Ať je zima, nebo léto, ať jste doma sami s dětmi, nebo na dovolené ve společnosti kamarádů, společenské hry se hodí vždy. Dokážou skvěle zabavit, když je venku špatné počasí, fungují jako efektivní stmelovač rodiny a kolektivu a pomáhají dětem při zlepšování různých znalostí a dovedností.

A vůbec se nemusíte bát toho, že je vaše dítě na hraní společenských her ještě moc malé. První společenské hry zvládnou už přibližně 2letá batolata. Základem úspěchu je hlavně správný výběr. V dnešní době je na trhu už tolik úžasných společenských her, že můžete snadno vybírat podle věku, podle typu hry nebo podle toho, co vaše dítě zrovna baví.

Abychom vám výběr společenských her pro děti co nejvíce usnadnili, sepsali pro vás tipy na 50+ nej společenských her pro děti pro rok 2023! Pro větší přehlednost jsme je rozdělili do 9 kategorií.


První společenské hry pro nejmenší

Děti jsou schopné hrát jednoduché společenské hry přibližně od dvou let. Nemá ale cenu takto malým dětem nutit například člověče, nezlob se. To by je mohlo od hraní nadobro odradit. Vybírejte takové hry, které jsou jednoduché a díky kterým si děti postupně zvyknou na základní pravidla, jako je střídání pořádní, hod kostkou, braní karet, týmovou spolupráci a nakonec na prohru či výhru.Dlouhodobě oblíbenou společenskou hrou pro nejmenší je Moje první hra Mňam, mňam, Brumík. Během hry děti krmí hladového medvídka různě barevnými dobrotami, učí se házet kostkou a skvěle se u hry zabaví také samy. Hra má až 3 variace a je vhodná pro jednoho až 3 hráče.

Princip hodu kostkou si děti osvojí také během hry Cestička pro nejmenší. Jaká barva na kostce padne, na takové políčko musí dítě posunout své zvířátko. Významnou roli sehrává barevná kostka také během hraní Moje první hra Pojďme vařit.Absolutní stálicí mezi prvními společenskými hrami je Moje první hra Ovocný sad. Její velkou výhodou je, že jde o kooperativní společenskou hru. Všichni hráči spolupracují proti zlému havranovi, který chce ukrást všechno ovoce v sadu. Buď prohrává, respektive vyhrává havran, nebo všichni hráči. Děti si postupně zvykají na prohru, ale v rámci týmu, což je pro ně ze začátku mnohem jednodušší.

Pokud potřebujete děti trošku doma zabavit také pohybem, procvičit celé tělo pomůže společenská hra Moje veselá džungle. Při hře se děti snaží plnit na základě příkazů na kartičkách zábavné úkoly s rozkošnými pryžovými zvířátky. Skvělé pro malé neposedy!


Pokud chcete děti přitáhnout k hraní společenských her, ale zatím se vám to moc nedaří, možná vám pomůže nějaká hra, která odráží aktuální zájmy dítěte.Pro milovníky zvířátek je tu vizuálně dokonalá hra Ledové kry. Čtyři arktická zvířátka se snaží dostat do svého iglú, než se zřítí ledový most vedoucí k jejich domovu. O dalším kroku vždy rozhoduje hod kostkou, který ukáže, kam právě jít. Hra je vhodná od 2,5 roku a je kooperativní. Pro děti starší 3 let je učená hra Malý ptáček s velkým hladem. Hod kostkou rozhoduje, čí ptáček poroste rychleji. A spoustu zvířátek děti najdou také ve hře Moje první hra Krtek. Čekají na ně oblíbení pohádkoví kamarádi a skvělá zábava.


Pro malé hasiče je tu společenská hra Hoří, Hoří, v které musíte společnými silami uvolnit ucpanou silnici hasičskému autu. Děti trénují hod kostkou a dodržování pravidel. Moje první hra Na stavbě pro děti od 3 let zas potěší všechny fanoušky autíček a velkých stavebních strojů. Hra totiž obsahuje rozkošné nákladní autíčko.

A nakonec tu máme jednu vysoce ceněnou společenskou hru, která je skvělá před spaním – Příšerky ze skříně. Pomáhá totiž dětem zahnat všechny příšerky, které by je mohly v noci otravovat, do skříně. Je to kooperativní hra, takže děti nebudou zklamané, když prohrají, a ještě ke všemu se jim bude lépe zaspávat.Společenské hry pro školkáčky

Děti starší tří let už mají šikovnější ručičky, dokážou déle udržet pozornost a zvládnout dodržovat více pravidel najednou. Společenské hry určené pro tuto věkovou kategorii jsou tak už o něco náročnější.Hra Hádej, kdo jsem! je v naší nabídce absolutní topkou mezi společenskými hrami pro děti od 3 let. Jeden hráč si na hlavu nasadí čelenku s vloženou kartičkou s obrázkem nějakého předmětu nebo zvířete a musí hádat, co na ní je. Ostatní hráči mu napovídají prostřednictví opisu, pantomimy či odpovědí na otázky. Při hře se dokonale zabaví celá rodina a děti si při ní cvičí nejrůznější dovednosti, jako je slovní zásoba, schopnost dedukce, kladení otázek, představivost a další. Pro stejně staré děti je určené speciální Pexeso DuoZanimo, díky kterému si děti procvičují paměť a hledají schovaná zvířátka v džungli.

