Speciální pedagožka radí: Jak připravit předškoláka na školu

Školní rok se pomalu přehoupne do své druhé poloviny, a to znamená, že malé předškoláky v následujícím pololetí čeká zápis do základních škol. V souvislosti s tímto velkým životním krokem mívají rodiče řadu otázek. Zajímá je, co by má umět předškolák nebo jak mu pomoci zlepšit se v některých dovednostech.


Pokud vás také zajímá, jestli je vaše dítě na školu dostatečně připravené a jak ho podpořit, ty nejčastější dotazy nám objasnila speciální pedagožka Mgr. Katarina Herbríková. Ta se na svém blogu Spec.ped věnuje tvorbě edukačních aktivit a hraček pro děti. Díky ní se například dozvíte, proč je předškolní období pro děti tak důležité nebo jak se doma věnovat rozvoji jejich schopností.


Jaký je rozdíl mezi malým školkáčkem, školkáčkem a předškolákem?

Děti většinou absolvují ve školce tři ročníky. Nejmenší přicházejí jako tříletí, pak je střední třída a dětičky od pěti let navštěvují předškolní třídu.

Nejmladší děti se postupně učí samostatnosti a adaptovat se na nové prostředí. Zlepšují si své řečové schopnosti. Často ale ještě mění činnosti a mají zájem především o smyslové hry, během kterých můžou zkoumat povrch předmětů, jejich tvar, velikost, barvu a podobně. Často si ještě hrají samy.

Druhý ročník školky už bývá pro děti, co se adaptace týče, jednodušší. Lépe si zvykají na nové prostředí a odloučení od matky. Jsou samostatnější v sebeobslužných činnostech a jednodušeji navazují kontakty s jinými dětmi. Jsou velmi zvídavé, rády objevují, pozorují a zkoumají nové věci. A právě na takové činnosti by měly mít dostatek prostoru.

Předškolák už poměrně rychle navazuje nové kontakty s učiteli i dětmi. Rád si hraje ve skupině, kde už si dokáže sám hru zorganizovat. Dítě se tedy postupně učí odpoutat se od rodičů, osamostatňovat se v sebeobsluze a hledá si své místo v kolektivu, objevuje kouzlo kamarádství a společných her.Proč je předškolní období tak důležité?

Je to období, během kterého se dítě připravuje na vstup do školy. V průběhu roku můžeme zachytit první potíže a včasnou intervencí hodně zachránit, než se to začne ve škole nabalovat. Dítě postupně dozrává a zdokonaluje si všechny schopnosti a dovednosti, které bude ve škole potřebovat. Je to přirozený proces, není třeba se toho bát, ani dítě příliš sledovat, a naopak, ani nezanedbávat, pokud se nám něco nezdá. Dopřát dítěti podnětné prostředí a dostatek času pro rozvoj, ať už doma na domácím vzdělávání nebo v mateřské škole.


Kam by se měl předškolák během roku posunout?

Dítě by na konci předškolního vzdělávání mělo být zralé nejen co se týče kognitivních schopností, ale také osobnostně. Mělo by být samostatné, zodpovědné, dodržovat pravidla, udržet pozornost, být emocionálně vyspělé. Co se kognitivních schopností týče, tak by mělo mít přiměřeně rozvinutou vizuomotoriku a grafomotoriku, řeč, sluchové a zrakové vnímání, vnímání času a matematickou představivost.


Čemu se s předškoláky věnovat doma?

Všímat si, jaká témata je aktuálně zajímají. Odpovědět jim na jejich zvídavé otázky. Najít si čas na společnou hru. Netlačit na dítě, co všechno by mělo zvládnout, nesnažit se zrání urychlit, naopak dopřát jim dostatek času na hru a objevování světa pozorováním a zkoumáním.

Pokud má dítě nějakou oblast oslabenou, snažíme se ji zlepšit hrou, nikoli nuceným sezením za stolem. Podporovat ho v tom, co ho aktuálně baví. Ať už jsou to písmenka či čísla, nebo ho aktuálně baví obkreslování a vybarvování. Ať už si zlepšuje jemnou motoriku skrze různé kreativní aktivity, nebo si rád hraje s panenkou a autíčky, případně si v kuchyňce a u pracovního pultu zlepšuje svou fantazii a slovní zásobu.

Netlačme děti do toho, aby si hrály podle našich představ, protože jen tehdy máme pocit, že se učí něco nového a připravují se na školu. Naopak naučme se je pozorovat a nechme se vtáhnout do jejich světa.


Doufáme, že vám náš článek odpověděl na některé vaše dotazy ohledně předškolního věku. A pokud byste chtěli vaše předškoláky v jejich dalším rozvoji aktivně podpořit, v naší nabídce najdete také množství tematických pracovních sešitů a knih. I díky nim si můžou své předškolní dovednosti a znalosti zlepšovat zábavnou formou.