Co s dítětem, které nechce číst?

Ne každé dítě si ke čtení najde cestu hned. Jak mu pomoci překonat nechuť ke čtení, co dělat při častých chybách a kdy vyhledat odborníka? Více prozradí v článku speciální pedagogička.


Čtení je základní dovedností, ale některé děti se mu vyhýbají nebo při něm dělají mnoho chyb. Jak jim pomoci, aby si ho oblíbili? V tomto článku se podíváme na možné příčiny problémů, řešení a doporučení odbornice.


S dětmi čtěte na střídačku, kousek vy jemu, kousek on vám. Pokud dítě odmítá i knížky, zamyslíte se nad tím, co rádo dělává. Pokud vám pomáhá při pečení, nechte jej číst recept. Můžete číst různé návody, složení potravin, nákupní seznam. Bude se cítit užitečné a zároveň bude trénovat.



Co když dítě dělá při čtení mnoho chyb?

Opět je třeba zjistit, co je za tím. Zda je problém v rozlišování písmen nebo jejich spojování do větších celků, nebo se dítě ztrácí v textu. Podle obtíží můžeme danou oblast posílit. Například trénovat paměť a zrakové rozlišování pro lepší zapamatování tvarů písmen. Nebo můžeme použít čtenářské okénko, je to takový rámeček, kterým si děťátko označuje oblast, kterou čte.


Nelze zcela obecně říci, zda děťátko při čtení opravovat. Záleží na situaci. Čte-li pro radost, snažte se děťátko neopravovat, nebo alespoň ne vždy. Spíše se předem domluvte, že jdete trénovat čtení. Během trénování si na oživení zkuste vyměnit role, čtěte s chybami a nechte dítě opravovat vás.


Kolik by mělo dítě denně číst?

Toto je velmi individuální. Nejsem zastánce toho, abychom dítě přetěžovali opakovaným čtením jednoho textu, máme-li pocit, že mu to nejde dobře. Dítě tak trénuje spíše paměť než čtení a nepřinese to tak požadovaný efekt.


Čtěte raději vícekrát za den a různé věci. Využívejte čtení i při jiných aktivitách. Čtení se trénováním určitě zlepšuje, ale dejme si pozor, abychom ho dítěti neznechutili dříve, než objeví jeho kouzlo.



Kdy bychom měli zpozornět a zajít za speciálním pedagogem?

Ne každé potíže se čtením v prvním ročníku musí znamenat dyslexii. Některé děti potřebují jen více času nebo jiný přístup. Pokud se se čtením trápíte, poraďte se s učitelem či speciálním pedagogem.

Jaké jsou příznaky dyslexie?

Dítě má potíže při:

  • zapamatování tvarů písmen,
  • spojování hlásek do slabik a slabik do slov,
  • zaměňování tvarově podobných písmen,
  • orientaci v textu.

Čtení je pomalé, namáhavé. Může se vyskytnout dvojí čtení. Děti odmítají číst nahlas a čtení jim způsobuje stres a snadno ho unaví. Veškerou energii dítě vynaloží na to, aby text přečetlo a nesoustředí se na obsah, nečte s porozuměním.


Podpořit dítě ve čtení znamená najít způsob, který mu bude vyhovovat a motivovat jej bez nátlaku. Zkoušejte různé přístupy, čtěte spolu a hlavně dělejte ze čtení zábavu, nikoli povinnost. S trpělivostí a správným výběrem knih si vaše dítě může ke čtení nalézt pozitivní vztah.


Článek jsme pro vás připravili ve spolupráci se speciální pedagogičkou Kateřinou Herbríkovou. Množství cenných rad naleznete také na jejím instagramovém profilu Spec.Ped.