
Kdy děti potřebují sluneční brýle?
Letní dny lákají malé i velké rošťáky, aby trávili co nejvíce času na sluníčku. Užívají si nekonečné hry s kamarády, pravidelně vyrážejí na dobrodružné výlety a objevují nová zákoutí.
Škodlivé ultrafialové záření
Sluneční brýle chrání děti před poletujícími nečistotami a pyly, ale jejich hlavní funkcí je ochrana proti ultrafialovému záření. Jedná se o neviditelnou část elektromagnetického záření dělící se na UVA, UVB a UVC. Poslední typ záření téměř celé pohltí zemská atmosféra.
Jak nosit dětské sluneční brýle
Důležitým faktorem při nošení slunečních brýlí je i to, že dětská čočka je v porovnání s dospěláckou čirá a mnohem propustnější. Proto děti určitě potřebují sluneční ochranu, ale je třeba najít ten správný způsob.
Vývoj samotného zraku je velmi citlivý a sám se učí, jak se přirozeně ochránit před slunečními paprsky. Dětské oči si odmalička zvykají na světelné podmínky. Pokud však dáváte dítěti brýle příliš často nebo jsou příliš tmavé, může dojít k poškození tohoto vývoje. Pro zrakové vnímání a vývoj je důležitá schopnost světelné adaptace. V případě, že není dítěti umožněna, může se později projevit světloplachost, která s sebou přináší bolesti hlavy či nadměrné slzení.
Sluneční brýle i menším dětem doporučujeme nasadit pouze tehdy, pohybujete-li se na přímém sluníčku u vody či na horách. Pokud se však dítě primárně pohybuje ve stínu, úplně mu postačí kšiltovka nebo stříška z kočárku. Nemusíte proto používat brýle tehdy, pokud dítě sedí v kočárku a nesvítí na něj přímo slunce. Rovněž nechte brýle doma i během šera a zamračeného počasí.
Letní dny přinášejí radost z nekonečných her a objevování nových míst. Nicméně, při těchto aktivitách nesmíme zapomínat na ochranu dětských očí před škodlivým ultrafialovým zářením. Sluneční brýle jsou nezbytnou pomůckou, ale nezapomínejme, že jejich používání musí být správně vyvážené. Tímto způsobem zajistíme ochranu zraku a zároveň podpoříme zdravý vývoj dětských očí.
Zanechat komentář