Jak naučit děti poznávat barvy

Zjistěte, jak můžete svým dětem pomoct prozkoumat fascinující svět barev. Víte, kdy a jak začít? Inspirujte se našimi radami a tipy, jak začlenit barvy do jejich každodenního života, aby pro ně nebyly jen vizuálním zážitkem, ale také zábavnou součástí jejich vzdělávání.

Barvy jsou nedílnou součástí našeho života. Často je používáme v opisech věcí, pomáhají nám orientovat se. Jejich poznání je pro děti důležitou dovedností a trošku také vypovídá o jejich zralosti. Obecně by mělo dítě znát základní barvy před nástupem do školky, tedy ve věku 3 let. 

Přibližně od 18 měsíců začíná dítě rozlišovat barvy, tvary, povrchy a velikosti. Od tohoto období můžeme na barvách pracovat systematičtěji pomocí různých aktivit a her. Proces poznávání barev má však svou posloupnost. 

Nejprve se děti naučí barvy rozlišovat

Chápou, že jedna je žlutá a druhá zase modrá. Dokážou je od sebe odlišit, i když je ještě neumí pojmenovat. To přijde až později, s rozvojem řeči a jazyka. Na začátku tedy k sobě přirovnávají stejné barvy, později je samy rozpoznávají a pojmenovávají. 

 

Kdy začít s rozpoznáváním barev?

Pozorujte své dítě a jeho zájem o barvy. Může to být velmi individuální. Tak jako u všeho ostatního, také toto senzitivní období má svůj specifický čas a dítě vás na to samo upozorní.

Jak začít?

Začněte s jednoduchými aktivitami a se základními – primárními barvami. Vytvořte dítěti barevný košík s věcmi jedné barvy. Později zkuste společně najít doma vše, co je žluté či modré. Takové aktivity jsou pro první orientaci v tomto tématu nejvhodnější. 

Následuje třídění barev

Opět pracujte s tím, co najdete doma. Použít můžete vše, co je barevné a máte to po ruce. K nácviku a poznávání barev vám poslouží barevné knoflíky, plstěné bambulky, víčka z dětských přesnídávek, dřevěné korálky, stavebnice, hračky, které k tomu původně nejsou ani určené, plastelína nebo kelímky od ní. Dbejte na pravidlo, čím jednodušší, tím lepší. Používejte předměty stejné velikosti a tvaru. Pokud tuto fázi děti zvládnou, můžeme přidat další dovednosti a přejít na jednotlivé odstíny.

Pojmenovávání barev 

Jako poslední krok přijde pojmenovávání barev postupně s rozvojem řeči. V této fázi děťátku významně pomáháte tím, jak s ním mluvíte. Popisujte jednotlivé předměty v běžných konverzacích, situacích či při čtení – ten míč je červený, jede zelené autíčko, podej mi žlutou kostku a pod. Aktivity na rozlišování barev můžete spojit také s rozvojem jiných dovedností, třeba s rozvojem jemné motoriky. 

 

Aktivity zaměřené na poznávání barev

Inspirujte se, jaké různé činnosti můžete připravit dětem doma. Použili jsme opravdu běžné, jednoduché věci. 

1. Barevné kolíčky: Poznávání barev je kombinované s rozvojem jemné motoriky. Vytvořte jakýkoli obrázek nebo jen barevné kruhy. Dítě umisťuje obarvený kolíček na prádlo k políčku s příslušnou barvou. 

2. Pom pom bambulky: Na dno obalu od vajíček nakreslíme nebo nalepíme různé barevné kruhy tak, abychom ke každé barvě měli plyšovou pom pom bambulku stejné barvy. Následně dítě vkládá bambulky na místo příslušné barvy. 

3. Hledačka: Aktivita na ven i na doma. Dno obalu od vajíček obarvíme různými barvami. Dítě hledá doma nebo v přírodě předměty, které mají stejnou barvu. 

4. Barevná dřívka: Opět použijeme obal od vajíček, tentokrát však otočený dnem vzhůru. Do vyříznutých otvorů vkládáme dřívka od zmrzliny stejné barvy. 

5. Najdi tečku: Na velký papír nakreslíme fixami barevné tečky. Děťátku připravíme stejný počet víček ve stejných barvách. 

Významnou roli v učení a poznávání barev hrají také knížky. Při čtení můžete pojmenovávat věci, které dítě vidí, a později se jej na dané barvy zeptat. S tím vám pomůžou všechny běžné dětské knihy, které máte doma, i když k tomu nejsou primárně určené. Na trhu však najdete také tituly, které se na učení a rozpoznávání barev zaměřují a pomáhají rodičům i dětem ponořit se hlouběji do světa barev. 


U nás si vyberete z těchto krásných knih a interaktivních sešitů o barvách:

MiniPEDIE – Objevujeme svět! Barvy

Barvy

Barvy a tvary - Velké samolepky pro malé ruce

Montessori ve školce se samolepkami

Barvy - Velké samolepky pro malé ručičky

 

Autorkou článku je Gabika Palai z IG profilu @tochceklud. Děkujeme! :)

https://babyknihy.cz/index.php/search?search=barvy&lb.f%5B%5D=brand%3AAlbi&lb.f%5B%5D=brand%3ADepesche&lb.f%5B%5D=brand%3AJiri%20Models&lb.f%5B%5D=brand%3ASvojtka&lb.f%5B%5D=Knihy%3AKnihy