Skvělou strategickou hrou pro děti od 4 let je společenská hra Piknik, ve které hráči pomáhají zvířátkům nasbírat co nejvíce jídla na jejich svačinku.


Předškoláci, tedy přibližně děti od 5 let si zamilují Diamantový Les. Je to originální česká hra a je velmi dobrodružná. Při hraní se vžijete do role trpaslíků a budete odkrývat temnotu a hledat barevné diamanty. Děti si při hraní cvičí strategické myšlení, stejně jako v další dobrodružné hře Karuba Junior, která je jednodušší obdobou slavné hry Karuba. Pro milovníky pohádek je tu zas Jeníček a Mařenka s nádhernou maketou perníkové chaloupky.

Společenské hry pro školáky

Školáci od 6 let už zvládnou hry se složitějšími pravidly. Dokážou přemýšlet strategicky, zapojit své logické myšlení a často při hře využijí také znalosti ze školy.Své matematické schopnosti si prvňáčci ale i větší děti procvičí zábavnou formou při hře hry Pio poštovní holub, v které budou děti pomáhat počítat správné poštovné. Pokud chcete něco matematického pro trošku větší děti, je tu Kvantum. Tato česká hra potěší všechny milovníky Vesmíru a mimozemšťanů. Hráči se snaží jako první dostat na planetu Kvantum a při hře si kromě počtů trénují také strategické schopnosti.Vraťme se ale na Zem ke hrám pro děti od 8 let. Ve hře Nastupovat, prosím si do sytosti procvičí logické myšlení. Budou totiž muset naplánovat co nejefektivněji autobusové linky pro New York či Londýn. Cestovat, ale jako turisté, budou také ve hře Země Evropy. Díky hře se perfektně naučí evropské země, jejich vlajky i to, co je charakterizuje. A pokud mají rády dobrodružství, určitě nemůžeme zapomenout ani na klasickou verzi trháku Karuba.


Tradiční hry v novém hávu

Pokud byste s dětmi chtěli hrát klasické hry, jako je třeba pexeso, domino či člověče, nezlob se, vyberte jim u nás nějakou speciální verzi, která je opravdu zaujme. Díky tomu si s vámi budou hrát s velkou radostí.


S principem pexesa pracuje Zvukové pexeso vhodné už pro děti od 3 let. Děti během hry nehledají dvě stejné kartičky, ale snaží se přiřadit správnou kartičku ke zvuku, který se ozve z hrací desky. Skvělá hra na rozvoj sluchu. Nádherné je také Pexeso Zvířata či Pexeso Dopravní značky. Obě hry mají velké, pevné kartičky vhodné pro malé prstíčky a děti se při nich učí, rozvíjejí si slovní zásobu a cvičí paměť.


Pokud vás zaujalo pexeso Dopravní značky, určitě si nemůžete nechat ujít ani speciální domino pro nejmenší Dopravní prostředky. Děti se s ním budou rády hrát jen tak.

Kdo by neznal člověče, nezlob se! U nás jich najdete spoustu, ale menší děti určitě zaujme zjednodušená verze s oblíbeným krtečkem a jeho kamarády Pojď si hrát. Máme pro vás ale třeba také skladné Člověče, nezlob se na cesty či nádherné dřevěné Člověče, nezlob se! Safari s krásnými figurkami v podobě zvířátek.

Karetní hry pro nejmenší

Karetní hry jsou zkrátka skvělá věc, protože jsou skladné a snadno je sbalíte, kamkoliv se vydáte. Menší děti však může hraní karetních her odradit, protože neudrží karty ve svých malých rukou. I na tento problém máme řešení v podobě držáků na karty. Pro hodné malé ručičky je skvělý Stolní držák na karty. A díky Držáku na karty do ruky si už děti můžou nacvičovat klasický úchop karet při karetních hrách.Kolekce karetních her Little značky Djeco je vhodná už pro děti od 2,5 roku. Vždy obsahuje pevné karty a hru s jednoduchými pravidly, které děti učí základní principy karetních her. Skvělým příkladem je třeba hra Malá mláďata, při které se pořádně zasmějete. Hráči totiž musí napodobovat chování a zvuky zvířátek a přiřazovat k jejich postavičkám správné karty. Zcela jednoduchou karetní hrou jsou také Malé rodiny či oblíbené Malé dvojce. Tyto hry už děti krásně připravují třeba na hraní kvarteta.


