvky, díky kterým si rozvíjí jemnou motoriku. Postupně se s aktivitami pultíkem učí poznávat hodiny, opakují si barvy, tvary i čísla od 1 do 12.

Na dřevěném labyrintu s dopravními prostředky děti pohybují jak chtějí, ale mohou je také přiřazovat k obrázku, k němuž patří, například hasičský vůz k hasičské stanici, sanitku k nemocnici či loď na vodu.


Malou, skladnou sadu navlékacích zvířátek využijete hned na 2 způsoby. Během cesty si děťátko může navlékat zvířátka na šňůrku pomocí bezpečné dřevěné jehly. Když už budete na dovolené, hračku může používat jako balanční hru a zvířátka ukládat na sebe jako věž.

Malé hračky do ruky

Drobci určitě nezapomeňte zabalit plyšáčka, aby se mu na novém místě snáze usínalo. Nebo hračku, která svojí velikostí padne přesně do dětské ručičky a bude ji moci všude brát s sebou.

Praktickou hračkou na cesty jsou plyšáky Flipetz. Jsou to hračky 2v1, takže děťátko se s ní zabaví déle, nejdříve si zahraje se zeleninou nebo ovocem a po rozzipování se zvířátkem. Navíc si při nakládání se zipem potrénuje jemnou motoriku.

Dětičky, které milují plyšáky, budou bavit i rodinky (maminka a miminko) od Les Déglingos, které jsou vyrobeny z toho nejměkčího a nejjemnějšího plyše. Sáhněte po růžových koalách nebo modrých tučňácích.


Pro ty, co mají raději dopravní prostředky, máme od značky Tolo malé letadélko nebo vrtulník. Vybrat si však můžete iz mnoha druhů aut, všechna jsou vyrobena z bezpečného BIO plastu vhodného pro nejmenší.

První karetní hry

Co by to bylo za dovolenou, kdyby na ní chyběly karty. Značka Djeco nabízí karetní hry vhodné již pro nejmenší dětičky.

Hra Malé dvojice má poutavé ilustrace, odolné kartičky a jednoduchá pravidla, takže si ji užijí dětičky již od 2 let. Ze stejné série je i hra Malé rodiny.


Tříleté dětičky už mohou vyzkoušet karetní hru Probíjená, při které čím větší a silnější zvíře má hráč na kartě, tím má větší šanci na výhru. 

Tvoření na cesty

Tvoření je aktivita, při které dokážou dětičky strávit nejvíce času, neboť si při ní rozvíjejí svou kreativitu a dělají si věci podle sebe.

Zkuste jim tedy přibalit jedinečný blok se sametovými omalovánkami od Tookyland, který si vezmou kamkoli. Tenká černá sametová vrstva pomáhá dětem, aby se držely kontur obrázku a nepřetahovaly. Fixy mají v sešitě své pevné místo, takže se neztratí.


Omalovánky jsou oblíbené u všech dětí, proto je určitě zabavíte Maxi omalovánkou v roli, která má až 6 metrů, takže vám zcela jistě vydrží po celou dovolenou. Stačí odrolovat kousek z ní, odtrhnout podle perforovaného okraji a nalepit na jakýkoli hladký povrch. Děti jí zabavíte v autě, letadle, v restauraci, zkrátka kdekoli.

Výborné se zabaví i se znovupoužitelnými samolepkami oblečení, které lepí na postavičky dětí. Zavíratelná podložka je velmi praktickým formátem pro hraní a zároveň uschování samolepek.

Sešity s nálepkami

Další činnost, která děti zabaví na dlouhou dobu je lepení samolepek. Nejmenším dětičkám se budou líbit Velké samolepky pro malé ruce, neboť díky svému velkému formátu se jim budou dobře odlepovat a snadno se jim bude s nimi manipulovat.

Série sešitů Malý zajíček je u dětí oblíbená, neboť kombinuje lepení nálepek s jednoduchými úkoly přizpůsobenými těm nejmenším.


Do čeho se pobalit

Už tříleté děti se potěší svá vlastní zavazadla, do které si mohou pobalit všechny své potřebné věci. :) Ať už to bude vlastní veselý batoh, který je bude provázet pak i na každém výletě, nebo cestovní taška, kterou si s sebou s radostí kamkoli povezou.

Značka Les Déglingos má ve své nabídce krásné plyšové batůžky s motivem roztomilých zvířátek, které si zamiluje každý malý cestovatel.

Pokud se rozhodnete pro značku Trixie, v nabídce naleznete ve stejném designu i půl litrové láhve, penály na cestu nebo praktické kosmetické taštičky.


Snacky na cesty

Jedna z nejdůležitějších věcí, díky které se při cestování vyhnete pláči a nervozitě je, zabalit na cestu nějaké jídlo. Využijte k tomu šikovného pomocníka v podobě termosky na jídlo, termoláhve nebo sady svačinových boxů ve 3 různých velikostech s rozkošnými motivy od Petit Jour.


Pro zábavu u vody

Pokud pojedete na místo, kde budete mít možnost strávit nějaký čas u vody, v bazénu, u jezera či u moře, tak nezapomeňte nahlédnout do naší kategorie Koupání a vybrat si jednu z novinek od holandské značky Swim Essentials. Vyberte dětem kolo, rukávky nebo vestičku pro bezpečnou zábavu u vody. A nezapomeňte na stylové plavkypokrývku hlavy.


Přejeme vám krásnou dovolenou!