Cestování s miminkem: 7 nezbytností pro dovolenou bez stresu a pláče

Nabízíme vám tipy, jak pobavit miminko na cestách, ať už jedete jen na malý výlet nebo na dovolenou autem či letadlem. Tyto hračky musíte na cestu určitě zabalit.

Cestování s miminkem může být úžasné dobrodružství, ale zároveň i zkouška vaší trpělivosti a vytrvalosti. Pokud už máte nějaké výlety s vaším prckem za sebou, víte, o čem mluvíme. Ne vždy jde všechno podle plánu a někdy se i to nejklidnější miminko rozhodne během cestování nespolupracovat. Když stále pláče, cesty dokážou být opravdu úmorné a do vaší cílové destinace dorazíte vyčerpaní a podráždění. Ale věřte, že všechno se dá v pohodě zvládnout, jste-li dobře připraveni.

Klíčem k úspěchu je opravdu dobrá příprava, a tedy sbalit si s sebou dostatečné množství hraček a pomůcek, které zabaví miminko během cesty i pobytu na dovolené. Připravili jsme pro vás seznam 7 ověřených tipů, díky kterým si cestování i dovolenou užijete dle vlastních představ.


1. Senzorické hračky

Tyto hračky skvěle zabaví miminko na delší dobu a zároveň si bude rozvíjet jemnou motoriku. Díky různým texturám, zvukům a barvám si je miminko zamiluje a vydrží si s nimi hrát i hodinu.

Senzorickou Vážku můžete zavěsit na rukojeť vajíčka, aby ji měl mrňous při cestování stále po ruce. Spirálu Lama můžete zase umístit prakticky například na cestovní postýlku nebo kočárek.

Aktivity kostku Tygr může miminko kousat, třást s ní, házet, tahat šňůrky, mačkat šustivé části, zkrátka vše, co ho baví a dokáže se tomu věnovat po dlouhou dobu.


2. Hračky se zrcátkem

Miminka milují zrcátka, protože v nich mohou sledovat svůj odraz a zároveň se v nich pořád něco mění. Zrcátko bude skvělým společníkem v autě, v letadle, zkrátka kdekoli. Je skvělé pro rozvoj zraku, koordinace oko-ruka i jemné motoriky.


Sáhněte po menší verzi v podobě Lenochoda z měkoulinkých materiálů nebo zvolte rovnou ty, které jsou součástí hracího pultu do auta, který obsahuje i jiné aktivity a zabaví dítě na dlouhou dobu. Upřednostníte motiv zajíčka nebo zahrady?


3. Hračky reagující na podnět

Tyto hračky budou miminko bavit proto, že když zmáčkne hračku, tlačítko na ní nebo jí zatřese, stane se něco zábavného, například se rozsvítí světlo, zahraje melodie nebo zazvoní zvonek. Tím si osvojí princip příčiny a následku

Baby spinner můžete díky přísavkám upevnit na jakýkoli hladký povrch, například na okno auta, v restauraci na stůl nebo pultík dětské jídelní židle. Děťátko ho může roztáčet a bude ho moc bavit, že samo dokáže způsobit nějakou změnu.


S ergonimickým designem hraček dešťové korálky, barevné počítadlo nebo chrastítko kulička si kromě zmiňovaného principu skvěle potrénuje i první úchop. Navíc jsou všechny tyto hračky vyrobeny bezpečného BIO plastu, když bude děťátko zkoumat hračky i ústy.


4. Kousátka

Nejtěžší cesta na dovolenou může být právě tehdy, když miminko trápí zoubky a proto je uplakané. Ulevte mu od bolesti praktickým kousátkem, které díky svému tvaru a materiálu dokáže pomasírovat dásně.

Silikonové kousátko Lenochod tvoří barevné kuličky na kousání, které si miminko může pohodlně a bezpečně kousat a masírovat si jimi dásně. Kousátko je doplněno dřevěným kroužkem pro snadné uchopení a velmi měkkým plyšovým lenochodem pro mazlení a stimulaci. Od značky Les déglingos můžete vybírat kvalitní hračky s kousátky i v různých jiných motivech.


Velmi praktická a bezpečná kousátka nabízí také značka Natruba. Vyzkoušejte kousátko ve tvaru páva pro snadný úchop nebo plameňáka, který poslouží i jako hračka do vody.

Sáhnout můžete i po krásné senzorické hračce Krab se silikonovým kousátkem, která kromě úlevy od bolesti nabídne prckovi i mnoho dalších věcí. Část kraba má šustivou výplň pro rozvoj sluchu, látková aplikace zase pomáhá rozvíjet hmat. Díky závěsným kroužkům lze obě části hračky zavěsit například na postýlku nebo kočárek.


5. Zvukové knihy

Zvukové knihy jsou dalším skvělým způsobem, jak pobavit miminko na cestách a zároveň ho i seznámíte s novými slovy a zvuky. Vyberte si zvukové knihy s veselými melodiemi a poutavými obrázky, které miminko zaujmou.


V knize Poslouchej, kdo to může být - Mláďatá čekají na prcka kamarádi na mnoha krásných fotografiích, přičemž někteří z nich si může dokonce pohladit díky hmatovým prvkům a poslechnout si skutečné zvířecí zvuky.

Chcete-li miminku představit vážnou hudbu, doporučujeme zvukovou knihu Moje první klasika, která přehrává skladby od slavných hudebních mistrů: Mozarta, Vivaldiho, Schuberta, Čajkovského a Paganiniho. A věděli jste, že podle některých studií poslech klasické hudby může pomoci zlepšit rozvoj mozku u kojenců a dětí v raném věku. Tento druh hudby může podpořit také spánek miminka a pomoci mu relaxovat, takže o důvod víc, zabalit tuto knihu s sebou.


6. Šuchotavé a jiné interaktivní knihy

Další variantou, spíše pro menší miminka jsou různě měkké, látkové knížky, které mají v sobě různé šustivé části. Děti si rády knihy mačkají, krčí, ožužlávají. Pro větší miminka vybírejte knihy, které už v sobě mají také nějakou interakci.

Látková knížka od Les Déglingos s plyšovým lenochodem, kromě toho, že miminko zabaví, bude zároveň i rozvíjet jeho smysly. Najde na ní i zrcátko, štítky, šustící části a mnoho jiných prvků.

Pro nejmenšího drobečka můžete vybrat také leporelo z edice Baby´sVery First Soft Book od značky Wee Gallery.


Malou hmatovou knížku ze série Touch and Feel Books si miminko může díky různým texturám prohlížet zároveň i prstíky. Pokud je už větší, tak sáhněte po edici Minipedie.

Pro větší miminka doporučujeme také listovací měkkou knížku s aktivitami Where is Joey, je interaktivní, miminka zaujmou různé odklápěcí a šustivé části.

7. Snacky na cestu

Během cestování se miminko určitě ozve, že je hladové. Mějte proto po ruce dostatek zdravých a chutných snacků, například ovoce, křupky nebo dětská výživa. Nezapomeňte přibalit i lžičku, abyste jej mohli nakrmit, termosku s čajem nebo mlékem. Praktický na cestu je silikonový kelímek na svačinu a bryndák, který ochrání oblečení miminka před ušpiněním.


Když se opravdu dobře připravíte, vůbec se nemusíte bát vydat se na cestu se svým malým dobrodruhem. S touto výbavou bude mít vaše miminko stejnou radost z cestování jako vy!

Šťastnou cestu vám přejeme z BABYknihy!