Karetní hry pro školkáčky

Pokud už vaše děti základní pravidla karetních her zvládají, můžete se pomalu přesunout ke klasickým karetním hrám. Přibližně pro děti od 4 let je určený Černý Petr Mistigri. Má klasická pravidla, ale vyznačuje se nádhernými obrázky, které děti potěší. Zábavný je také Černý Petr v plechovce. Ten totiž dokonce obsahuje tužku na tvář na označení černého Petra, což děti moc baví.

Zjednodušenou formou kvarteta pro takto staré děti je zase Kvarteto Rodinky s pohádkovými obrázky. Strategickému myšlení zas děti učí karetní hra Červená Karkulka. Každý hráč se během ní snaží z karet co nejdříve poskládat známou pohádku. Všichni si ale musí dát pozor na vlka!Velmi oblíbenou karetní hrou pro děti od 5 let je Batasaurus. Hráči v ní svádějí souboje mezi dinosaury, takže je skvělá pro milovníky pravěkých veleještěrů. Pro předškoláky je určena také hra Gorila, při které se hráči musí zbavit všech svých karet a vyhnout se přitom gorile.

A na závěr tu máme lahůdku pro malé umělce v podobě Vyrob si Kvarteto. Kreativní sada obsahuje karty, které děti můžou vymalovat podle svého vlastního uvážení. Děti pak mají ze hry se svým vlastním výtvorem ještě větší radost.


Karetní hry pro školáky

Větší děti už ocení sofistikovanější pravidla, při kterých můžou využít své schopnosti, například ty strategické. Ty se jim budou hodit při hře Čarodějky určené už pro děti od 5 let. Každý hráč musí  postavit svůj vlastní zámek dřív, než se k němu dostane zlá čarodějnice. Strategickou hrou pro děti od 6 let a pro milovníky dinosaurů je karetní hra Dino Draft. A 7leté děti si své strategické schopnosti procvičí u zábavné hry Zachraň sýr.
Pokud ale chcete s dětmi spíše cvičit paměť nebo posílit týmového ducha při vzájemné spolupráci, je tu karetní hra Město hrdinů. Během ní musí superhrdinové ochránit město před padouchy.

Získávání informací hrou je pro malé školáky velmi důležité. Proto jsou tu kvarteta, která děti zabaví a naučí je spoustu nových věcí. Kvarteto Zoo děti naučí správná pojmenování a zajímavé charakteristiky nejrůznějších zvířat. Kvarteto Hrady a zámky zas děti provede po nejvýznamnějších historických stavbách České a Slovenské republiky.


Společenské hry pro rozvoj dovedností

Hraní některých společenských her pomůže vašim dětem také při rozvoji jejich manuální zručnosti, jemné motoriky, ale i řeči či smyslů. Skvělé na těchto hrách je, že si s nim děti často vyhrají také samy.


Pro děti už od 18 měsíců je skvělá balanční hra Zvíře na zvíře. Obsahuje rozkošná dřevěná zvířátka, z kterých děti tvoří nejrůznější pyramidy pomocí dřevěných plošek. Skládat můžou jen tak podle sebe a nebo podle knížky s předlohami různých obtížností.

Trpělivost a pevnou ruku procvičí také klasické Chytání rybiček v moři. Při této verzi si ale děti musí nejdřív poskládat hrací plochu moře s ostrovy jako 3D puzzle. Díky tomu je hra ještě zajímavější. Rybičky najdete také v klasické hře Kloboučku, hop! Rybičky. Místo kloboučků musí děti do správné dírky vystřelit roztomilou rybičku.

Jemnou motoriku, koordinaci ruka-oko, ale i sluchové vnímání podporuje veleúspěšná hra Tiché myšky. Při hře musí děti pomoct ukrást myšákovi Morrisovi kus sýra ze syrového hradu. Na základě hodu kostkou vytahují ze zámku dřevěné tyčky tak, aby nezazovnily rolničky. Nabyté zručnosti pak děti využijí při hraní klasického Mikáda!


Vnímání pomocí hmatu u dětí pomůže rozvinout Dotykové loto. To obsahuje spoustu kartiček se zvířátky s dotykovými ploškami připomínající jejich srst či pokožku. Děti se tak učí rozlišovat jednotlivé povrchy nejen očima.

A pokud potřebujete procvičit jazykové schopnosti vašich děti, je tu Logopedická hra Cukrové pusinky. Při hře musí hráči foukat míčky do správné dírky nabízených dezertů. Vůbec to není jednoduché, a tak si děti pravidelným hraním krásně procvičí svaly kolem úst a motoriku rtů.


Doufáme, že vám náš výběr 50 společenských her pro děti pro rok 2023 inspiroval! A pokud toužíte po dalších tipech, přečtěte si třeba náš článek s top hrami z minulého roku.