10 nejčastějších otázek o dětském kašli

V tomto článku pediatrička Monika Michňová odpovídá na 10 nejčastějších otázek o dětském kašli, abyste si usnadnili pochopení příčiny a léčby kašle vašeho dítěte.

Vaše dítě právě přišlo domů ze školy nebo školky a vy ho už opět slyšíte kašlat. V hlavě se vám asi okamžitě začínají vynořovat otázky, které si dnes společně zodpovíme.

1. Co dělat, když dítě začne kašlat?

Než půjdete vykoupit celou lékárnu a podávat dítěti všechny sirupy, zahajte tyto jednoduché kroky. Uvidíte, jak se situace vyvine a zda bude třeba navštívit lékaře.
a) Hygiena nosu - snažte se vyčistit a udržet čistý nos bez sekrece.
b) Inhalace - preventivně stačí 1x denně, při kašli můžete zvýšit na 2x, max. 3x denně klidně obyčejným fyziologickým roztokem nebo Vincentkou.
c) Zvyšte příjem tekutin.
d) Při spánku zvyšte polohu hlavy, stačí cca o 15 stupňů.
e) Doma zabezpečte ideální vlhkost a samozřejmě teplotu (ideální je 18 - 22stupňů).

2. Co nejčastěji vyvolává kašel?

Nejčastějšími faktory vyvolávajícími kašel jsou virové infekce horních cest dýchacích, kam patří například. chřipka, RSV virus. U dětí je typické i onemocnění laryngitida s typickým kašlem (tzv. štěkavý kašel). Patří sem samozřejmě i onemocnění dolních cest dýchacích (obstrukční bronchitida). V dětském věku je typická aspirace cizím tělesem, ať už kousky potravy nebo drobnými hračkami. U dětí, které mají potvrzený gastroezofageální reflux či alergii, se také může objevovat kašel.



3. Je kašel onemocnění?

Kašel je symptom onemocnění, ne konkrétní onemocnění. Může být symptomem různých onemocnění, ne jen respiračního systému, i když u nich je to nejčastější symptom. Může doprovázet infekční, ale i neinfekční onemocnění či být součást alergického či bohužel nádorového procesu. V pediatrické ambulanci patří kašel k nejčastějším důvodům, kdy rodiče se svými dětmi přicházejí na vyšetření.

4. Jak vzniká kašel?

Začíná krátkým vdechem, po kterém následuje krátkodobé uzavření hlasivek a následně prudký výdech. Dokážeme ho částečně ovlivnit i vlastní vůlí.

5. Pokud koupit přípravek, tak podle čeho?

Hned na začátku je třeba říci, že přípravky dostupné v lékárně neřeší příčinu vzniku onemocnění, jen tlumí projevy kašle. Přípravky volíme také podle věku dítěte, podle formy, zda chcete sirup, kapky nebo dítě zvládne spolknout tablety nebo cucat pastilky. Nejdůležitějším vodítkem však zůstává charakter kašle.



6. Léčba kašle

Suchý kašel
Je typický pro začátek onemocnění, kdy je kašel suchý, dráždivý, často i v atacích, následkem může být i nadavování. U tohoto typu kašle je dobré hned v začátcích kromě režimových opatření dítěti ulevit i volně dostupnými produkty – antitusika. Ty zmírňují tyto projevy.

Vlhký kašel
Pokud je již kašel produktivní, můžeme zvolit mukolytika. Jejich úkolem je hlen zředit a zlepšit jeho transport dýchacími cestami. Důležité je však říci, že aktuálně se nedoporučuje jejich podávání dětem mladším 2 let. Tyto děti nedokážou tak efektivně vykašlávat velké množství hlenu, a to může vést k nadměrnému zvracení a dehydrataci.

7. Přírodní produkty na kašel

Podle mnoha aktuálních studií zkracuje dobu infektu o 1-2 dny obyčejný med, ale z kvalitního zdroje. Podávejte dětem 1-2 malé lžičky (2-5ml denně) a uvidíte rozdíl. Za vyzkoušení stojí i Priessnitzův obklad na krk u spolupracujících dětí. Je to zapařovací obklad, který má za úkol zvýšit prokrvení v postižené oblasti. No a nakonec můj nejoblíbenější a nejúčinnější cibulový sirup. Cibuli spolu s např. pomerančem a citrónem přelijte medem, dejte do uzavřené nádoby a nechte louhovat. Následně podáváme 3x denně.



8. Kdy s kašlem k lékaři?

Na začátku onemocnění můžete klidně zahájit léčbu v domácích podmínkách. Pokud se stav nebude zlepšovat nebo naopak, budou přibývat další příznaky, je na místě jít k lékaři. V některých případech vyhledejte lékaře raději ihned.
a) novorozenec a kojence do 6 měsíců
b) objeví se známky zhoršeného dýchání - dušnost, namáhavé dýchání, slyšitelné vedlejší fenomény (pískoty)
c) modré rty a promodrávání kolem úst
d) dítě vykašlává krev, hnis
e) domácí léčba 5-7 dní bez zlepšení
f) přidruží se jiné příznaky teplota, zvracení, dehydratace.

9. Zvracení z kašle

Zvracení z kašle je u dětí poměrně časté, jelikož děti mají citlivý dávivý reflex. V mnoha případech, pokud se nejedná o opakující činnost, je to pro nás přínosné, jelikož při zvracení děti nejčastěji zvrací i hleny, které neumí vykašlat a polykají je do žaludku. Pokud se však zvracení opakuje, také tam vzniká riziko vzniku dehydratace a je to důvod k vyhledání lékařské pomoci.

10. Kdy je kašel nebezpečný

Pro lékaře není kašel přímý ukazatel nebezpečí, sledujeme spíše promodrávání, změny dýchání - to znamená ztížené dýchání, namáhavé dýchání, slyšitelné pískoty. Spíše opravdu sledujeme dýchání, ale samozřejmě, pokud je opravdu kašel neúprosný, v záchvatu, který se neumí uklidnit nebo výrazný laryngeální kašel s následným spojením zhoršeného dýchání nebo nemožnosti se nadechnout, je to určitě důvod vyhledat lékařskou pomoc.