Nebezpečí číhá za každým rohem: jak ochránit děti před úrazy v domácnosti


Bezpečnost dětí v domácnosti je prioritou každého rodiče, ale často si neuvědomujeme, jaké nástrahy číhají na děti přímo doma. V článku se podíváme na nejčastější úrazy, které se v domácnosti mohou vyskytnout a ukážeme praktické tipy na jejich prevenci, abychom ochránili nejmenší před nebezpečím.


Domov
je místo, kde se naše děti cítí nejbezpečněji, ale právě zde se skrývá řada potenciálních rizik. Každý pokoj, každý kout domácnosti může být zdrojem nebezpečí, proto je důležité prostor zajistit, abychom minimalizovali možnost úrazů a otrav.


Toto téma nepatří u rodičů k těm oblíbeným, ale jak se říká, štěstí přeje připraveným. A co se týká bezpečnosti dětí, tam to platí 1000 násobně, že nejdůležitější je prevence. Opravdu, ať jsme jakkoli opatrní, neštěstí se stane rychle a někdy stačí jen zlomek vteřiny.


Zkuste si vsadit. Které místo je pro děti do 5. roku věku života nejnebezpečnější? Je to vaše domácnost.... Ano.... čtete dobře. Právě doma je nejvíc nástrah, které děti ohrožují a také tam tráví nejvíc času. Rodiče bývají přesvědčeni o bezpečnosti domova, ale někdy jim unikají jisté skutečnosti. Každý pokoj v domě představuje jisté riziko.


Všeobecné zásady bezpečnosti v domácnosti

Na začátek si řekneme pár obecných zásad:

  1. Nejdůležitější je opatrná manipulace s horkými kapalinami v dosahu dětí.
  2. Zámky na kliky oken, zábrana proti pádu z okna.
  3. Elektrické zásuvky zajištěné ochrannými krytkami.
  4. Nenechávejte volně viset kabely a elektrické šňůry.
  5. Stojací nábytek vždy upevněte.
  6. V dosahu dítěte nenechávejte nože, zápalky, svíčky, chemikálie, léky nebo předměty, kterými se dítě může poranit.
  7. Používejte ochranné krytky na rohy stolů a skříněk.



Kuchyně – místnost plná nástrah

Nejvíce času se denně tráví v kuchyni a právě tady je i dost nástrah. Při vaření vždy používejte zadní desky a hrnce s uvařeným jídlem nechávejte také vzadu. Děti jsou opravdu zvědavé, proto pozor i na ubrus na stole, aby na sebe nestáhly horkou kávu, čaj nebo polévku. Proti otevření zajistěte skříňky s ostrými předměty. V domácnostech jsou populární i magnetky na chladničkách s kresbami nebo plánovači. Chraňte děti před požitím drobných magnetů. Co se týče čisticích prostředků a léků, vždy je uchovávejte mimo dosah dětí na vyšších místech. Nezapomeňte také odložit i obyčejné igelitky nebo sáčky, děti si je v zápalu hry mohou navléknout na hlavu.


Obývací pokoj – pozor na malé předměty a rostliny

V obýváku myslete na hrany konferenčního stolku, ale hlavně na to, co na něm bývá položeno – ovladač s kulatými baterkami (jejich spolknutí může způsobit riziko poškození vnitřních orgánů) nebo malá svačinka v podobě ořechů je pro děti velké riziko zadušení.

Pokojové rostliny pěkně dotváří interiér, ale pozor – nesou totéž riziko. Pokud se požijí jednotlivé části rostlin, můžou být jedovaté (Monstera, Kala, Dieffenbachia...). Části těchto rostlin obsahují krystaly stavelanu vápenatého. V prvním a druhém roce jsou nejčastěji otravy způsobeny pokojovými rostlinami, kosmetikou a čistícími prostředky, které jsou nesprávně v domácnosti uloženy v dosahu dětí.


První pomoc při otravě a úrazech

  1. Vyjměte zbývající části z úst dítěte.
  2. Umyjte jim ruce, spojivkový vak, pokud bylo zasaženo i oko.
  3. NEVYVOLÁVEJTE ZVRACENÍ
  4. Dávejte dětem pít studenou vodu, cucat kostky ledu, zmrzlinu.
  5. Podejte aktivní černé uhlí CABOSORB.
  6. Kontaktujte TIS (toxikologické informační středisko: 224 91 92 93).

Pokud má dítě pálení a bolest v ústech, je třeba ihned vyhledat lékařské zařízení.



Koupelna

V koupelně si dávejte pozor na pákové vodovodní baterie. Dítě na sebe může omylem pustit horkou vodu. Prevencí pádu na kluzké podlaze je používání protiskluzové podložky. Kosmetiku, prací prášek nebo aviváž určitě odkládejte do vyšších poliček skříňky. 


Dětský pokoj

V dětském pokoji se snažte uskladňovat jen hračky, které jsou vhodné pro věkovou kategorii vašeho dítěte. Vyvarujte se hlavně malým dílkům, kde hrozí riziko udušení.


Při bezpečnosti nemůžeme opomenout i schodiště a potřebu namontovat zábradlí jako ochranu proti pádům.


Bezpečnost dětí v domácnosti je velmi důležitá, ale není třeba se bát – s trochou ostražitosti a prevence lze většinu rizik minimalizovat. Doufáme, že jsme vás tímto článkem nevystrašili, ale právě naopak. Se správnými opatřeními můžete svým dětem poskytnout bezpečný prostor pro hru i růst. Zabezpečte svůj domov a užívejte si každou chvíli se svými nejmenšími.